Ciastka rozetki były bardzo popularne w latach 80-tych, później odeszły do lamusa. Stara rozetka do pieczenia ciastek zagrzebana był gdzieś pod stosem "przydasiów" została odnaleziona przez moją Mamę. Dziś przy okazji tłustego czwartku postanowiłam wykorzystać ją do przygotowania rozetek bezglutenowych. Pączki, oponki serowe, faworki to główne smakołyki dzisiejszego dnia, które przygotowujemy głównie z mąki pszennej, a co z tymi łasuchami, którzy glutenu nie mogą jeść? Czym Wy w taki dzień się zajadacie? Może rozetki przypadną Wam do gustu, bo są bardzo, bardzo chrupiące, słodkie no i bez glutenu.
Jeśli nie macie wspomnianej rozetki do smażenia ciastek, to nic nie szkodzi. Można poradzić sobie bez niej wystarczy, że przygotowane ciasto przelejecie do rękawa cukierniczego lub woreczka foliowego. W woreczku wytnijcie małą dziurkę i wyciskajcie fantazyjne kształty na gorący olej. Ciastka wyciskane z woreczka będą troszkę bardziej "puszyste" z wyczuwalnym miękkim ciastem w środku, natomiast smażone przy pomocy rozetki są bardzo chrupiące i cieniutkie. Proste i szybkie rozwiązanie i wspaniały efekt 🙂 Smacznego!
📖 Przepis
Rozetki - bezglutenowe
🥘 Składniki
- 1 szklanka mleka
- 2 średnie jajka
- 1 ¾ szklanki maki ryżowej
- ½ laski wanilii
- 1 łyżka spirytusu
- 3 łyżki cukru trzcinowego
Dodoatkowo
- cukier puder
- olej do smażenia
🔪 Instrukcje
- Wszystkie składniki wymieszać w misce.
- Ostrym nożem wyskrobać ziarenka z laski wanilii dodać do ciasta, ciasto powinno mieć konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Gotowe ciasto wstawić do lodówki na czas rozgrzania oleju.
- W głębokim garnku rozgrzać olej - temperatura oleju to około 180 - 190 st C.
- Rozetkę do ciastek włożyć na chwilę do gorącego oleju, powinna się rozgrzać, następnie szybko zanurzyć ją w cieście jednocześnie uważając, aby rozetka nie pokryła się cała ciastem, ciasto powinno sięgać do górnej części rozetki. Jeśli ciasto pokryje całą rozetkę będzie problem ze zdjęciem ciastka z foremki. Foremkę z ciastem włożyć do oleju, smażyć około kilkudziesięciu sekund, aż ciasto odlepi się do foremki, dosmażyć ciastka do uzyskania złotego koloru.
- Usmażone ciastka wyjąć na ręcznik papierowy, aby ociekły z nadmiaru tłuszczu.
- Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
- Smacznego!
Agusia napisał
Aaaa, mam w domu dwa takie urządzenia. To były bardzo fajne, proste i szybkie w wykonaniu ciasteczka. Nasze foremki, pamiętam, w latach 80 lub na początku 90 kupiliśmy w Gdańsku. Trzeba odkurzyć, umyć i używać.
Anna napisał
Tak, koniecznie odkurz! To relikt z przeszłości, który warto wykorzystać do pysznych ciasteczek.
na gazie napisał
jakie slicznotki <3
Anna napisał
🙂
veggie napisał
Oj, niedawno wspominałam to małe urządzono, niestety nie do dostania w dzisiejszych czasach. Twoje ciasteczka wyszły śliczne 🙂
Anna napisał
Dziękuję 🙂 Jeśli miałabyś ochotę nabyć taką rozetkę, to sprawdź na najpopularniejszym portalu handlowym, tam jeszcze niedawno były 🙂