Jaki chleb pieczemy wiosną? Oczywiście chleb niedźwiedzi, chleb z dodatkiem świeżych liści czosnku niedźwiedziego! Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy można kupić czosnek niedźwiedzi na targu, ale jeśli tam go nie znajdziecie, to można wybrać się po niego do lasu. Czosnek można również zasadzić wcześniej w ogrodzie i na wiosnę zbierać własne plony 🙂
Jednym z przepisów, do którego warto wykorzystać listki, jest chleb. Chleb przygotowany z czosnkiem jest rewelacyjny bardzo aromatyczny i niebywałe smaczny. Ze względu na dość charakterystyczny smak i aromat nie bardzo pasuje do dodatków słodkich takich jak dżem, powidła czy miód. Natomiast ze wszelkimi rodzajami serów, wędlin i pasztetów będzie idealny! Przygotowanie ciasta w tym przypadku zajmuje dosłownie 10 minut, po których chleb można wstawiać do piekarnika i to do zimnego. Tak, tak do zimnego piekarnika chleb rośnie wraz z temperaturą piekarnika i jednocześnie zaczyna się piec. Po koło 50 minutach od wstawienia chleba mamy gotowy, pachnący i chrupiący bochenek!
📖 Przepis
Chleb niedźwiedzi
🥘 Składniki
- 550 g mąki krupczatki
- 4 łyżki nasion słonecznika
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 6 łyżek otrąb pszennych (lub żytnich)
- 450 g letniej wody
- 20 g świeżych drożdży (lub 1 i ½ łyżeczki suszonych)
- 10 g soli
- 20 g świeżego czosnku niedźwiedziego
- 1 łyżka miodu
🔪 Instrukcje
- Liście czosnku umyć, osuszyć i posiekać w paseczki. Do miski wsypać mąkę, sól, nasiona i otręby, wymieszać.
- Do drugiej miski wlać letnią wodę dodać świeże drożdże (suche dodajemy do mąki) i miód, wymieszać do rozpuszczenia się drożdży, całość wlać do miski ze składnikami suchym, dodać posiekany czosnek wymieszać ciasto przy pomocy łyżki do połączenia się składników.
- Przygotować formę o wymiarach około 12 x 23 cm wysmarować ją olejem i obsypać otrębami, przełożyć ciasto, na wierzch chleba położyć kilka całych listków czosnku.
- Chleb wstawić do zimnego piekarnika, piekarnik nastawić na temperaturę 220 st C.
- Chleb będzie rósł wraz z rośnięciem temperatury piekarnika po około 30 minutach trzeba sprawdzić, czy chleb nie rumieni się zbyt mocno, a razie potrzeby można zmniejszyć temperaturę o 10-20 st i dopiec jeszcze chleb przez 20 do 25 minut.
- Po upieczeniu wyjąć chleb z piekarnika i z foremki, wystudzić na kratce.
- Smaczneogo!
Kasia napisał
Witam! Czy można czymś zastąpić otręby albo je pominąć?
Pozdrawiam
Anna napisał
Można zastąpić płatkami owsianymi lub pominąć i dodać w zamian 2 łyżki mąki więcej 🙂
Andrzej napisał
Ja w ogóle nie spotkałem czosnku niedzwiedziego u nas ani na targu ani w sklepach- nasiona tego czosnku posiałem już 2 razy nie wschodzą - cenulek nie mozna kupić - bo można by było wychodować z cebulek - szczęśliwego serca życzę
Anna napisał
Ja również próbowałam dwa razy wysiać z nasion i niestety się nie udało dopiero za trzecim razem wzeszły cztery roślinki! Zniechęcona próbami wyszukałam w internecie sadzonki czosnku niedźwiedziego i zakupiłam kilkadziesiąt sztuk. Wszystkie się przyjęły rosną i się rozmnażają 🙂 Polecam taki zakup sadzonki przyszły w doskonałym stanie 🙂 Pozdrawiam
Fanka domowej kuchni napisał
Czosnek niedźwiedzi jest bardzo zdrowy, wspaniale oczyszcza organizm i poprawia odporność. Poza tym ma łagodniejszy smak od zwykłego czosnku i nie pozostawia po sobie nieprzyjemnego zapachu. Kto jeszcze nie miał z nim do czynienia to z pewnością warto nadrobić straty : ) Chlebka jeszcze nie piekłam, a że przepis nie jest zbyt skomplikowany, z chęcią skorzystam! Swoją drogą wypiek prezentuje się wyśmienicie, chylę czoła. PS: liście czosnku można też dodawać do zup, sałatek, albo wykorzystać do sosu w stylu pesto. Pozdrawiam!
Anna napisał
O tak masz rację czosnek niedźwiedzi, jest wspaniały i chyba o wiele bardziej wartościowy od klasycznego szkoda tylko, że sezon na niego jest tak krótki i niestety jest mało dostępny. Choć suszony można kupić już w większości sklepów ze zdrową żywnością. Chętnie wypróbuje pesto sałatka też jest cudowna z jego dodatkiem 🙂 Pozdrawiam serdecznie!