Naszą chlubą narodową są różnego rodzaju barszcze i żurki, czyli zupy o intensywnie kwaśnym smaku. Dwa najpopularniejsze barszcze, to barszcz biały na zakwasie żytnim oraz barszcz czerwony buraczany. Dziś zajmiemy się przygotowaniem bazy do Wigilijnego barszczu czerwonego. Praca polega na pokrojeniu buraków i zalaniu ich wodą. Po kilku dniach kiszenia, kwas będzie gotowy do przygotowania zupy jaki i do picia. Nadmiar kwasu możemy przelać do butelek i zachować na później. Zamknięty w butelkach może być przechowywany w chłodnym miejscu, piwnicy lub lodówce nawet kilka miesięcy.
Barszcz czerwony można oczywiście, przygotować bez kwasu buraczanego należy, wtedy zupę zakwasić cytryną lub kwasem z kiszonych ogórków, lub kiszonej kapusty. Namawiam Was jednak gorąco do przygotowania domowego kwasu buraczanego, można go wykorzystać nie tylko do zupy. Świetny jest do picia, znakomicie oczyszcza i wzmacnia nasz organizm.
Przejdź do:
🥘 Składniki
- 1,5 kg czerwonych buraków
- 2 l przegotowanej letniej wody
- 1 kromka żytniego chleba
- 1 słój o pojemności 3 litrów
- bawełniana ściereczka do przykrycia słoja
🔪 Instrukcje
- Buraki wyszorować, obrać ze skóry, a następnie pokroić na cienkie plasterki.
- Słoik umyć i wyparzyć.
- Do przygotowanego słoika włożyć pokrojone buraki, zalać wodą, woda powinna przykrywać całkowicie buraki. Na wierzch położyć kromkę żytniego chleba lub kilka łyżek soku z kiszonych ogórków, lub kapusty. Słoik przykryć bawełnianą ściereczką. Tak przygotowany słój z burakami odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-4 dni. W chłodniejszym miejscu może potrwać to nieco dłużej.
- Na powierzchni zacznie pojawiać się piana, należy ją zebrać łyżką i wylać, zaglądajcie do niego codziennie i oczyszczajcie.
- Po 3-4 dniach przelać kwas do butelek lub słoików, na wierz nalać łyżkę oliwy, zamknąć butelki. Tak przygotowany kwas możemy przechowywać w chłodnym miejscu lub lodówce, nawet do kilku miesięcy!
🌱 Jakie buraki
Do przygotowania kwasu najlepiej użyć buraków ekologicznych, będziemy mieć pewność, że kwas będzie zdrowy, naturalny i bez pestycydów. Jeśli chodzi o odmianę, to może być dowolna, choć ja najbardziej lubię buraki podłużne. Buraki podłużne czy też cylindryczne są soczyste i słodkie, nadają się idealnie do przygotowania kwasu.
💊 Właściwości zdrowotne
Kwas z buraków zawiera dużo kwasu mlekowego, czyli jest naturalnym probiotykiem, a co za tym idzie, ma korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit. Zawiera również wiele cennych witamin i minerałów. Witaminy z grupy B w tym kwas foliowy oraz witaminę PP, C,K,E oraz witaminę A. Minerały to wapń, potas, fosfor i żelazo. Te cenne składniki zawarte w kwasie buraczanym pomagają zachować piękną młodą skórę oraz dobry wzrok. Pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny, obniżają poziom cholesterolu, a dzięki przeciwutleniaczom chronią nas przed rakiem. Jeśli chcielibyście kwas stosować leczniczo, to kuracja powinna trwać około 2 do 3 tygodni. Jeśli chorujecie na jakąś chorobę przewlekle, to najlepiej przed kuracją skonsultować się z lekarzem.
🧄 Dodatki
Poniższy przepis jest najprostszym przepisem bez żadnych dodatków smakowych. Oczywiście do podstawy można dodać liście laurowe, ziele angielskie, czosnek, sól, ale tylko morską lub kamienną. Do przygotowania kwasu będzie potrzebny chleb żytni, który proponuję, abyście upiekli sami. Ten przepis będzie idealny do kwasu, ponieważ jest w 100% przygotowany z mąki żytniej. Buraki, które pozostaną Wam po zlaniu kwasu, można wykorzystać do przygotowania sałatek i zup. Polecam!
📖 Przepis
Kwas buraczany
🥘 Składniki
- 1,5 kg czerwonych buraków
- 2 l przegotowanej letniej wody
- 1 kromka żytniego chleba
- 1 słój o pojemności 3 litrów
- bawełniana ściereczka do przykrycia słoja
🔪 Instrukcje
- Buraki wyszorować, obrać ze skóry, a następnie pokroić na cienkie plasterki.
- Słoik umyć, wyparzyć.
- Do przygotowanego słoika włożyć pokrojone buraki, zalać wodą, woda powinna przykrywać buraki. Na wierzch położyć kromkę żytniego chleba, lub kilka łyżek wody z kiszonych ogórków lub kapusty. Słoik przykryć bawełnianą ściereczką. Tak przygotowany słój z burakami odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-4 dni. W chłodniejszym miejscu może potrwać to dłużej.
- Na powierzchni zacznie pojawiać się piana, należy ją zebrać łyżką i wylać.
- Po 3-4 dniach przelać kwas buraczany do butelek lub słoików, na wierz nalać łyżkę oliwy, zamknąć butelki (słoiki). Tak przygotowany kwas możemy przechowywać w chłodnym miejscu lub lodówce, nawet kilka miesięcy!.
- Smacznego!
tu-tusia napisał
Mama zazwyczaj kupuje gotowy koncentrat buraczany, który dodaje do zupy (oprócz świeżych buraków oczywiście),ale w tym roku przygotuje dla niej taki domowy zakwas - będzie pysznie 🙂
Anna napisał
To będzie prezent dla mamy:) ja rownież zrobiłam dla całej rodziny;)