Jabłecznik, czy też szarlotka ma wariacji bez liku, jest to jedno z najpopularniejszych ciast w naszym kraju. Oczywiście nie jest to ciasto znane tylko u nas! Chyba każdy kraj ma jakiś swój ulubiony sposób na ciasto z jabłkami. Jeśli chodzi o kruche ciasto, to jest ono bardzo ważne! Kruche i delikatne takie powinno być! Grubość ciasta ma również znaczenie, grube płaty mogą przytłaczać smak jabłkowego wypełnienia. Do dzisiejszego ciasta dodałam smalec. Jeśli więc jesteście na diecie wegetariańskiej, zamieńcie go na olej kokosowy lub dodajcie więcej masła. Smalec nadaje wyjątkowej kruchości ciastu i delikatności.
Kruche ciasto przed pieczeniem należy schłodzić, jeśli stałoby się tak, że schodzi się ono na tyle mocno, że będą trudności z jego rozwałkowaniem, to nic nie szkodzi. Mocno schodzone lub zamrożone ciasto można zetrzeć na tarce o grubych oczkach, a następnie wyłożyć nim spód formy. Ścierane ciasto mam wrażenie, że jest jeszcze lepsze po upieczeniu. Wolne przestrzenie, jakie twarzą się między startymi kawałkami ciasta powodują, że ciasto po upieczeniu jest jeszcze delikatniejsze i bardziej kruche.
Jabłka
Często pojawia się pytanie, jakich jabłek użyć do szarlotek czy też jabłeczników? To jest sprawa indywidualna, bo niektórzy lubią dość kwaśne szarlotki i tutaj sprawdzą się jabłka typu Szara Reneta, Gloster czy Antonówka. Z jabłek o łagodniejszym i słodkim smaku warto sięgnąć po Ligol, Champion, a w sezonie Papierówkę. Do jabłek wspaniale pasuje cynamon lub kardamon, warto dodać odrobinkę, aby podkreślić smak jabłek. Oczywiście, jeśli nie lubicie tych przypraw, zawsze można pominąć je lub dodać inne takie jak goździki czy wanilię.
Smak jabłecznika najlepszego jest obłędny, delikatność ciasta w połączeniu z prostym i aromatycznym wypełnieniem, to jest to, czego może brakować do dobrej kawy!
📖 Przepis
Jabłecznik najlpeszy
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 180 g mąki pszennej
- 120 g mąki krupczatki
- 70 g cukru
- 16 g cukru waniliowego
- 1 średnie jajko
- 150 g masła
- 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g smalcu
Składniki na nadzienie
- 1200 g jabłek (waga po obraniu)
- 2 łyżek cukru trzcinowego
- 4 łyżki soku z cytryny
- 1 ½ łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka cynamonu
🔪 Instrukcje
Przygotowanie kruchego ciasta
- Mąkę przesiać do misi dodać proszek do pieczenia, cukier, cukier waniliowy, pokrojone masło i smalec oraz jajko zagnieść ciasto ręcznie lub przy pomocy malaksera, kiedy ciasto połączy się w jednolitą masę można uformować kulę, owinąć w folię spożywczą. Ciasto umieścić w zamrażalniku na czas przygotowywania jabłek.
Przygotowanie jabłek
- Obrane jabłka drobniutko pokroić lub poszatkować na szatkownicy do kapusty, umieścić je w garnku pokropić sokiem z cytryny i posypać cynamoniem. Postawić na średnim ogniu, dusić przez około 15 minut lub do czasu odparowania nadmiaru soku, mieszamy od czasu do czasu. Pod koniec dodać cukier w takiej ilość jak podałam w przepisie lub mniejszej/większej, to zależy od tego jak słodkich jabłek użyjecie. W szklance wymieszać mąkę ziemniaczaną z odrobina wody, wlać do jabłek gotować przez chwilkę, a następnie zdjąć z ognia i odstawić.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 st C z opcją górnej i dolnej grzałki.
- Formę o wymiarach *22x26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, ¾ ciasta rozwałkować na cienki placek, wyłożyć nim dno formy, na ciasto wyłożyć przygotowane jabłka. Z pozostałego ciasta rozwałkować cieniutki placek i przykryć nim wierzch jabłecznika. Wstawić formę do piekarnika, piec przez 35 minut do uzyskania złotego koloru ciasta.
- Ciasto przed podaniem wystudzić i posypać cukrem pudrem. Smacznego!
📋 Notatki
Za przepis dziękuję Monice, troszkę go zmieniłam 😉
Ela napisał
Przepyszny ! Z jabłeczników mój nr1
Anna napisał
Dziękuje 🙂 osobiście uważam nieskromnie, że nie ma lepszego, jestem uzależniona od niego 😋
Julia napisał
Ja jestem wielką fanką jabłecznika! Chętnie spróbuję tego przepisu 🙂
Anna napisał
W takim razie koniecznie proszę spróbować 😀
Andrzej napisał
Uwielbiam jabłecznik! Chętnie spróbuję tego przepisu 🙂
Anna napisał
Zapraszam, ciasto jest warte grzechu 😁