Czy mieliście już okazję spróbować makaronu domowego, ale nie takiego ze sklepu z napisem "domowy". Chodzi mi o najprawdziwszy makaron zrobiony od podstaw w domu? Jeśli jeszcze nie to czas najwyższy przygotować go własnoręcznie, naprawdę warto! Makaron domowy jest o niebo smaczniejszy od najlepszego makaronu ze sklepu.
Przygotowanie makaronu nie jest trudne, choć muszę przyznać, że jeśli zagniatamy go ręcznie, wymaga to sporej siły fizycznej. Jeśli macie w domu mikser na tyle mocny, aby zagnieść dość twarde ciasto makaronowe, watro wykorzystać go do tej pracy. Do ręcznego zagniatania koniecznie zaproście swojego mężczyznę:) Makaron warto przygotować w większej ilości, wysuszyć bardzo dokładnie, a następnie zamknąć w szczelnych pojemnikach tworząc domowy zapasik.
Dzisiejszy przepis jest na makaron jajeczny bez dodatku wody czy oleju. Jest to najprostszy przepis na makaron klasyczny, ciasto jest bardzo elastyczne i świetnie się z nim pracuje. Bardzo ważną sprawą jest to, że podczas gotowania nie rozpada się, nie rozgotowuje, jest jędrny i bardzo smaczny! Do ciasta makaronowego można dodawać naturalne soki z warzyw, które zmienią kolor makaronu. Do dzisiejszego przepisu użyłam soku wyciśniętego ze szpinaku, który przygotowałam w wyciskarce ślimakowej. Można wycisnąć sok w sokowirówce, czy po prostu zmiksować listki szpinaku w blenderze.
📖 Przepis
Makaron jajeczny
Dodaj do kolekcji🥘 Składniki
- 500 g mąki pszennej typ 500 + do podsypania
- 5 żółtek
- 5 dużych jajek
Wariant zielony
- 400 g mąki pszennej typ 500 + do podsypania
- 2 duże jajka
- 3 żółtka
- 150 g soku ze szpinaku
🔪 Instrukcje
- Odmierzoną ilość mąki wsypać do miksera lub na stolnicę, zrobić wgłębienie w mące dodać jajka i żółtka (w przypadku makaronu zielonego dodać również wcześniej wyciśnięty sok ze szpinaku) zagnieść ciasto, ciasto makaronowe powinno być dość twarde, kontrolujcie ilość mąki.
- W przypadku ręcznego wyrabiania ciasta należy wygniatać je przez około 10 minut, natomiast w mikserze wystarczy 5 - 7 minut.
- Ciasto po wyrobieniu nie powinno się lepić, najlepszą metodą na sprawdzenie, czy ciasto jest gotowe jest po prostu uformowanie kuli, a następnie należy po środku kuli nacisnąć palcem, jeśli ciasto przyklei się do palca trzeba dosypać jeszcze odrobinę mąki i wyrabiać przez chwilę.
- Gotowe ciasto obsypać mąką i zawinąć w folię spożywczą, odłożyć na 1 do 4 godzin w tym czasie odpocznie.
- Z kuli ciasta odcinać małe kawałki, a następnie każdy podsypując delikatnie mąką spłaszczyć i przy użyciu wałka ręcznego lub maszyny do wałkowania, rozwałkować ciasto na cienki placek, następnie rozwałkowane cienko placki pokroić na makaron o dowolnej grubości. Jeśli będziecie kroić makaron ręcznie; należy luźno zwinąć płat ciasta i pokroić nożem na dowolną szerokość.
- Pokrojony makaron powiesić na suszarce do makaronu lub rozłożyć na czystym płótnie, delikatnie można posypać mąką, raz lub dwa razy dziennie przełożyć, aby równo wysychał jeśli makaron ma być przechowywany, powinien być całkowicie wysuszyć.
- Zupełnie suchy makaron można przechowywać przez kilka miesięcy w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
- Oczywiście makaron można ugotować świeży od razu po przygotowaniu ciasta 🙂
- Smacznego!
Emilka napisał
Co ja zrobilam zle, jezeli po wysuszeniu i potem ponownym gotowaniu i wrzuceniu na wrzatek zaczal sie rozpadac? :(( pomocy….
Anna napisał
Bardzo mi przykro, ale pierwszy raz się z tym spotykam🙄. Jeśli ciasto udało Ci się zagnieść i pociąć, to wygląda, że wszystko było ok! Makaron dobrze wysuszony można bardzo długo przechowywać, oczywiście w suchym miejscu i w dowolnym momencie ugotowany powinien być równie smaczny, jak zaraz po zagnieceniu. Jakiej maki użyłaś, czy makaron dokładnie był wysuszony i odpowiednio przechowywany?
Makaronowy Pasibrzuch Z Grodu Nad Motławą :) napisał
Wypróbowałem przepis, dziękuję serdecznie za tak elegancki przepis... takiego makaronu już dawno dawno dawno nie jadłem. Ostatni raz chyba ponad 20 lat temu jak Babcia sama robiła do rosołu 🙂 Wszyscy zachwyceni 🙂 dlatego ocena nie inna jak 5 gwiazdek a nawet i 6 gdyby była opcja 😉 Pozdrawiam serdecznie z Gdańska 🙂
Anna napisał
Bardzo dziękuję :). Cieszę się, że makaron tak smakuje, domowy makaron, jest dla mnie zawsze wspomnieniem dobrego smaku z dzieciństwa.
Pozdrawiam serdecznie
Lila napisał
Witam Szukam takich wieszaczkow do suszenia makarinu gdzie mozna kupic . Pozdrawiam
Anna napisał
Suszarkę kupiłam w sklepie internetowym amazon, ale podobno można kupić takie w dobrych sklepach agd 🙂 Przyznaję bez bicia, że jednak najlepiej makaron schnie rozłożony na stole przykrytym prześcieradłem 🙂 Pozdrawiam
JUSTYNA napisał
Hej, :)ja osobiście niejednokrotnie zajadałam się makaronem typowo przygotowanym w domku przez moją mamuśkę,jest różnica ogromna pomiędzy takim własnoręcznie wykonanym ,a kupionym w sklepie,także jak najbardziej polecam Wszystkim !!! 🙂
Anna napisał
Naturalnie i zdrowo 🙂
Sprawdzona Kuchnia napisał
Dziękuję 🙂 Carbonara owszem, ale bez soczystego bekonu 🙂 był również makaron z krewetkami i szpinakiem w sosie mascarpone, pyszności 🙂
De Majeczka napisał
Pięęęęęęękne 😉
Krzych napisał
Dobrze, że dodałaś o zaproszeniu mężczyzny do kuchni 😉 Myślałby kto, ze taka Zosia Samosia jesteś.
Czy ten stojak do suszenia jest przeznaczony oryginalnie do tego celu, czy też zaadoptowałaś go z czegoś innego?
Sok z buraka świetnie uzupełnia sok ze szpinaku przy barwieniu makaronu.
Anna napisał
A właśnie, że Zosia Samosia! mam mocną maszynę, a u mnie mężczyzna zagląda do kuchni dość często, ale w poszukiwaniu smakołyków;) Stojak specjalnie do suszenia makaronu, ale przy suszeniu większej ilości makaronu lepiej sprawdza się prześcieradło. Sok z buraka jest rewelacyjny do makaronu pięknie go zabarwia 🙂
Boguslaw Petyniak napisał
Makaron wygląda na gotowy na Carbonare na soczystym bekonie!