Bigos wegetariański. Niektórzy z was mogą bardzo się zdziwić jak to bigos wegetariański? Tak bez mięsa? O tak, bez mięsa! Tylko kiszona kapusta i kilka dodatków zapewniam, że jest fantastyczny! Przygotowany z dużą ilością suszonych grzybów, śliwek i czerwonego wina. To nasza tradycyjna potrawa, a odmian i rodzajów bigosu jest tak dużo, że trudno to zliczyć. Klasyczny ma w swoim składzie różnego rodzaju mięsa i jeśli lubicie mięso, możecie dodać je i do tego przepisu, ale namawiam, spróbujcie opcji bez niego. Wegetariańska wersja jest delikatniejsza i mniej kaloryczna. Dobry bigos powinien być długo i powoli gotowany, wtedy jego smaku jest pełniejszy i bardziej wyrazisty. Danie to zyskuje na smaku za każdym razem, kiedy go odgrzewany.
Bigos po przygotowaniu powinien mieć bardzo ciemny kolor i gęstą konsystencję po nałożeniu na talerz nie powinien pływać jak w zupie. Mój jest w 100% z kiszonej kapusty, uwielbiam ją, a szczególnie swojską. Jeśli wasza kapusta będzie dość kwaśna nawet po wypłukaniu, to możecie obgotować ją wstępnie, aby pozbyć się zbyt ostrego smaku. Można dołożyć też część świeżej kapusty drobno poszatkowanej. Taką wersję bigosu można podać jako jedną z potraw wigilijnych. Smacznego!
📖 Przepis
Bigos wegetariański
🥘 Składniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- 5 ziaren angielskich
- 2 liście laurowe
- 8 ziaren jałowca
- 10 ziaren czarnego pieprzu
- 150 g suszonych śliwek najlepiej wędzonych
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 250 ml czerwonego wytrawnego wina może być więcej
- 25 g suszonych grzybów
- 2 ząbki ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
- 1 łyżka majeranku, suszonego
- 1 łyżeczka mielonego kminku
- 1 łyżka słodkiej suszonej papryki
- olej roślinny
🔪 Instrukcje
- Kapustę opłukać dwukrotnie za każdym razem odcisnąć, można kapustę pokroić.
- Do dużego garnka włożyć wypłukaną i pokrojona kapustę, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, jałowiec, 80 g pokrojonych suszonych śliwek i suszone grzyby ( namaczania, wystarczy większe połamać), dodać 2 i ½ szklanki wody, 100 ml wina, kapustę gotować około 2 godzin na małym ogniu pod przykryciem.
- Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę z dodatkiem majeranku na koniec, kiedy cebula jest już miękka dodać czosnek, smażyć jeszcze chwilę, dodać do kapusty.
- Do bigosu dodać kolejną porcję wina, około 100 ml, cukier (do smaku), kminek, paprykę, sól i pieprz, wymieszać, gotować jeszcze przez 1 godzinę, pamiętając, aby od czasu do czasu zamieszać bigos, jeśli zmniejszy się ilość płynu należy podlać jeszcze odrobinę wina lub wody można również dolać bulion warzywny.
- Po tym czasie bigos zestawić z ognia, przykryć pokrywką i wystawić w chłodne miejsce najlepiej na całą noc.
- Następnego dnia ponownie postawić bigos na ogniu, gotować na wolnym ogniu przez 1 godzinę, doprawić przyprawami do smaku w razie potrzeby dolać wino, wodę lub bulion.
- Drugiego dnia bigos jest już gotowy do jedzenia, przechowujemy w lodówce.
- Smacznego!
Grazyna napisał
Bigos pierwsza klasa i bardzo latwy do zrobienia.Pycha 😋!
Anna napisał
Bardzo się cieszę, że bigosik smakuje😁 Pozdrawiam serdecznie.
Ania napisał
Mam pytanie, co z należy zrobić z resztą śliwek podanych w składnikach. Przepis wygląda zachęcająco.
Dziękuję i pozdrawiam.
Anna napisał
Dzień dobry, przeprasza Aniu, że dopiero dzisiaj odpowiadam na Twój komentarz, ale wpadłaś do Spamu:(
Mam nadzieje, że poradziłaś sobie z tymi śliwkami ? pozostała część miała być dodana w punkcie 4. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego świętowania ?
Ania napisał
Dziękuję, bigos się udał:) Więcej śliwek (takich wraz z wodą z ich namoczenia) dodałam dopiero na drugi dzień w ramach podkreślenia wędzonego smaku bigosu.
Anna napisał
Wspaniałe 🙂 Wędzone śliweczki co cała esencja smaku! Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 🙂
JUSTYNA napisał
Aniu,robiłam ten bigos w tym tygodniu,zgodnie wszytko tak jak w Twoim przepisie,tylko pod koniec dodałam podsmażoną kiełbaskę i boczuś...;)...muszę Ci powiedzieć,że wyszedł fantastyczny-i jestem z siebie dumnaaaa!DZIĘKI!!!
Anna napisał
Ja rownież jestem z Ciebie dumna:)
bigosik na winku jest wspaniały, uwielbiam go 😉 bigos z przepisu pasuje na wigilię, a na Święta można poszaleć 😉
ladylaurabloq napisał
Ja ostatnio mięso tylko mężowi podaje ,więc ten bigos mi się podoba,tylko o kapuste kiszoną u mnie trudno.
Anna napisał
To rzeczywiście problem 🙁 może ukisisz sama... borze nieć zapasik na bigos, uszka albo najprostszą surówkę z marchewką mniam, a to teraz najlepszy naturalny "wspomagacz" zdrowia 😉 Pozdrawiam
małgosia napisał
Jadłam ten bigos w jakiejś góralskiej knajpie i pamiętam, że bardzo mi smakował. Pozdrawiam:)
Anna napisał
Cieszę sie 🙂 teraz możesz odtworzyć go w domu 😉 pozdrawiam