Znów sernik tym razem sernik z czarną porzeczką. Sernik to jeden z najbardziej ulubionych deserów przez moją rodzinę i w związku z tym często gości na naszym stole. Żeby nie było monotonnie, ciągle coś wymyślam i testuję różne smaki. Chciałam trochę urozmaicić smak masy serowej i dodałam do niej dżem z czarnej porzeczki. Jest on delikatnie kwaskowy z niesamowicie esencjonalnym i niepowtarzalnym smakiem, który posiada tylko czarna porzeczka. Najlepszy oczywiście jest ten domowej roboty, ale i dobrej jakości ze sklepu będzie świetny. Przygotowując sernik, pamiętajcie o pokojowej temperaturze składników to bardzo ważne! Ważne jest i to, żeby masy serowej nie ubijać zbyt długo, aby nie napowietrzyć jej zbytnio. Napowietrzona masa serowa bardzo urośnie podczas pieczenia, a następnie opadnie tak jak na zdjęciach. Masę pomagała przygotowywać mi córka, która niestety ubijała ją zbyt długo, to oczywiście nie zmienia smaku sernika. Wypróbujcie!
📖 Przepis
Sernik z czarną porzeczką
🥘 Składniki
- 600 g śmietankowego ( trzykrotnie mielonego twarogu)
- 250 g serka mascarpone
- 5 łyżek cukru pudru
- 4 duże jajka (w temperaturze pokojowej)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 mały słoiczek dżemu z czarnej porzeczki
🔪 Instrukcje
- Oddzielić białka od żółtek. Ubić białka na sztywną pianę. W misce miksera umieścić żółtka, dodać cukier i ubić do połączenia składników.
- Następnie dodać twaróg, serek mascarpone i mąkę. Wszystko dokładnie, ale krótko zmiksować na jednolitą masę.
- Do masy serowej dodać ubite białka, delikatnie wymieszać łopatką. Masę przelać do tortownicy o średnicy 22 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.
- Dżem dokładnie rozmieszać, a następnie nakładać po łyżeczce dżemu na wierzch sernika.
- Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 st C.
- Piec około 50 minut, pamiętajcie o przykryciu sernika folią aluminiową, kiedy zacznie nabierać rumianego koloru (ja przegapiłam ten moment 😉
- Po wyłączeniu piekarnika, uchylić drzwiczki, tak studzić około 10 minut, następnie wyjąć i studzić na kratce (ale nie wyjmujcie jeszcze sernika z formy)
- Sernik można podawać z dodatkową porcją dżemu.
- Smacznego!
gin napisał
Prześliczny 🙂
Muszę nauczyć się robić takie wzorki, bo są bardzo efektowne 🙂
Anna napisał
Dziękuję:) to bardzo prosty wzór, wypróbowałam go przy dekoracji pierniczków i sprawdził się również przy serniku. Na masę serową nakładasz łyżkę dżemu, tak by utworzyła okrągłą plamkę, a następnie patyczkiem do szaszłyków przeciągnąć od góry do dołu plamy dżemu. Inaczej, patyczek zanurzasz w miejscu gdzie jest masa serowa ( tu powstanie góra serca ) i przeciągasz dalej do końca kropki dżemowej, tworząc koniec serca:) Mam nadzieję, że udało mi się to dość jasno opisać:) Pozdrawiam Ania
Becia napisał
Właśnie mam w zamiarze przygotować takie cacko:), w którym momencie dodać mąkę?
Anna napisał
Mąkę dodaj w momencie łączenia serów z masą utartą z żółtek:) dopisałam do przepisu:) pozdrawiam Ania
Anita napisał
Sernik wygląda przepysznie:)