Barszcz czerwony z uszkami to Polska tradycyjna zupa wigilijna. Najczęściej podajemy ją właśnie z uszkami lub pasztecikami z farszem przygotowanym z suszonych grzybów i kiszonej kapusty. Wariacji na temat barszczu jest tak wiele, że trudno to zliczyć. Dziś prezentuję moją wersję i muszę przyznać, że jest to jedna z moich ulubionych zup. Przygotowana na bulionie warzywnym, z dużą porcją buraków, które grają tutaj oczywiście główną rolę. Zupę zakwaszam sokiem z cytryny i mocno przyprawiam pieprzem. Żeby dodać jej wyjątkowego smaku, dodaję do niej sporą ilość suszonego majeranku. Barszcz czerwony z uszkami nabiera wtedy wyjątkowego smaku! Zupę należy przed podaniem przecedzić, aby była klarowna. Do barszczu wigilijnego można również podać paszteciki wigilijne z kapustą i grzybami w cieście serowo-francuskim. Paszteciki te są obłędnie dobre, ciasto jest delikatne i przepyszne, koniecznie spróbujcie. Polecam!
📖 Przepis
Barszcz czerwony
Dodaj do kolekcji🥘 Składniki
Składniki na barszcz
- 1,5 kg czerwonych buraków
- 2 ½ l wody
- 3 średnie marchewki
- 2 średnie pietruszki
- 1 mały seler
- 2 małe kwaśne jabłka
- sok z ½ cytryny
- 2 ząbki czosnku
- 2 duże suszone grzyby
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 8 ziaren czarnego pieprzu
- 2 listki laurowe
- sól (do smaku)
- pieprz świeżo mielony (do smaku)
- cukier trzcinowy lub miód (do smaku)
- majeranek (opcjonalnie)
Składniki na ciasto
- 350 g mąki pszennej
- około 150 ml gorącej wody
- 1 średnie jajko
- 1 szczypta soli
Składniki na farsz
- 600 g kapusty kiszonej
- 50 g suszonych grzybów
- 1 średnia cebula
- 1 ząbek czosnku
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
🔪 Instrukcje
Przygotowanie uszek
- Z mąki, jajka i wody, szybko zagnieść gładkie, elastyczne ciasto, zawinąć w folię spożywczą, odłożyć na około 40 minut lub dłużej, aby odpoczęło.
- Grzyby zalać wodą, gotować do miękkości, po ugotowaniu odcedzić (zostawić wodę z gotowania grzybów) grzyby drobno posiekać lub zmielić w maszynce do mięsa. Cebule posiekać w kostkę.
- Kapustę kiszoną wypłukać w wodzie i dokładnie odcisnąć, pokroić na drobne kawałki.
- Na patelni rozgrzać olej, przesmażyć cebulę przez 3 minuty, następnie dodać czosnek, grzyby i kapustę, smażyć przez 8 minut ciągle mieszając, dodać odrobinę wody, która została po ugotowaniu grzybów, doprawić do smaku, zdjąć z ognia, przestudzić.
- Ciasto rozwałkować, pokroić na kwadraty o wymiarach 4 x 4 cm. Na każdy z kwadratów nałożyć łyżkę farszu, ciasto skleić tak, aby powstał trójkąt, następnie skleić ze sobą dwa końce trójkąta, owijając uszko wokół palca, powstanie " pierścionek".
- Do dużego garnka wlać wodę, zagotować z łyżka soli, na wrzątek wrzucić uszka, gotować przez około 2 minuty od momentu, kiedy wypłyną na wierzch, wyjąć łyżką cedzakową.
Przygotowanie barszczu
- Buraki obierać ze skórki, przekroić na mniejsze kawałki. Pozostałe warzywa również obrać ze skórki, umyć. Do dużego garnka nalać wodę, dodać warzywa, gotować tak długo, żeby warzywa zmiękły.
- Kiedy barszcz nabierze pięknego bordowego koloru, dodać sok z cytryny, zakwaszenie barszczu sprawi, że kolor pozostanie intensywny i piękny. Do barszczu dodać majeranek, przyprawić pozostałymi przyprawami.
- Ugotowany barszcz można zestawić z ognia, odstawić w chłodne miejsce do następnego dnia, przez noc nabierze głębszego smaku.
- Barszcz przed podaniem przecedzić przez sito, jeszcze raz doprawić do smaku przyprawami.
- Nalać porcję na talerz, włożyć kilka uszek.
- Smacznego!
Adam Pietrucha napisał
Kocham ten przepis! Najlepszy Barszcz jaki dotychczas robiłem!
Anna napisał
Dziękuję bardzo i życzę wszystkiego najlepszego na święta i imieniny 🙂
tu-tusia napisał
Uwielbiam ten zestaw! Nie wyobrażam sobie świąt bez takiego barszczyku w dużych ilościach. Zawsze proszę mamę (absolutną mistrzyni postnego barszczu), żeby od razu 2 garnki ugotowała 😉
Anna napisał
Dla mnie to też rewelacyjna zupa, niby woda z buraków, a jaka pyszna!
Kasia napisał
A jak ją przygotować na bazie kwasu buraczanego wg Twojego przepisu?
Anna napisał
Kasiu, są dwa sposoby na to: pierwszy to ugotowanie bulionu warzywnego,a następnie dodanie kwasu buraczanego w ilości odpowiadającej Twojemu smakowi. Drugi sposób jest zdecydowanie prostszy, należy ugotować wodę i dolać do niej kwas buraczany doprawić do smaku i gotowe! Smacznego!
Sprawdzona Kuchnia napisał
Dziękujemy i smacznego również życzymy 🙂
Barbara Szczepańska napisał
dziś na obiad smacznego
Malwinka napisał
Aż poczułam zapach tego dania! chcę już święta 🙂
JUSTYNA napisał
Tak,tak...świąteczne klimaty,prosimy więcej :)!!!
Anna napisał
Bardzo proszę... jutro makowiec 😉
Inspirowane Smakiem napisał
Automatycznie poczułam święta w powietrzu <3
Anna napisał
Zbliżają się wielkimi krokami 🙂 a barszcz na dzisiejszą pogodę... idealny, pachnący i rozgrzewający, mniam 🙂 Pozdrawiam