Zanim zabierzecie się za gotowanie barszczu czerwonego, sięgnijcie po przepis na kwas buraczany. Barszcz przygotowany na bazie domowego kwasu buraczanego nie ma sobie równych! Domowy kwas buraczany nadaje zupie idealnego aromatu, jest bardziej wyrazisty i pełen smaku. Kluczem do wspaniałego, naturalnego smaku barszczu jest właśnie naturalny, domowy kwas bez żadnych dodatków chemicznych i wspomagaczy smaku.
W przepisie podaję orientacyjną ilość kwasu, a to dlatego, że każdy kawas będzie troszkę inaczej smakował. Dlaczego, a to z kilku powodów. Do przygotowania kwasu używamy różnego rodzaju buraków, znaczenie ma również czas kiszenia, u jednych proces ten zachodzi szybciej u innych wolniej. Spowodowane jest to temperaturą, w jakiej kiśnie kwas, a tym samym ma to wpływ na intensywność smaku. Dodacie więc go tyle, żeby smak odpowiadał Waszemu podniebieniu. Jedno jest pewne, że barszcz powinien być kwaśny, intensywnie buraczany z delikatną nutą słodyczy i sporą ilością pieprzu! Do gotowania dodałam również porcję świeżych buraków, które oddają zupie słodyczy i pięknego koloru.
Barszcz wigilijny podajemy najczęściej z dodatkiem uszek, a przepis na nie znajdziecie we wcześniejszych wpisach 🙂 Można podać go również z pasztecikami przygotowanymi z ciasta serowo-francuskiego, paszteciki te są obłędne w smaku! Polecam tę wersję, bo jest one zdecydowanie mniej pracochłonna niż przygotowanie uszek! Smacznego!
📖 Przepis
Barszcz czerwony
🥘 Składniki
- 1 ½ litra wywaru warzywnego
- 550 g czerwonych buraków
- 250-700 ml kwasu buraczanego (ilość zależy od tego jaki intensywny smak chcecie)
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
- 3 sztuki suszonych grzybów
- 1 ząbek czosnku
- majeranek (opcjonalnie do smaku)
🔪 Instrukcje
- Do garnka wlać wywar warzywny oraz umyte, obrane i pokrojone na plasterki buraki, czosnek i suszone grzyby, garnek postawić na ogniu, przykryć pokrywką, gotować przez około 40 minut lub do chwili, kiedy buraki zmiękną.
- Przecedzić barszcz, zupę ponownie przelać do garnka i postawić na średnim ogniu dodać kwas buraczany tyle ile będzie trzeba, czyli do smaku barszcz powinien mieć wyczuwalny kwaśny smak, być może trzeba będzie dodać go więcej niż podałam w przepisie, to zależy od tego, jak kwaśny wyszedł Wasz kwas buraczany.
- Doprawić do smaku solą i pieprzem jeśli macie ochotę przygotować barszcz z majerankiem należy dodać go wcześniej do gotującego się barszczu.
- Barszcz podajemy gorący z uszkami lub krokietami.
- Smacznego!
justyna napisał
Ojjj 🙂 widzę Aniu ,że u Ciebie na blogu już czuć święta, no i barszczyk czerwony z uszkami, jak najbardziej ,musi być.
Anna napisał
Barszczyk musiał się już pojawić jako przypomnienie o zakiszeniu kwasu na barszcz, z kwasem buraczanym własnej roboty barszcz jest najlepszy 🙂