Czekoladowy tort z masłem orzechowym to dość nietypowe połączenie smaków szczególnie dla europejskich podniebień, ale jest dobrze znane w USA. Jeśli lubicie smak ciasta czekoladowego, masła orzechowego, malin i bananów to tort będzie Wam smakował. Smak tortu jest zaskakujący i bardzo, bardzo dobry i z każdym kęsem coraz bardziej wciągający. Choć poniższy proces wykonania jest dość długi i może niektórych przerazić, to zapewniam, że wykonanie toru jest bardzo łatwe i szybkie. Biszkopt można upiec nawet dwa dni przed przygotowaniem tortu, a cały przepis na biszkopt kakaowy możecie zobaczyć w poprzednim wpisie. Tam też znajdziecie opis innej wersji wykonania biszkoptu, może będzie dla was łatwiejsza.
Przygotowanie kremu to naprawdę banalne zadanie wystarczy połączyć składniki. Nie trzeba tutaj długo ucierać kremu czy chłodzić w zasadzie to praca sprowadza się do wymieszania składników. Podana ilość kremu wystarczy na przełożenie dwóch warstw tortu i bardzo cienkie wysmarowanie go z zewnątrz. Jeśli chcielibyście grubo posmarować tort, to zwiększcie o połowę ilość składników na krem. Niezbędnym dodatkiem, który podkreśla i urozmaica smak tortu, jest dżem, ja użyłam dżemu malinowego, ale może to być dżem z czarnej porzeczki, wiśni lub pomarańczy stwórzcie własną ulubioną wersję tego deseru!
📖 Przepis
Czekoladowy tort z masłem orzechowym
🥘 Składniki
Składniki na biszkopt:
- 120 g mąki tortowej
- 150 g cukru pudru
- 5 dużych jajek (koniecznie w temperaturze pokojowej)
- 30 g kakao (bez żadnych dodatków)
Składniki na krem
- 180 g masła orzechowego (gładkiego bez kawałków orzechów)
- 500 g serka mascarpone
- 10 g gorzkiego kakao
- 4 łyżki cukru pudru (lub tyle ile uznacie za stosowne)
Dodatkowo
- 1 duży banan (dojrzały)
- suszone banany (drobno połamane-do dekoracji)
- kilka ciastek do dekoracji boków biszkoptu (mogą to być pokruszone biszkopciki lub kruche ciastka czekoladowe, owsiane, amaretti)
- słoiczek dżemu malinowego lub wiśniowego
Do nasączenia
- ¼ szklanki wody (lub herbaty)
- ¼ szklanki likieru Amaretto (jeśli nie macie likieru Amaretto może być dowolny alkohol np. likier kawowy, pomarańczowy, bananowy...)
🔪 Instrukcje
Przygotowanie biszkoptu
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 170 st C.
- Dno formy o średnicy 22-23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz, boki można posmarować masłem lub pozostawić suche bez smarowania. Przesiać mąkę i kakao, odstawić.
- Białka oddzielić od żółtek, z białek ubić sztywną pianę, a następnie dodawać cukier łyżka po łyżce ciągle ubijając, białka powinny być ubite tak jak na bezę czyli masa musi być sztywna i błyszcząca. Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim - nie przerywając miksowania na średnich obrotach.
- Dodać składnik suche w dwóch porcjach do masy jajecznej, delikatnie miksując na najniższych obrotach, choć lepiej jest wymieszać delikatnie szpatułką, tę czynność należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła.
- Ciasto przelać do przygotowanej formy, wstawić do nagrzanego piekarnia na środkową półkę.
- Biszkopt pieczemy bez termoobiegu przez 35-40 minut. Podczas pieczenie nie otwieramy piekarnika, po około 30 minutach można sprawdzić czy biszkopt jest już gotowy, wbijając w środek patyczek do szaszłyków, jeśli po wyjęciu będzie suchy to znak, że biszkopt jest już upieczony.
- Wyłączyć piekarnik pozostawić biszkopt na 15 minut w zamkniętym piekarniku. Po tym czasie uchylić drzwiczki i odczekać jeszcze 10 minut, aby przestygł.
- Teraz można wyjąć formę z biszkoptem z piekarnika, całkowicie wystudzić, oddzielić brzegi biszkoptu od obręczy najlepiej odciąć delikatnie nożem, odpiąć obręcz, wyjąć biszkopt przeciąć na trzy blaty.
Przygotowanie kremu
- Do miski włożyć serek, masło orzechowe, kakao i 3 łyżki cukru pudru, połączyć mikserem na średnich obrotach w razie potrzeby dodać więcej cukru. Banana pokroić w cieniutkie plasterki. Pierwszy blat położyć na paterę, nasączyć ponczem nałożyć kilka łyżek kremu rozsmarować.
- Na krem położyć plasterki banana jeden obok drugiego. Drugi blat posmarować kilkoma łyżkami dżemu, nałożyć na warstwę z bananami (dżemem do dołu) nasączyć, nałożyć porcję kremu, rozsmarować, przykryć trzecim blatem również posmarowanym dżemem, nasączyć górny blat biszkoptu pozostałym ponczem.
- Pozostały kremem rozsmarować na boki i wierzch tortu, obsypać kruszonymi ciastkami i drobno siekanymi suszonym bananami.
- Tort przechowujemy w chłodnym miejscu najlepiej pod przykryciem.
- Smacznego!
Sarna napisał
ten krem musi być przepyszny,
świetny pomysł na ciasto
Anna napisał
Dziękuję, krem jest bardzo smaczny i zupełnie inny od zazwyczaj używanych do tortów 🙂 Pozdrawiam 🙂