Może i leniwe, ale obiad błyskawiczny! To po pierwsze! Po drugie są pyszne i nie ma problemu z dziećmi typu, mamo"ja tego nie lubię"! Okazuję się raczej, że jest wprost przeciwnie i słychać "ja chce więcej"! Ciasto jest delikatne, miękkie i nie rozpada się podczas gotowania. Po trzecie, robiąc tylko leniwe, każdy może mieć odrobinę inną wersję na talerzu, a to za sprawą dodatków jakich użyjemy. Kluski smakują wyśmienicie ze śmietanką, cukrem i cynamonem, ze śmietaną i np. malinami lub z parmezanem i świeżo mielonym pieprzem, z przypieczoną bułką tartą na masełku w tym przypadku, wersja na słono i słodko. Możliwości jest nieograniczona ilość, a baza banalnie prosta. Podaję proporcje dla pięcioosobowej rodziny :).
📖 Przepis
Leniwe
🥘 Składniki
- 600 g twarogu
- 3 średnie jajka
- 1¾ szklanki mąki pszennej (+ do podsypania)
- ½ łyżeczki soli
🔪 Instrukcje
- Oddzielić białka od żółtek, białka ubić na sztywną pianę.
- Do dużej miski włożyć przeciśnięty przez praskę lub dobrze rozgnieść widelcem twaróg, dodać żółtka, sól i 1 szklankę mąki, dużą łyżką wymieszać na jednolitą masę.
- Dodać ubitą pianę z białek, energicznie wymieszać z ciastem, dodając pozostałą część mąki.
- Posypać blat mąką i uformować z ciasta wałek, odcinać małe zgrabne kawałki.
- W garnku zagotować wodę, dodać płaską łyżkę soli, na wrzątek wrzucać przygotowane kluski, gotować chwilkę, do momentu wypłynięcia na wierzch.
- Podawać z ulubionymi dodatkami.
- Smacznego!
Joanna napisał
Już od jakiegoś czasu zbieram się żeby zrobić:) Jakiego twarogu używałaś? Pozdrawiam
Anna napisał
Gorąco polecam, leniwe są obłędne, a teraz latem można podać je ze świeżymi owocami 🙂 Twarogu używał półtłustego, klasycznego w trójkąciku lub w kostkach. Nie może być to twaróg z wiaderka! Z takiego niestety mogą się nie udać 🙁 Pozdrawiam, ach i koniecznie ubij białka!!!
Joanna napisał
Dzięki wielkie, jutro testuję:)
Anna napisał
Więc smacznego 🙂 i jak przepis sprawdzi się i będzie smakował, to poproszę o pięć gwiazdek, pozdrawiam 🙂
Justyna Siewiera napisał
Oooojjj...... 🙂 tak ,tak pamiętam ten smak-babcia zawsze potrafiła zrobić coś naprawdę niesamowitego i smacznego...można by powiedzieć,że z niczego, czekam na przepis!!!
buziaki dla dziewczynek :)*
asieja napisał
leniwie ulubione
Justyna Siewiera napisał
Same pyszne i nawet troszkę,niektóre zapomniane,propozycje na obiadki serwujesz Aniu:)
Anna napisał
O tak! staram się przypomnieć to co dobre i stare, ale nowinek też nie zabraknie. Niedługo podam przepis na kluski na parze:) takie jak robiła Babcia Teosia:)
Pozdrawiam smacznie!
Ola napisał
a ja właśnie szukałam po internecie jakiegoś przepisu na leniwe, z nieba mi spadł 🙂
olć napisał
u mnie wczoraj były kopytka i zastanawialiśmy się, z czym są leniwe? ser był pewniakiem, ale pewna reklama obecna ostatnio w tv zasiała ziarno niepewności, że są też ziemniaki... teraz mam potwierdzenie, że ich tu na pewno nie ma :). muszę zrobić!
Anna napisał
Polecam własnoręcznie zrobione leniwe. Na pewno będą lepsze, nie ma to jak, zdrowe domowe jedzenie!
Pozdrawiam Ania
Dorota napisał
To była pierwsza "poważna" potrawa, którą nauczyłam się sama robić jako dzieciak. Najbardziej lubię je jeść z masłem i cukrem - smak mojego dzieciństwa 🙂 Pozdrawiam!
Anna napisał
Widzę, że LENIWE większości nam kojarzą się z dzieciństwem:) cieszę się, że przez zamieszczenie tego przepisu, powróciło wspomnienie dzieciństwa i pewnie niebawem zagoszczą u Was na stole:)
Pozdrawiam Ania
whiness napisał
Uwielbiam leniwe. 🙂 Od dziecka się nimi zajadałam, bo co lepszego, kiedy ma się ochotę na prosty, słodki obiad?
maxymonium napisał
Leniwe ostatnio zaprzątają i moje myśli...