Uszka z grzybami, to głównie dodatek do barszczu czerwonego, a najczęściej serwowany jako tradycyjna potrawa Wigilijna, ale nie tylko. Przecież barszcz z uszkami jadamy również na co dzień. Jest to tak pyszna zupa, że grzechem byłoby podawać ją tylko raz w roku! Uszka są bardzo proste do przygotowania, a do ich wykonania wystarczy kilka składników. Do dzisiejszego przepisu użyłam bardzo aromatycznych suszonych i mrożonych borowików oraz prostego ciasta, które składa się tylko z trzech składników. Uszka warto przygotować w większej ilości i zamrozić, z pewnością przydadzą się na szybki i pyszny obiad. Uszka można podać nie tylko jako dodatek do zupy, polecam je z sosem serowym lub masłem szałwiowym i odrobiną parmezanu jako danie główne.
Tutaj znajdziecie link do przepisu na kwas buraczany, a w tym przepisie przeczytacie, jak przygotować barszcz wigilijny.
📖 Przepis
Uszka z grzybami
🥘 Składniki
Składniki na farsz
- 1 duża cebula
- 50 g suszonych grzybów
- 250 g mrożonych borowików
- 1 szczypta suszonego rozmarynu (opcjonalnie)
- olej (do smażenia)
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
Składniki na ciasto
- 350 g maki pszennej typ 450 (+ do podsypania)
- 150 ml gorącej wody (może będzie trzeba dolać odrobinę więcej wody o 50 ml)
- 1 łyżka masła
🔪 Instrukcje
- Mrożone grzyby wyjąć z zamrażalnika przełożyć na sito, rozmrozić, najlepiej przelać je ciepłą wodą, poczekać aż ociekną z wody.
- Suszone grzyby zalać przegotowaną gorącą wodą, odstawić na 10 - 15 minut, po tym czasie garnek postawić na ogień, gotować na małym ogniu przez około 30 minut, grzyby wyjąć na sito pozostawić je na chwilkę, aby ociekły z wody.
- Następnie ugotowane grzyby oraz te rozmrożone drobno posiekać lub zmielić w maszynce do mięsa, odstawić.
- Cebulę drobniutko posiekać, na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju wrzucić cebulę, zeszklić, następnie dodać rozdrobnione grzyby, rozmaryn, sól i pieprz, smażyć ciągle mieszając przez 3 minuty, zdjąć z ognia wystudzić.
- Do miski wsypać mąkę dodać miękkie masło, a następnie porcjami wlewać gorącą wodę, widelcem zagarniać mąkę do środka, zagnieść elastyczne ciasto, oczywiście w razie potrzeby dodać więcej mąki, wyrobione gładkie ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na 15 - 20 minut aby odpoczęło.
- Na blacie posypanym mąką rozwałkować kawałek ciasta na cienki placek, okrągłą foremką o średnicy 4 do 5 cm, (można użyć małej szklaneczki) wykrawać kółka.
- Na środek każdego kółeczka nałożyć porcję farszu, kółko złożyć na pół, skleić brzegi ciasta ( tak jak pierogi ), a następnie zlepić końce tworząc pierścionek, gotowe układać na podsypanym mąką blacie.
- W dużym garnku zagotować wodę z dodatkiem soli, porcjami wkładać uszka na gotującą się wodę, gotować na wolnym ogniu około 2 - 3 minuty.
- Ugotowane uszka wyjąć łyżką cedzakową na talerz, podawać z barszczem czerwonym lub z masłem szałwiowym lub sosem serowym.
- Uszka po całkowitym wystudzeniu można zamrozić.
- Smacznego!
📋 Notatki
Do garnka z wodą w której będą gotowane uszka zawsze dodają 2 - 3 łyżki oleju, zapobiega to sklejaniu się uszek.
Teresa napisał
Takiego przepisu poszukiwałam. Farsz z grzybów świeżych i suszonych. Dziękuję. Uszka są wyśmienite.
Anna napisał
Wspaniale, że smakują, osobiście najbardziej lubię taką mieszankę, farsz jest aromatyczny i pyszny 🙂