Naleśniki bardzo często pojawiają się na naszym stole! Uwielbiane są przez tych małych i dużych zjadaczy, żeby urozmaicić ich skład, kombinuję z dodatkami do nich jak i z ich składem. Tym razem upiekłam naleśniki pomarańczowe do ciasta dodałam skórkę i sok z pomarańczy, co nadało im bardzo fajnego delikatnego smaku i aromatu cytrusów. Naleśniki podałam z kremem przygotowanym z dwóch rodzajów serka mascarpone i ricotty oraz odrobiny wanilii i miodu. Całość smakuje bardzo, bardzo dobrze! Cieniutkie pomarańczowe naleśniki wypełnione delikatnym kremem dla młodszych smakoszy posypuję cukrem pudrem. Natomiast dla starszych robię wersję specjalną. Wierzch też posypany jest odrobiną cukru pudru i skropiony alkoholem pomarańczowymi, a następnie podpalony. Płonący alkohol karmelizuje cukier i pozostawia wspaniały smak, spróbujcie.
W poniższym przepisie podałam ilości mleka i mąki, ale proporcje te mogą zmienić się w zależności od wilgotności mąki lub jej rodzaju. Pamiętajcie więc, że przepis na naleśniki jest raczej przepisem umownym. Proporcje składników mogą delikatnie ulec zmianie. Ważne jest, żeby po wymieszaniu składników odstawić ciasto na przynajmniej 20 minut. Po tym czasie należy sprawdzić jego gęstość i ewentualnie dolać mleka lub wody. Smacznego!
📖 Przepis
Naleśniki pomarańczowe
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 2 duże jajka
- 540 ml mleka
- 90 ml soku z pomarańczy
- 2 łyżki skórki z pomarańczy
- 290 g mąki pszennej (typ 480)
- 1 szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
Składniki na serek waniliowy
- 250 g serka mascarpone
- 200 g serka ricotta
- 2 łyżki miodu (lub według własnego uznania)
- ½ laski wanilii (lub cukier waniliowy)
🔪 Instrukcje
Przygotowanie serka
- Do miski włożyć serki dodać cukier waniliowy i miód, wymieszać do połączenie się składników. Odstawić do czasu usmażenia naleśników w chłodne miejsce.
Przygotowanie ciasta
- Do miski wbić jajka, dodać mleko, sok pomarańczowy i skórkę, wyskrobane nasionka z laski wanilii, wymieszać przy pomocy trzepaczki lub miksera ręcznego.
- Następnie dodajemy połowę mąki, sól i ponownie mieszamy do połączenia się wszystkich składników, w cieście nie powinno być żadnych grudek dlatego mąkę dodajemy porcjami. Dodać pozostałą część mąki i ponownie mieszamy do uzyskanie jednolitego gładkiego ciasta, odstawić ciasto na około 15 minut. Jeśli po tym czasie ciasto będzie zbyt gęste to należy dodać odrobinę więcej mleka. Ciasto powinno być na tyle płynne, żeby swobodnie rozpływało się po gorącej patelni.
- Patelnię do smażenia naleśników należy bardzo dobrze rozgrzać, to bardzo ważne! Jeśli Wasza patelnia potrzebuje do smażenia oleju to należy delikatnie posmarować patelnię olejem roślinnym najlepiej przy pomocy pędzelka, następnie nalewamy porcje ciasta, ciasto powinno być cieniutkie i równo rozprowadzone po całej patelni! Smażymy z dwóch stron do chwili zarumienienia się naleśnika.
- Usmażone naleśniki przekładamy na duży talerz, który przykrywamy miską lub drugim talerzem, na wierzch połóżcie kawałek ręcznika papierowego aby wciągnął wilgoć. Naleśniki w tym czasie miękną, robią się delikatne, jeśli macie specjalny pojemnik do przechowywania naleśników lub tortilli to użyjcie go!
- Na przestudzone naleśniki nakładamy serek, posypujemy cukrem pudrem.
- Smacznego!
Ulka napisał
wygląda pysznie
Anna napisał
Dziękuję 🙂