Chleb z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym i odrobiną mąki gryczanej. Pieczywo świetne nadaje się na kanapki śniadaniowe, uwielbiam je z domowym twarożkiem i awokado. Chleb można wykorzystać na grzanki, które będą fantastyczne jako dodatek do jajek po benedyktyńsku lub do zupy cebulowej. Chleb przygotowany jest na zakwasie żytnim, więc jego smak jest lekko kwaśny, a konsystencja chleba jest zwarta i wilgotna. Wykonanie chleba jest bardzo proste, bo sprowadza się do ręcznego wymieszania składników, jak zwykle najdłuższy etap w przygotowaniu chleba na zakwasie, to etap przygotowania zaczynu. Zaczyn najlepiej przygotować wieczorem przed pójściem spać, przez noc zaczyn nabierze mocy, a rano będzie można przystąpić do mieszania ciasta właściwego. Czyli następnego dnia rano wystarczy dodać pozostałe składniki na ciasto właściwe, a już po południu będziemy mogli cieszyć się smakiem świeżego i pachnącego chleba.
📖 Przepis
Chleb z płatkami owsianymi
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 100 g zakwasu żytniego
- 300 g wody
- 30 g nasion siemienia
- 130 g maki żytniej typ 2000
Składniki na ciasto właściwe
- 350 g wody
- 15 g soli
- 150 g mąki gryczanej
- 30 g siemienia lnianego
- 100 g płatków owsianych
- 50 g otrąb pszennych
- 200 g mąki krupczatki
🔪 Instrukcje
- Składniki na zaczyn wymieszać w misce, przykryć folią spożywczą i odstawić na całą noc w ciepłe miejsce.
- Następnego dnia ( najlepiej po upływie 12 godzin ) dodać pozostałe składniki na ciasto właściwe, zaczynając dodawanie składników od wody, a następnie pozostałe, ciasto wymieszać dokładnie maszyną lub dużą łyżką. Miskę z ciastem ponownie przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godzin.
- Po tym czasie ciasto przerobić, foremkę o wymiarach 12 x 25 cm wysmarować olejem, wysypać otrębami, przelać ciasto, wierzch spryskać olejem, formę przykryć folią spożywczą, odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę, ciasto powinno podwoić swoja objętość.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 210 st C.
- Do piekarnika tuż przed wstawieniem chleba wsypujemy szklankę kostek lodu, wstawiamy chleb do piekarnika i pieczemy przez 45 - 50 minut. Po upieczeniu chleb wyjmujemy z formy i studzimy na kratce.
- Smacznego!
Zapytanie napisał
Witam,
czy można łączyć do wypieku chleba mąkę żytnią pytlową typu 720 i mąkę żytnią razową typu 2000?
Jadłam u znajomej bardzo pyszny chleb. Dostała od kogoś. Zawierał oprócz w/w mąk płatki owsiane i siemię lniane. Był pieczony na naturalnym zakwasie. Składniki mam natomiast sposobu wykonania nie. Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Anna napisał
Tak oczywiście można łączyć różnego rodzaju mąki pszenne i żytnie z różnych przemiałów. Należy jednak pamiętać, że jeśli dodamy do ciasta zbyt dużą ilość mąki np. typu 2000 to chleb będzie cięższy niż gdyby był z przewagą mąki żytniej lub pszennej białej. Może Pani wybrać dowolny chleb przygotowany na bazie zakwasu lub z dodatkiem drożdży i zmodyfikować o dodanie w/w mąk.
Turaj przykładowy przepis z płatkami i mąką żytnią oraz ziarnami https://sprawdzonakuchnia.pl/chleb-z-platkami-i-ziarnami/
lub ten, tutaj może Pani zamienić mąkę gryczaną na żytnią https://sprawdzonakuchnia.pl/chleb-platkami-owsianymi/
An etka napisał
Zatem czekam z niecierpliwością :). Jak tylko przeminą zapowiadane afrykańskie upały, od razu zabiorę się do pieczenia :).
Anna napisał
Po deszczowym dniu to już tęsknię za słońcem 🙂
An etka napisał
Aniu, znów pyszny chleb :). Dziękuję 🙂
Anna napisał
Bardzo się cieszę, że i ten chlebek smakował 🙂 już niebawem kolejny chleb na zakwasie z siemieniem lnianym... pyszny 🙂
ewelina napisał
Witam, Jaką inną mąką mogę zastąpić mąkę gryczaną? np. pszenną chlebową?
Anna napisał
Mąkę gryczaną można zastąpić mąką pszenną pełnoziarnistą lub żytnią.