Nie upiekliście jeszcze pierniczków na święta? Nie martwicie się, możecie zrobić to jeszcze dziś, przepis jest idealny dla zapominalskich! Pierniczki chrupiące można jeść od razu po upieczeniu, nie wymagają leżakowania. Ciasto po wymieszaniu jest bardzo klejące i należy je umieścić w lodówce lub zamrażalniku, żeby porządnie stwardniało, będzie się łatwiej wałkowało. Ciasto koniecznie trzeba rozwałkować bardzo cieniutko 1 mm nie grubsze! Zbyt grubo rozwałkowane ciasto da grube i twarde pierniczki, a nie o to nam chodzi. Właściwa grubość ciasta zapewni Wam wspaniałe chrupiące pierniczki, pamiętajcie o tym! Smak ciasteczek jest wspaniały oczywiście piernikowy, ale z dodatkową przyjemnie piekącą nutką chilli. Jeszcze zdążycie je przygotować, smacznego.
📖 Przepis
Pierniczki chrupiące
🥘 Składniki
- 190 g mąki pszennej (+ do podsypania)
- 80 g cukru trzcinowego (ciemny muscovado)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki mielonego imbiru
- 1 łyżeczka cynamonu
- szczypta chilli (lub pieprzy cayenne)
- szczypta soli
- 1 średnie jajko (może być też male)
- 1 żółtko
- 85 g masła
- 75 g melasy (lub miodu gryczanego)
🔪 Instrukcje
- W misce wymieszać mąkę, sodę i sól, odstawić.
- W rondelku rozpuścić masło, zdjąć z ognia, dodać melasę lub miód, cukier trzcinowy i przyprawy, mieszać do połączenia się wszystkich składników najlepiej rózgą, powinna powstać gęsta jednolita ciemna masa, na koniec wbić jajko i żółtko, wymieszać.
- Mokre składniki dodać do suchych wymieszać ciasto, wystarczy widelcem lub łyżką, można oczywiście pomóc sobie również mikserem, ciasto będzie dość rzadkie i klejące dlatego też trzeba schłodzić je przed rozwałkowaniem. Miskę z ciastem wstawić do lodówki lub zamrażalnika do czasu stwardnienia, ciasto można przygotować dzień lub dwa przed pieczeniem i przechować je zamrażalniku szczelnie owinięte folią.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 130 st C z termoobiegiem.
- Ciasto wyjąć z lodówki, odcinać niewielkie kawałki ciasta, na obficie podsypanym mąką blacie rozwałkować cieniutki placek 1 mm, przy pomocy foremek do ciastek wyciąć różne wzory. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, między ciastkami zachować kilku centymetrowe odstępy. Ciastka są cieniutkie, więc trzeba przenosić je ostrożnie, można pomóc sobie nożem.
- Ciastka pieczemy przez 12-16 minut, kiedy ciasteczka delikatnie urosną, a ich brzegi nabiorą rumianego koloru to znak, że są gotowe.
- Po upieczeniu przełożyć ciastka na kratkę, aby całkowicie wystygły.
- Smacznego!
Gosia napisał
Ten przepis to istne cudo😍😍. Pierniczki wychodzą kruchutkie, takie jak chciałam. Polecam
Anna napisał
Dziękuję 😍
Beata napisał
Dzień Dobry, czy mogę użyć innego miodu, jeżeli nie lubię gryczanego i nie mam melasy?
Anna napisał
Dzień dobry, tak można użyć dowolnego miodu, oczywiście pierniczki mogą być przez to jaśniejsze, ale napewno nie stracą na smaku 🙂
BLD napisał
Ciasto nie nadawało się do wałkowania, przyklejało się do wałka mimo 3 dni spędzonych w lodówce, dopiero po dosypaniu 1.5 szklanki mąki i zamrożeniu dało się na nim operować.
Anna napisał
To prawda, ciasto jest bardzo klejące po wyrobieniu, ale po schłodzeniu i podsypywaniu blatu i ciasta mąką daje się rozwałkować na cienki placek. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że mimo dosypania tak dużej ilości mąki ciastka są chrupiące i smakują jak pierniki...dosypując taką ilośc mąki, trzeba było dodać też więcej przypraw. Pozdrawiam serdecznie
Anna napisał
Pierniczki nie dawały mi spokoju i postanowiłam dziś je upiec i sprawdzić, czy wszystko jest ok? I tak, rano zrobiłam ciasto, wstawiłam na około 40 minut do zamrażalnika. Po tym czasie wyjęłam je i po oderwaniu niewielkiego kawałka rozwałkowałam bez problemu, wycięłam pierniczki i upiekłam. Oczywiście ciasto nawet po schłodzeniu jest lekko klejące, ale po podsypaniu mąką pięknie się wałkuje. Dopisałam w instrukcji, że ciasto można wałkować na papierze do pieczenia (ale zawsze trzeba podsypać mąką) dzięki temu nie trzeba będzie pojedynczo przenosić ciasteczek na blachę.
Zastanawiam się, dlaczego u pani/pana było tak tragicznie...może, zamiast dodać tylko melasy dodała pani/pan również i miód? Czyli była dodana podwójna porcja?, a tam jest do wybory miód lub melasa.
Najważniejsze w tym przepisie to grubość ciasteczek! Im cieńsze, tym lepsze! Są mega chrupiące nie za słodkie, pycha!
Pozdrawiam serdecznie 🙂