Domowy ekstrakt z pomarańczy, a ściślej mówiąc ze skórek pomarańczy to coś, co trzeba przygotować już dziś, aby wzbogacić świąteczne wypieki naturalnym aromatem pomarańczy. Myślę, że warto poświęcić kilkanaście minut na przygotowanie domowego i w 100% naturalnego ekstraktu, a tym samym mieć pewność, że to, co dodajemy do ciast, jest naturalne i zdrowe. Przepisy tego typu nazywam recyklingowe, bo wykorzystują to, co zazwyczaj ląduje w koszu. Tak naprawdę najistotniejszą sprawą jest dokładne wyszorowanie skórek pomarańczy, ponieważ w skórkach owoców siedzi wiele zanieczyszczeń.
W tani i łatwy sposób możemy pozbyć się bakterii i pestycydów, wykorzystując środki, które znajdziemy w każdej kuchni. Mycie podzielone jest na dwa etapy, pierwszy etap usunie bakterie z powierzchni skórek. Należy odmierzyć tyle wody, aby owoce/warzywa można było swobodnie zanurzyć w niej. Na każdy litr wody dodać ½ szklanki octu, owoce moczyć około 3 minut. Drugi etap to kąpiel w wodzie o odczynie alkalicznym. Na każdy litr wody dodać kopiastą łyżkę sody oczyszczonej, dzięki której usuniemy pestycydy ze skórek. Owoce myjemy również przez 3 minuty, a następnie płuczemy w czystej wodzie. Tak przygotowane cytrusy nadają się do tego, aby pozyskać ich aromatyczną skórkę.
📖 Przepis
Ekstrakt z pomarańczy
🥘 Składniki
- 6 sztuk pomarańczy (tylko skórka)
- 300 ml wódki
- butelka lub słoik
Dodatkowo do mycia owoców
- ½ szklanki octu (na 1 litr wody)
- 1 łyżka sody (na litr wody)
🔪 Instrukcje
- Pomarańcze dokładnie wyszorować w kąpieli z dodatkiem octu i sody czyszczonej.
- Do miski wlać ciepłą wodę w ilości takiej, aby pomarańcze były zanurzone, dolać ocet, owoce moczyć przez 3 minuty. Po tym czasie wyjmujemy owoce i przekładamy jej do drugiej miski z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej na kolejne 3 minuty, płuczemy pod bieżącą wodą, wycieramy każdy owoc.
- Przy pomocy specjalnego nożyka do ścinania skórki lub zwykłego noża obieramy pomarańcze. Jeśli robicie to przy pomocy noża uważajcie, aby skórka była obrana bez białej części, która może nadać gorzki smak naszemu ekstraktowi.
- Butelkę lub słoik, w którym będziemy przygotowywali ekstrakt należy umyć i wyparzyć.
- Do przygotowanej butelki/słoika włożyć skórkę, zalać alkoholem, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na około 3-4 tygodnie.
- Po tym czasie ekstrakt będzie nadawał się już do użycia.
magda napisał
Bardzo ciekawy przepis. Robiłam ekstrakt z innego przepisu. Pięknie pachnie w butelce ale niestety po dodaniu do ciasta wogole go nie czuć. Zniechęciło mnie to do domowej produkcji takich rzeczy ale na ten przepis chyba się pokuszę, musi być duzo bardziej intensywny od mojego to i większe prawdopodobieństwo że w cieście też będzie go czuć ?