Miał to być chleb półrazowy, ale w wyniku mojej pomyłki, wyszedł pszenno-żytni. Ta pomyłka wyszła naprawdę bardzo smaczna. Chleb jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. W oryginalnym przepisie jest mąka pszenna i pszenna razowa, ja dałam zamiast tej drugiej mąkę żytnią typu 720. Chleb wyszedł miękki z miękką błyszczącą skórką i białym delikatnym środkiem. Oryginalny przepis pochodzi z książki "The bread book" Sary Lewis. Możecie wypróbować jedną i drugą wersję, obie są wspaniałe. Polecam!
📖 Przepis
Łatwy chleb mieszany
Prosty, ale pyszny chleb!
Dodaj do kolekcji
🥘 Składniki
- 250 g mąki pszennej
- 250 g mąki żytniej typ 720
- 1 łyżeczka soli morskiej
- 1 łyżeczka cukru
- 7 g suchych drożdży (lub 15 g świeżych)
- 2 łyżki oleju słonecznikowego
- 300 ml wody
Dodatkowo
- 1 małe jajko
- 1 łyżka mleka
🔪 Instrukcje
- Mąkę, cukier, sól, suche drożdże wymieszać w misce. Jeśli używacie świeżych drożdży zróbcie rozczyn.
- Stopniowo do suchych składników dodawać wodę i olej. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Wyrabiać około 10 minut. Odstawić w cieple miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny, przykryte ściereczką.
- Kiedy ciasto wyrośnie, jeszcze raz krótko wyrabiamy i przekładamy do wcześniej wysmarowanej i wysypanej otrębami foremki o wymiarach ok 10×25 -28 cm. Ponownie odstawiamy do podwojenia objętości.
- Chleb przed wstawieniem do piekarnika smarujemy roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka.
- Pieczemy w temperaturze 200°C przez 30-35 minut. Studzimy na kratce.
- Smacznego!
📋 Notatki
Wskazówka dla tych, którzy mają maszynę do pieczenia chleba!
Wszystkie składniki umieścić według kolejności; płynne, suche i na końcu drożdże. Nastawić program do 'Ciast rosnących' trwa on ok. 1:30 minut. Po tym czasie ciasto przełożyć do przygotowanej formy, odstawić do wyrośnięcia i piec.
Elżbieta napisał
Chlebek się udał ,jest pyszny. Dziękuje bardzo za przepis. Pozdrawiam Elżbieta
Anna napisał
Wspaniale, bardzo się cieszę, że smakuje. Domowe pieczenie chleba, czy może być coś lepszego? Pozdrawiam serdecznie.
MartaT napisał
Właśnie upiekłam ten chlebek. Jest naprawdę pyszny🙂
Anna napisał
Wspaniale, bardzo się cieszę :), smacznego!
Alicja napisał
Wczoraj piekłam chleb z tego przepisu i dobry wyszedl , dzisiaj zmieniłam proporcje mąki na 70% mąki pszennej i 30% mąki żytniej i wyszedł jeszcze lepszy ,dziękuję i pozdrawiam
Anna napisał
Super, dziękuję za informację i z chęcią spróbuję go w takiej kombinacji 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
fachowiec napisał
Po co jajko do smarowania chleba.wystarczy pędzelek z wodą i posmarować po wyjęciu z pieca..
Do rozczynu nie dodaje się oleju do chleba można-rozczyn z maki pszennej, bo ma dożo glutenu / kleju który jak cement wiąże mur tak gluten wiąże chleb/ Drożdży można dać 25% więcej i skrócić czas wyrośnięcia,nie ma potrzeby mieszać 10min chyba ze ktoś to robi ręcznie kopyścią.Maszynowe mieszanie to kwestia kilku minut..
Anna napisał
W tym przepisie używamy jajka do posmarowania wierzchu chleba, będzie błyszczący z miękką skórką i neutralną w smaku. Oczywiście można posmarować wodą, wodą z solą lub posypać mąką to już kwestia wyboru 🙂
Do rozczynu nie dodajemy oleju, dodajemy go do ciasta właściwego tak jak w przepisie. Napisałam, że w przypadku, kiedy używamy drożdży świeżych robimy rozczyn, a następnie dodajemy pozostałe składniki.
Więcej drożdży spowoduje, że smak ich będzie zbyt intensywny, a czas wyrastania jest raczej standardowy 🙂
Mieszanie ciasta przez około 10 minut (ręcznie to nie jest zbyt długo), to sprawa wyrobienia dobrej siatki glutenowej, a co za tym idzie puszystego, lekkiego i delikatnego chleba. Jeśli ciasto wyrabiamy maszyną oczywiście można skrócić o połowę.
Pozdrawiam