Znajomi pytają mnie co wy, czyli tak zwani trawożercy jecie do chleba, czy jest to tylko ser i dżem? Oczywiście, że nie tylko ser i dżem. Do kanapek przygotowuję wiele past warzywnych, na przykład różnego rodzaju tapenady, salsy, smarowidła i pasztety.
Dziś podam przepis na jeden z moich ulubionych pasztetów. Będzie to pasztet z czerwonej soczewicy z odrobiną marchewki i suszonych grzybów. Doprawiony jest majeranek i przyrumienioną aromatyczną cebulką te dwa ostatnie składniki mają ogromne znaczenie! To dzięki nim smak pasztetu jest tak obłędny i aromatyczny, nawiązujący do smaków tradycyjnej kuchni polskiej. Smakiem i konsystencją pasztet zachwyca nawet mięsożercę 🙂 Pasztet jest bardzo delikatny w swojej strukturze i idealnie nadaje się do smarowania chleba. Uwielbiam go z odrobiną domowej musztardy lub ostrego chrzanu. Tak przy okazji musztardy to koniecznie spróbujcie przygotować ją sami. Jest to bardzo prosty przepis, a musztarda z dodatkiem daktyli jest obłędna. Pasztet z soczewicy w dzisiejszej wersji jest bez dodatku jajek, więc można uznać przepis za przepis wegański. Przygotowanie pasztetu nie sprawi wam żadnego kłopotu, jest to bardzo proste zadanie. Polecam gorąco, spróbujcie sami!
📖 Przepis
Pasztet z soczewicy
🥘 Składniki
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 80 g marchewki
- 50 g pietruszki
- 15 g suszonych grzybów
- 1 duża cebula
- 1 łyżka gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczki sól
- ⅓ łyżeczki pieprz
- 4 łyżki oleju
- 3 łyżki suszonego majeranku
🔪 Instrukcje
- Marchewkę i pietruszkę obrać, pokroić w plasterki. Soczewicę wypłukać pod bierzącą wodą, zalać 3 szklankami wody dodać pokrojone warzywa, namoczone grzyby, doprawić łyżką domowej Vegety, gotować tak długo, aż soczewica całkowicie się rozgotuje, mieszać do czasu do czasu.
- Po ugotowaniu odcedzić soczewicę z warzywami na sicie, pozostawić na kilkanaście minut, aby dokładnie ociekła z wody. Cebulę pokroić w kostkę.
- Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę, smażyć na średnim ogniu przez 5 minut ciągle mieszając, kiedy cebula będzie już szklista dodać do niej majeranek, smażyć jeszcze kilka minut do momentu delikatnego zarumienienia się cebuli i uwolnienia aromatów.
- Soczewicę przełożyć do miski zmiksować na puree, dodać cebulę, gałkę muszkatołową, sól, pieprz całość dokładnie wymieszać.
- Formę o wymiarach 20 cm x 8 cm lub podobną, wysmarować masłem i wysypać tartą bułką, przełożyć doprawioną masę, wyrównać wierzch, można wierzch pasztetu posmarować olejem roślinnym.
- Do rozgrzanego piekarnika do 180 st C wstawić pasztet, a na dno piekarnika wsunąć naczynie z gorącą wodą, pasztet piec 50 - 60 minut.
- Po upieczeniu pasztet całkowicie wystudzić, następnie wstawić do lodówki, aby stężał.
- Smacznego!
Anit napisał
Na więcej niż 5 gwiazdek zasługuje 🙂
Do tej pory robiłam głównie kotlety z soczewicą, ale w tej formie też wygląda apetycznie.
Anna napisał
Dziękuję bardzo 🙂 Ja rownież bardzo go lubię i kotleciki też 🙂 Pozdrawiam gorąco!
AnW napisał
Inna ocena niż 5 nie wchodzi w grę 🙂
Anna napisał
Super, dziękuję 🙂
Przemek napisał
A co można wykorzystać alternatywnie, jeśli nie chcę używać suszonych grzybów?
Anna napisał
Możesz pominąć suszone grzyby lub dodać zamiast nich kilka (6 dużych) pieczarek, które trzeba przesmażyć z cebulą. Można również dodać pół szklanki mielonych orzechów - rodzaj dowolny.
Jarek napisał
I jak dobry? Przyznam, że nigdy do tej pory nie spotkałem się z daniem "pasztet z soczewicy" 😉
Anna napisał
Pasztet jest super, polecam!