Kolejny chleb pszenny z czosnkiem niedźwiedzim i prażonymi nasionami słonecznika. Chleb upiekłam w garnku żeliwnym dzięki temu, ma piękną chrupiącą i bardzo smaczną skórkę. Miąższ chleba jest jasny miękki, lekko wilgotny i pięknie pachnie. Zapach zawdzięcza prażonym nasionkom słonecznika i oczywiście zielonym listkom czosnku niedźwiedziego. Podczas pieczenia w domu unosi się cudowny aromat, który sami musicie poczuć!
Przepis na tę wersję chleba jest błyskawiczny i nie wymaga długiego czasu fermentacji, a ciasto mieszamy przy użyciu łyżki, więc nawet mikser nie będzie Wam potrzebny. Jeśli nie macie garnka żeliwnego, to nic nie szkodzi, bo można upiec go w naczyniu żaroodpornym z pokrywką lub ceramicznym typu garnek rzymski. Jeśli i takich naczyń również nie posiadacie, to możecie użyć zwykłej foremki. W przypadku pieczenia chleba w formie typu keksówka należy zmniejszyć temperaturę pieczenia z 230 do 210 st. Po trzech godzinach fermentacji chleb uformować i włożyć do wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami foremki, aby wyrósł przed pieczeniem. Zapraszam, skosztujcie!
📖 Przepis
Chleb pszenny z czosnkiem niedźwiedzim
🥘 Składniki
- 600 g mąki pszennej
- 450 g wody
- 7 g świeżych drożdży (lub 3 g suchych)
- 1 łyżeczka soli (morskiej)
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka miodu
- 4 łyżki prażonego słonecznika
- ½ szklanki siekanych świeżych liści czosnku niedźwiedziego lub 2 łyżki suszonego
🔪 Instrukcje
- Do miski wlać wodę, dodać drożdże świeże, miód, sól, mąkę, posiekany czosnek niedźwiedzi i nasiona słonecznika, wyrobić jednolite ciasto, ja mieszałam drewnianą łyżką.
- Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić na 3 godziny w ciepłe miejsce.
- Po tym czasie wyjąc ciasto na mocno podsypany mąką blat, ciasto rozpłaszczyć dłonią, obsypać mąką i złożyć na kształt koperty, czynność powtórzyć dwa razy, następnie uformować kulę, uformowane ciasto przełożyć do koszyczka wyłożonego ściereczką, ściereczkę również obficie posypać mąką, aby ciasto podczas wyrastania nie przykleiło się do niej, przykryć wierzch koszyczka ściereczką i folią, odstawić w ciepłe miejsce na około 40 minut.
- Piekarnik wraz z garnkiem rozgrzać do temperatury 230 st C.
- Kiedy piekarnik osiągnie wymaganą temperaturę ostrożnie wyjąć garnek, delikatnym, ale zdecydowanym ruchem chwytając za brzegi ściereczki przełożyć wyrośnięty chleb z koszyczka do garnka, wierzch chleba będzie na spodzie garnka.
- Wierzch chleba można naciąć bardzo ostrym nożem lub żyletką, przykryć garnek pokrywką i wstawić do piekarnika.
- Chleb pieczemy prze 30 minut pod przykryciem, a następnie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy jeszcze 15 minut.
- Po upieczeniu chleb wyjąć na kratkę i pozostawić do wystudzenia.
- Smacznego!
📋 Notatki
W przypadku pieczenia chleba w zwykłej otwartej formie należy na dno piekarnika wsypać szklankę kostek lodu dla wytworzenia odpowiedniej ilości pary wodnej, która sprawi, że skórka będzie rumiana i chrupiąca.
Kasia napisał
Tylko 7g droższy prawdziwych?
Anna napisał
Tak, tyle wystarczy, trzeba dać ciastu spokojnie wyrosnąć przez 3 godziny 🙂