W moim menu znajdziecie sporo przepisów na szybkie pieczywo z różnego rodzaju mieszanek mąk i dodatków, ale ten chleb to numer jeden! Pewnie zdarza się to i w Waszych domach, że jakimś cudem wieczorem okazuje się, że nie ma chleba! Co wtedy? Oczywiście można pojechać do sklepu i coś kupić, tylko co można dostać późnym wieczorem w sklepie? Najpewniej dostaniemy stare pieczywo lub foliowane z długim terminem przydatności! To chyba już lepiej zrobić naleśniki niż jeść taki chleb. A co, kiedy jednak chcemy zjeść pyszną kanapkę na kolację?! Odpowiadam, chleb codzienny, to jest rozwiązanie w nagłych wypadkach i nie tylko.
Zaletą tego przepisu jest przede wszystkim smak chleba, który na pewno Was zachwyci. Miąższ chleba jest obłędnie sprężysty i bardzo smaczny, a skórka tak chrupiąca, jak żadna inna. Przygotowanie ciasta trwa pięć minut i co ważne w tym przepisie nie musicie przygotowywać rozczynu, a później ciasta właściwego podwójnego wyrastania itd. Tutaj wystarczy wymieszać składniki i przełożyć je od razu do foremki po 20 minutach można wstawić chleb do piekarnika. Jest jeden mały problem z tym przepisem, a mianowicie chleb okazuje się zbyt mały jak na posiłek dla pięcioosobowej rodziny! Znika cały od razu! Zachęcam, więc do upieczenia chleba z podwójnej porcji, bo w przeciwnym razie będziecie musieli zaraz piec następny ;).
📖 Przepis
Chleb codzienny
🥘 Składniki
- 150 g zakwasu żytniego
- 250 g letniej wody
- 10 g soli morskiej
- 10 g świeżych drożdży lub 5 g suchych
- 1 łyżka miodu lub cukru
- 200 g mąki żytniej typ 720
- 230 g mąki pszennej zwykłej
- + olej do posmarowania foremki i otręby do obsypania formy
🔪 Instrukcje
- Do dużej miski wlać aktywny zakwas, wodę i drożdże wymieszać, następnie dodać sól i cukier oraz mąkę żytnią, wymieszać najlepiej łyżką do połączenia się składników. Na koniec dodać mąkę pszenną i ponownie wymieszać tak, aby w cieście nie było grudek mąki.
- Przygotować formę o wymiarach około 24 x 13 cm, wysmarować olejem i obsypać jej wnętrze otrębami. Do foremki przełożyć ciasto, wyrównać wierzch przy pomocy łyżki namoczonej w wodzie. Przykryć wierzch foremki folią spożywczą i odstawić na około 20 - 30 minut w bardzo ciepłe miejsce.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 210 st C.
- Przed wstawieniem chleba do piekarnika wsypać na jego dno szklankę kostek lodu lub spryskać jego wnętrze wodą, aby wytworzyła się para, natychmiast wstawić chleb.
- Chleb pieczemy przez 15 minut w temperaturze 210 st C, a następnie zmniejszamy do 200 st C i dopiekamy przez 30 - 35 minut.
- Po upieczeniu wyjmujemy chleb z piekarnika i studzimy na kratce, oczywiście chleb do studzenia wyjmujemy z foremki!!! Pozostawienie chleba w foremce spowoduje, że chleb zaparuje od spodu, a jego skórka się rozmiękczy.
- Smaczenego!
📋 Notatki
Chleb wypróbowałam w różnych kombinacjach i tak, można w zależności jakie posiadamy zapasy mąki dość elastycznie dopasowywać ich proporcje. Piekłam chleb w takiej konfiguracji:
250 g mąki pszennej na 180 g maki żytniej typ 720
lub 120 g mąki żytniej typ 720 + 80 g mąki żytniej typ 2000 + 230 g mąki pszennej typ np: 550 lub 720
Za każdym razem chleb wychodzi bardzo smaczny! Miłej zabawy 🙂
Lidia napisał
Bardzo dziękuje za odpowiedź i poświęcony mi czas.Jest Pani niesamowita, podziwiam talent kulinarny.Przy najbliższej okazji wyprobuje ten przepis na chleb codzienny bo bardzo mnie ciekawi.
