Cold brew od niedawna podbija serca kawoszy w naszym kraju. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ jest to naprawdę bardzo dobry szlachetny napój! Kawa ta to najłatwiejsza kawa do przygotowania w domu! Wystarczy zalać grubo zmielone ziarna kawy zimną wodą i pozostawić na około 12 godzin, aby kawa "zaparzyła się". Do przygotowania tego napoju będzie potrzebna dobra kawa zmielona tak, jak do ekspresu przelewowego. Można również poprosić w sklepie z dobrymi kawami o zmielenie porcji na cold brew. Fachowiec w sklepie zrobi to idealnie, a my będziemy mieli pewność, że ziarenka mają odpowiednią frakcję.
Przejdź do:
🥘 Składniki
- 100 g kawy (dość grubo mielonej)
- 1 litr wody (zimnej)
🔪 Instrukcja
- Kawę mieliny dość grubo tak, jak do ekspresu przelewowego lub kupujemy kawę odpowiednio zmieloną. Kawę wsypujemy do dużego słoja lub dzbanka i zalewamy zimną wodą. Naczynie z kawą przykrywamy i odstawiamy na 12 do 18 godzin.
- Po minimalnym upływie czasu "parzenia" kawy czyli po 12 godzinach, kawę filtrujemy. Możemy do tego użyć papierowych filtrów takich, jak do parzenia kawy w ekspresie przelewowym. Najlepiej podwójnie złożonych, może też być zwykłe sitko wyłożone gazą lub specjalny słój do z filtrem "parzenia" cold brew.
- Po przefiltrowaniu otrzymujemy koncentrat, który podajemy w proporcjach 2:1 (woda/mleko:kawy). Oczywiście podajemy z lodem, można dodać syropy smakowe. Kawę, której nie wykorzystamy przechowujemy w lodówce przez około tydzień w zamkniętym naczyniu.
🫖 W czym przygotować kawę?
Kawa "parzona" na zimno charakteryzuje się łagodnym smakiem i niezwykłym wręcz obłędnym aromatem! Kolejnym plusem tej kawy jest jej niska kwasowość. Pojawia się pytanie, w czym i jak przygotować taką kawę? To banalnie proste, do przygotowania wystarczy zwykły słój, dzbanek lub specjalne naczynie przeznaczone do tego celu. To nie ma większego znaczenia ważne, żeby naczynie było odpowiednio duże, aby pomieścić litr wody i kawę. Do przefiltrowania przyda się podwójny filtr do kawy przelewowej lub zwykłe sitko wyłożone kilkoma warstwami gazy albo specjalny zestaw.
🥛 Z jakimi dodatkami pić kawę?
Po przefiltrowaniu możemy od razu podawać kawę do picia najlepiej z dużą ilością lodu, mlekiem, syropami smakowymi lub innymi dodatkami. Kawę można przechowywać w lodówce około 7-8 dni. Oczywiście w zamkniętym naczyniu, aby aromat nie ulatniał się, kawa nawet po kilku dniach nie traci swoich walorów smakowych. Jeśli chodzi o proporcje, to w sieci można znaleźć różne wersje i najlepiej dopasować je do swoich upodobań. Trzeba jednak mieć jakąś bazę do poszukiwań swojego idealnego smaku. Dziś zaproponowałam Wam porcję 100 g kawy "zaparzonej" w 1 litrze wody. Taka porcja, pozwala uzyskać koncentrat, który podajemy w następujących proporcjach. Proporcja 2:1, czyli dwie porcje wody lub porcja wody i porcja mleka na jedną dawkę kawy. Wypróbujcie i stwórzcie własną idealną kawę 🙂
📖 Przepis
Cold brew
🥘 Składniki
- 100 g kawy (dość grubo mielonej)
- 1 litr wody (zimnej)
🔪 Instrukcje
- Kawę mieliny dość grubo tak, jak do ekspresu przelewowego lub kupujemy kawę odpowiednio zmieloną do cold brew. Kawę wsypujemy do dużego słoja lub dzbanka i zalewamy zimną wodą. Naczynie z kawą przykrywamy i odstawiamy na 12 do 18 godzin.
- Po minimalnym upływie czasu "parzenia" kawy czyli po 12 godzinach, kawę filtrujemy, możemy do tego użyć papierowych filtrów takich, jak do parzenia kawy w ekspresie przelewowym, najlepiej podwójnie złożonych, może też być zwykłe sitko wyłożone gazą lub specjalny słój do z filtrem "parzenia" cold brew.
- Po przefiltrowaniu otrzymujemy koncentrat, który podajemy w proporcjach 2:1 (woda/mleko:kawy). Oczywiście podajemy z lodem, można dodać syropy smakowe. Kawę, której nie wykorzystamy przechowujemy w lodówce przez około tydzień w zamkniętym naczyniu.
- Smacznego!
Comments
No Comments