Najtrudniejszą sprawą było nadanie temu smakołykowi jakiejś krótkiej i trafnej nazwy 😉 Serniczek migdałowy to chyba dobry strzał, choć nie jest to klasyczny sernik czy też ciasto migdałowe. Jest to niesamowite połączenie tych dwóch przysmaków. Ciasto jest bezglutenowe, a w mojej wersji również bezcukrowe. Oczywiście jest słodkie, ale zamiast klasycznego białego czy trzcinowego cukru dodałam ksylitol z niskim indeksem glikemicznym. Jak wspomniałam ciasto, jest bezglutenowe, bo nie ma tutaj dodatku mąki pszennej, ale są mielone migdały, które nadają mu wspaniałej konsystencji. Do przygotowania ciasta nie jest potrzebny również proszek do pieczenia. Ciasto spulchnione jest ubitymi na sztywno białkami. Tak więc widzicie, że ciasto jest zdrowe, ale co ważniejsze jest obłędnie smaczne! Delikatne, puszyste, a z drugiej strony dość zwarte i wilgotne z wyraźną nutą cytryny. Bezglutenowy serniczek migdałowy smakuje wszystkim bez wyjątku, koniecznie wypróbujcie!
Jeśli lubicie migdałowe ciasta, to zapraszam również do spróbowania torciku migdałowego z malinami.
📖 Przepis
Serniczek migdałowy
🥘 Składniki
- 4 duże jajka - oddzielone białka od żółtek (w temperaturze pokojowej)
- 160 g ksylitolu (lub cukru białego 180 g)
- 220 g mielonych migdałów
- skórka otarta z jednej cytryny
- 50 g płatków migdałowych
- 320 g ricotty
- 120 g masła
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 st C.
- Białka ubić na sztywno, a następnie zacząć dodawać po jednej łyżce ksylitolu (100g) nie przerywając ubijania, po dodaniu ostatniej łyżki ksylitolu ubijać jeszcze przez 2 minuty, odstawić na chwilę.
- Do miski miksera włożyć miękkie masło i 60 g pozostałego ksylitolu, ubić na puszystą jasną masę do ubitej masy zacząć dodawać po jednym żółtku cały czas miksując, następnie dodać skórkę z cytryny, zmielone migdały i ricottę, zmiksować na średnich obrotach do połączenia się składników. Na koniec dodać do ciasta ubite białka w dwóch porcjach delikatnie, ale dokładnie mieszając całość łopatką.
- Ciasto przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, tortownica o średnicy 27 cm, wyrównać wierzch ciasta, posypać płatkami migdałowymi, wstawić do gorącego piekarnika, piec przez 45 do 50 minut. Po upływie 40 minut sprawdzić stan upieczenia ciasta wbijając patyczek w środek ciasta, jeśli będzie suchy bez śladów surowego ciasta, to znak, że ciasto jest już gotowe. Ciasto wyjąć z piekarnika przestudzić, a przed podaniem posypać cukrem pudrem.
- Smacznego!
📋 Notatki
Inspiracja od Donny Hay.
Ewa napisał
Placuszek palce lizać.
Anna napisał
Super, bardzo się cieszę, że ciasto smakuje 🙂
Anonim napisał
Wcale nie jest takie trudne te ciasto. Na pewno smakuję wyśmienicie.
Jan Maleczyński napisał
Szukałem właśnie ciekawego przepisu na weekendowe słodkości i mam 🙂
Anna napisał
Wspaniale, mam nadzieję, że będzie smakował tak bardzo jak mam 🙂 Proszę spróbować z gałką lodów 🙂