Pozdrawiam serdecznie.
Lidia napisał
Czy drożdże zmieniaja smak chleba?pewnie dlatego tak szybko wyrasta, czy tez dlugo trzyma swiezość?jest jakas roznica bez drożdży i z drożdżmi?
Anna napisał
Tak jak napisałam we wpisie, chleb ten powstał w chwili braku chleba w domu. Spróbowałam przygotować chleb z dodatkiem zakwasu wspomagany drożdżami po to, aby błyskawicznie go upiec. Chleb oczywiście możesz przygotować bez drożdży trzeba będzie tylko poczekać kilka godzin, aby wyrósł. Dodatek drożdży nieszczególnie wpływa na jego smak, jest bardzo dobry. Świeżość na 100% zachowuje wspaniałą przez dwa dni, dłużej nie sprawdzałam, nie miałam okazji, ponieważ cały został zjedzony 🙂
Agata Debiutantka napisał
Czy jest tu gdzieś przepis na chleb na zakwasie z przewagą mąki pszennej, który można by na noc odstawić w foremce i rano bez czekania wsadzić do piekarnika?
Anna napisał
Agato, nie przypominam sobie takiego przepisu 🙁 Niestety w większości przepisów na chleb z zakwasem przygotowujemy w metodzie dwu lub trzy fazowej czyli, zaczyn, a następnie ciasto właściwe i oczekiwanie na wyrośnięcie... oczywiście kto nie ryzykuje ten nie ma 😉 więc możesz zaryzykować i przeprowadzić eksperyment. Musisz pamiętać tylko, żeby ciasta nie trzymać w zbyt ciepłym pomieszczeniu bo ciasto przez noc w bardzo ciepłym miejscu przerośnie 🙁 Mało wymagającym chlebem jest chleb z garnka lub w wersji razowej, ale to przepisy na drożdżach! Pomyślę o takim przepisie 😉
Czerwony Szafirek napisał
Jutro znów go upiekę, chyba z podwójnej ilości :). A następny w kolejce na wypróbowanie czeka tradycyjny
Czerwony Szafirek napisał
Chlebek pyszny :). Miał być na kolację, ale nie dotrwał....
Anna napisał
Bardzo się cieszę :))) nazywa się codzienny... więc trzeba piec go codziennie 😉 Zapraszam do wypróbowania innych przepisów 🙂
Charlie napisał
Zrobiłem pyszny 🙂 Dzięki.
Anna napisał
Bardzo się cieszę, że smakuje 🙂
Krzych napisał
Lecimy jutro do Polski, zakwas już uśpiony.
Ale co się odwlecze, to wiadomo 🙂
Chleb błyskawiczny za to zdążył zrobić furorę.
Piekę go też w keksówce czasem.
Z pieczonym boczkiem i z musztardą przypadł do gustu Koreańczykom, z masłem i z pomidorem jemy na śniadanie my.
Żyj sto lat albo i dłużej!
Anna napisał
Super 🙂 czyli, że święta spędzicie w rodzinnym domu?
Co do chleba, to koniecznie po powrocie spróbuj chleb codzienny - jest wyśmienity 🙂 a może na święta upieczesz... mogę pożyczyć zakwas :)))
Dziękuję za życzenia 🙂
Miękkiego lądowania i sto dwadzieścia lat dla Was 🙂
Krzych napisał
Nie powtarzaj dwa razy, bo Ci w przedświątecznym rozgardiaszu przybędzie jedna gęba do wykarmienia.
Że po zakwas niby, a potem od stołu nie wstanę :d
Anna napisał
Wedle tradycji jedno miejsce dla wędrowca zawsze jest nakryte 😉