Chleb wieloziarnisty z dużą ilością ziarenek słonecznika, dyni i siemienia lnianego. Kiedy kilka lat temu zaczęła się moja przygoda z pieczeniem chleba wyglądało, to różnie. Chleb nie wychodził taki, jak bym chciała. Nie wiem, czy była, to wiana przepisów, czy mojego braku doświadczenia w każdym razie się nie poddałam! Próbowałam, testowałam, aż pieczenie chleba stało się łatwe i przyjemne, a chleb jest smaczny. Teraz po latach wypiekania domowego pieczywa mogę powiedzieć, że jest to sama przyjemność, a tworzenie nowych przepisów weszło mi w krew jak codzienne piecie wody 🙂 Chleb wieloziarnisty, to również efekt moich eksperymentów, chleb jest świetny pełen ziarenek na zakwasie żytnim w 100% z mąki żytniej. Dość ciężki, wilgotny o pięknym zapachu z pyszną skórką. Polecam!
📖 Przepis
Chleb wieloziarnisty
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 100 g zakwasu żytniego
- 100 g mąki żytniej typ 720
- 200 g wody w temperaturze pokojowej
- 50 g nasion słonecznika
- 50 g siemienia lnianego
- 50 g nasion dyni
Składniki na ciasto właściwe
- 200 g wody o temperaturze 45 st C
- 100 g mąki żytniej (typ 720)
- 100 g żytniej mąki razowej typ 2000
- 8 g soli
🔪 Instrukcje
- Do dużej miski wlać wcześniej dokarmiony zakwas, wodę i mąkę, dodać ziarna wymieszać i przykryć folią spożywczą, odstawić w ciepłe miejsce na całą noc.
- Następnego dnia dodać pozostałe składniki na ciasto właściwe, wymieszać łyżką lub w robocie, przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia na 2 do 8 godzin.
- Foremkę o wymiarach 12x23 cm wysmarować olejem i wysypać otrębami, łyżką wyrównać wierzch chleba, można posypać siemieniem lnianym lub innymi nasionami, ponownie przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce na około 45 minut, do wyrośnięcia.
- Piekarnik nagrzać do temperatury 200 st C
- Przed wstawieniem chleba do piekarnika wsypać na jego dno szklanką lodu, wsunąć chleb i piec przez 55 minut w razie potrzeby przykryć folią aluminiową gdyby wierzch zaczął się przypiekać.
- Po upieczeniu wyjąć chleb z foremki, wystudzić na kratce.
Lidia napisał
Witam mam kilka pytan o ten przepis.
1.czy moge zamiast maki 2000 dac pszenna?jesli tak to czy wowczas zmienia się ilosc wody?
2. To pewnie ciasto na mala blaszke?czyli wpierw wyrastanie w misce a potem w foremce?w.misce chyba slabo widac wyrastanie chleba.
3. Czy ten chleb mogę wstwic do zimnego piekarnika i piec?czy sa jakies roznice pieczenia odrazu w nagrzanym piekarniku a pieczenie w zimnym?
Anna napisał
Dzień dobry,
1. Tak zamiast mąki żytniej 2000 tyś, można dodać mąkę pszenną, ilość wody pozostaje bez zmian.
2. To czy chleb rośnie, czy nie doskonale widać w misce jaki i każdym innym naczyniu, ciasto, które rośnie powiększa swoją objętość i na jego powierzchni mogą pojawić się bąbelki. Tak chleb najpierw wyrasta w misce, a później w foremce o wymiarach 12x23 cm.
3. Chleb na zakwasie potrzebuje czasami sporo czasu, aby wyrósł i jeśli wstawimy do zimnego piekarnika chleb przygotowany w 100% na zakwasie, to może okazać się, że on w piekarniku nie zdąży wyrosnąć i będzie bardzo ciężki...Dlatego też zanim wstawimy chleb do piekarnika powinien on znacznie wyrosnąć.
Lidia napisał
Super i pieknie dziękuje za szybką odpowiedź.Wczoraj znalazlam Pani bloga i chyba troche tu zagoszczę za Pani pozwoleniem, bo widzę ze super przepisy i takie fajne piecze Pani chlebki.
Ja tez probuję piec ale roznie to wychodzi, dlatego chcialabym zgłębic wiedzę o tym od doswiadczonych osob, tak jak Pani.
Mam kilka pytań, ktore mnie nurtują.
Pozdrawiam serdecznie.
Anna napisał
Bardzo dziękuję za miłe słowa :).
Wspaniale, że kolejna osoba chce piec chleb w domu! Pieczenie chleba jest proste choć na początku drogi bywa różnie ;). Kiedy zaczynałam swoją przygodę z pieczeniem chleba też bywało różnie, jedne wychodziły smaczne inne nie. Na początku trzymałam się sprawdzonych receptur, to jest sposób na to, aby poznać sztukę pieczenia, i wyrabiania ciasta chlebowego. Bardzo duże znaczenie przy wypiekach (nie tylko chleba) ma znaczenie temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, jakość mąki i zakwasu. Podstawą udanego chleba na zakwasie jest jego moc. Zakwas powinien być karmiony regularnie w dobrych proporcjach i dobrej jakości mąka.
Małymi porażkami proszę się nie przejmować, kiedy upiecze się kilkadziesiąt chlebków, człowiek zaczyna czuć "to coś" i chleby zaczyna się mieszać bez receptur, tak "na oko".
Jestem do dyspozycji i jeśli tylko będę potrafiła pomóc, to chętne to zrobię.
Pozdrawiam serdecznie
Ervisha napisał
Nie ma nic lepszego niz domowe pieczywo ;D
Anna napisał
O tak!!! i wiesz co jesz:) pozdrawiam:)