Tłusty czwartek! Dla niektórych jest to najwspanialszy dzień w roku, no może zaraz po Bożym Narodzeniu. Co pieczecie w tym dniu pączki, oponki serowe, churros, a może rozetki bezglutenowe? Najlepiej wszystko, ale kto siedziałby dziś cały dzień w kuchni. Jeśli nie macie wprawy w pieczeniu pączków lub czasu na ich przygotowanie to skuście się na chrust. Chrust jest bardzo łatwy, a jeśli będziecie mieli jakiegoś pomocnika, to praca pójdzie błyskawicznie. Przygotowanie ciasta sprowadza się do jego zagniecenia i tutaj wspiera mnie mój robot kuchenny, który odwala całą robotę, ale oczywiście bez problemu zrobicie to ręcznie. Następnie trzeba dać odpocząć ciastu przez jakieś pół godziny, zanim weźmiemy się za bicie ciasta.
Bicie ciasta to jeden z najważniejszych punktów dzisiejszego przepisu. Ciasto bijemy wałkiem, rozwałkowujemy je wielokrotnie i składamy. Cały ten proces ma na celu wprowadzenie od niego jak największej ilości powietrza, które to sprawia, że chrust po usmażeniu jest pełen pęcherzyków. Ciasto dzięki temu jest kruche i chrupiące. Kolejnym ważnym punktem jest bardzo cienko rozwałkowany placek, z którego będziecie wycinać chrust. Zbyt grube ciasto może zepsuć całą naszą pracę włożoną w zagniatanie, wałkowanie i bicie. Gruby chrust po smażeniu będzie dość twardy i lekko gumowaty. Warto postarać się i rozwałkować ciasto naprawdę cieniutko! Życzę przyjemnej pracy i oczywiście smacznego!
Z podanej porcji wyszły mi dwie duże 3 litrowe miski chrustu!
📖 Przepis
Chrust
🥘 Składniki
- 450 g mąki pszennej
- 1 łyżka cukru pudru
- 1 szczypta soli
- 1 małe jajko
- 3 żółtka
- 200 g śmietany 18% (gęsta)
- 1 łyżka spirytusu (lub octu)
- 1 łyżka esencji waniliowej (lub kilka kropli olejku, lub ziarenka z ½ laski wanilii)
Dodatkowo
- 700 ml oleju roślinnego
- cukier puder do oprószenia chrustu
🔪 Instrukcje
- Do miski przesiać mąkę dodać sól, cukier, jajko, żółtka, esencję waniliową, spirytus oraz śmietanę. Zagnieść gładkie ciasto, ja wykorzystałam do tego robot kuchenny wyposażony w końcówkę typu hak. Można zrobić to ręcznie. Kiedy ciasto jest już gładkie i elastyczne, uformować kulkę, zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na 30 minut, aby odpoczęło.
- Po tym czasie rozwałkować ciasto na średnio cienki placek złożyć ciasto na pół lub na trzy części (koperta) i zbić wałkiem przez 1-2 minuty, rozwałkować i ponownie zbić, złożyć, zbić i itd. Czynność powtórzyć kilka razy. Można ciasto wałkować przy pomocy wałkownicy, rozwałkowując ciasto na długi placek składać go, zbić wałkiem i ponownie wałkować itd. Po solidnym zbiciu ciasta uformować kulę i ponownie zawinąć w folię i odłożyć na 30 minut, aby odpoczęło. Ciasto po chwili odpoczynku zmięknie i będzie bardzo elastyczne.
- Z ciasta odcinać mały kawałek, rozwałkować go na bardzo cieniutki placek lekko podsypując mąką. Placek na chrust powinien być naprawdę bardzo cieniutki, chrust po usmażeniu będzie delikatny i kruchy. Placek tniemy radełkiem lub nożem na paski o szerokości około 3 cm, a następnie dzielimy paski na odcinki około 12 cm. Na środku każdego kawałka ciasta robimy nacięcie około 3 cm przez nacięcie przewinąć jeden koniec ciasta. Układać na lekko podsypanym blacie.
- Do głębokiej patelni lub rondla wlać olej, rozgrzać do temperatury 175-180 st C. dobrze jest kontrolować temperaturę oleju termometrem cukierniczym, który mocujemy na garnku. Chrust wkładamy na gorący olej, po kilka sztuk, należy pamiętać, że chrust po włożeniu do oleju rośnie, więc nie można przesadzić z jego ilością. Smażyć z dwóch stron na złoty kolor, trawa to kilkadziesiąt sekund z każdej strony. Gotowy wyjmować przy pomocy łyżki cedzakowej ma ręcznik papierowy, aby całkowicie ociekł z nadmiaru tłuszczu.
- Chrust przed posypaniem cukrem pudrem powinien całkowicie wystygnąć, aby cukier się nie rozpuszczał. Chrust po wystudzeniu nabiera pełnej kruchości.
- Smacznego!
Aneta napisał
Wieki nie jadłam chruścików! Chętnie spróbuję 🙂
Anna napisał
O, to konieczne proszę spróbować 😀