Zupa dyniowa II w kolejnej odsłonie! Dziś proponuję dynię połączyć z karmelizowaną skórką i sokiem z pomarańczy, marchewką, imbirem i mleczkiem kokosowym. Zupa jest obłędna, smak karmelizowanej skórki pomarańczowej i słodkiej marchwi sprawia, że zupa dyniowa nabiera nowego wymiaru. Słodycz zupy złamany jest imbirem, odrobiną cynamonu i szczyptą pieprzu cayenne. Ciekawym akcentem są pieczone liście szałwii i kilka kropel oleju dyniowego, którymi dekorujemy zupę. Gorąco polecam Wam dzisiejszy przepis na zupę, jest idealna na chłodne jesienne dni. Fantastycznie rozgrzewa ciało i pobudza zmysły 🙂 Zapewniam, że po zjedzeniu miseczki tej pysznej zupy dyniowej zrobi się Wam ciepło i przyjemnie. Pewnie będziecie chcieli kolejną i kolejną dolewkę. Ach i bardzo ważna sprawa, następnego dnia po ugotowaniu zupa jest dużo lepsza, warto więc przygotować ją dzień przed podaniem, ale czy wytrzyma do dnia następnego?
📖 Przepis
Zupa dyniowa II
🥘 Składniki
- 600 g obranej i pokrojonej w kostkę dyni (użyłam Hokkaido)
- 220 g obranej (drobno pokrojonej marchwi)
- sok z jednej pomarańczy
- 10 g skórki z pomarańczy
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 1 mała posiekana cebula
- 13 g świeżego imbiru
- 200 ml wody
- 250 ml mleczka kokosowego
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 1 szczypta cynamonu
- pieprz cayenne (do smaku)
- sól (do smaku)
- kilkanaście listków szałwii (opcjonalnie)
- olej z pestek dyni - opcjonalne
🔪 Instrukcje
- Na patelni rozgrzać olej kokosowy, kiedy będzie już gorący wrzucić cieniutko pokrojoną skórkę z pomarańczy, dodać cukier trzcinowy smażyć do momentu, aż skórka zrobi się szklista.
- Następnie dodać cebulę i imbir, smażyć 2 minuty, dodać marchew i dalej smażyć przez 5 minut, na koniec dodać dynię, całość smażyć jeszcze przez 10 minut, ciągle mieszając.
- W garnku zagotować wodę z sokiem pomarańczowym, dodać przesmażoną dynię z marchwią, przykryć pokrywką i dusić przez 15 minut. Kiedy dynia będzie już miękka, zdjąć garnek z ognia, zmiksować na gładką papkę blenderem.
- Garnek ponownie postawić na ogniu, doprawić przyprawami, jeśli zupa będzie bardzo gęsta dolać wodę pamiętając, że mamy jeszcze 250 ml mleczka do dodania. Jeśli konsystencja i smak zupy jest już odpowiednia można na koniec dolać mleczko kokosowe, zagotować, zdjąć z ognia.
- Jeśli zupę zechcecie podać z szałwią, należy usmażyć ją na odrobinie oleju kokosowego lub masła, listki smażymy krótko z dwóch stron. Po smażeniu odsączamy na ręczniku papierowym.
- Zupę przed podaniem można skropić odrobiną oleju z pestek dyni.
- Smacznego!
Iwona napisał
Ciekawa zupka 🙂 Może kiedyś wypróbuje ten przepis 🙂
Anna napisał
Dziękuję i zapraszam 🙂 jest naprawdę bardzo smaczna!