Chleb jest pyszny, z wilgotnym miąższem z dodatkiem suszonych pomidorów i nasion słonecznika. Jest tak dobry, że można go jeść bez dodatków! Spróbujcie z oliwą wymieszaną z octem balsamicznym i dodatkowym suszonym pomidorem, smakuje bajecznie! Przepis na chleb na zakwasie jest jak zwykle, prosty i nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy wymieszać składniki przed pójściem spać, a następnego dnia rano lub po południu, to zależy, kiedy macie czas na pieczenie wymieszać pozostałe składniki i upiec. Do "produkcji" tego chleba nie trzeba nawet wyjmować miksera, wystarczy miska i drewniana łyżka. Polecam domowe wypieki, to gwarancja zdrowego jedzenia.
📖 Przepis
Chleb na zakwasie z suszonymi pomidorami
Rewelacyjny prosty chleb na zakwasie z pomidorami.
Dodaj do kolekcji
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 100 g zakwasu
- 350 g wody
- 70 g mąki żytniej razowej (grubej)
- 200 g mąki orkiszowej
- 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
Składniki na ciasto właściwe
- 220 g mąki pszennej zwykłej
- 8 g soli
- 150 g wody
- 8 połówek połówek suszonych pomidorów
- 30 g nasion słonecznika
🔪 Instrukcje
- Wieczorem przed pójściem spać wymieszać składniki na zaczyn, najlepiej drewnianą łyżką, 5 minut do połączenia się składników, a następnie przykryć folią spożywczą i zostawić w ciepłym miejscu na całą noc.
- Rano lub około południa ( to zależy o której chcecie upiec chleb ) wymieszać pozostałe składniki na ciasto właściwe, całość wyrabiać przez 10 minut.
- Wysmarować olejem formę ( 32 x 14 cm ) wysypać otrębami, przelać przygotowane ciasto. Przykryć i odstawić na około 45 minut do wyrośnięcia.
- Piekarnik nagrzać do 220 st C.
- Przed wstawieniem chleba do piekarnika wsypać na jego dno szklankę kostek lodu, wstawić chleb, piec z funkcją górnej i dolnej grzałki.
- Chleb piec przez 15 minut w temperaturze 220 st C, a następnie zmniejszyć do 200 st C i piec jeszcze przez 30 minut.
- Wyjąć chleb z foremki i wystudzić na kratce.
- Smacznego!
📋 Notatki
Skórkę chleba przed wstawieniem do piekarnika można posmarować mlekiem i posypać ziarnami słonecznika lub posypać mąką
Małgoska napisał
Witam, w przepisie nie pisze co zrobić z suszonymi pomidorami? Powinny być namoczone? Jeśli tak, to w czym? w oleju, czy w wodzie?
Pozdrawiam Małgoska
Anna napisał
Suszone pomidory, których używam do tego chleba, są z zalewy w oleju, takie najczęściej spotykane, należy więc wyjąć je z oleju i dodać do ciasta. Nie wiem jakie pomidory Pani ma, jeżeli są to suszone i przechowywane w zamrażalniku, to trzeba je rozmrozić i w zależności od ich kondycji namoczyć w oleju. Często takie pomidory bardzo wysychają w zamrażalniku i tracą smaczny miąższ, można też namoczyć je w ciepłej wodzie, aby nabrały jędrności.
Robert napisał
Witam. Dziękuję za komentarz. Szukam przepisu na pyszny chleb razowy...dosłownie razowy. Jeżeli dysponujesz takowym i chciałabyś się nim podzielić to będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam. Robert.
Anna napisał
To może ten będzie odpowiedni Chleb razowy, upiekłam go na podstawie przepisu Kena Forkish’a. W przepisie na zaczyn jest mąka pszenna biała, ale można tam dać mąkę razową (1850 lub 2000). Ważne w tym przepisie jest składanie ciasta! Wody również jest sporo w stosunku do mąki, ale chleb wychodzi idealny 😉 Jeśli chciałbyś dodać zamiast białej mąki, mąkę ciemna to dodaj jej około 2 kopiaste łyżki więcej. Pozdrawiam serdecznie.
Robert napisał
Hej. to tylko moja sugestia, niekoniecznie doskonała. Może też to być uwarunkowane sposobem zmielenia mąki. Mamy tu ich cztery typy. Jedna mąka chłonie więcej wody, a taka sama innego producenta mniej. Ja po prostu zrobiłem na próbe, tak na pewniaka. Z doświadczenia wiem jedno, że gdy ciasto zbyt rzadkie to niemal na 100 procent odklei się wierzch od miąższu, albo zapadnie się chleb. Najpiękniejsze chlebki wychodzą kiedy ciasto jest raczej gęste. Także najlepiej dodawajmy wodę ostrożnie podczas wyrabiania, gdyż przepis jest ok., ale mąki są różnie zmielone i z różnej jakości zbóż. A chlebek jest pyszny. Lubię chleby w których składzie jest kilka różnych mąk. Dziękuję Aniu. Pozdrawiam.
Anna napisał
Tak, to prawda, bardzo ważna jest mąka! Tak, jak napisałeś sposób mielenia i chłonięcia przez mąkę wody zawsze ma znaczenie i to na każdy wypiek, nie tylko na chleb! Mąka jest to produkt dość kapryśny i trzeba pamiętać, że w zależności od pogody (może wydawać się dla niektórych zaskakujące 🤪) ma ona inna wilgotność, a to wpływa na każdy wypiek. Generalnie przy wypiekach trzeba działać intuicyjnie i tak, jak napisałeś kontrolować ilość wody i w razie potrzeby zmniejszyć trochę jej ilość lub sypnąć odrobinę więcej mąki 😁. Bardzo dziękuję za komentarze, to jest bardzo cenne, kiedy możemy podzielić się doświadczeniem i zostawić wzkazówki dla osób zaczynających przygodę z domowym wypiekiem chleba. Namawiam wszystkich do tego, bo cóż może być lepszego od kromki świeżego domowego chlebka! Po pewnym czasie chleb zaczynamy piec "na oko" bez receptur i to jest super! Pozdrawiam serdecznie😁
Robert napisał
Witam. Chleb fajny tylko za dużo wody w przepisie. Ciasto za żadkie i łatwo o odklejanie się wierzchu chleba od miąższu a także zapadanie się chleba. Proponuję 100g wody mniej i o 200g mąki np. pszennej zwykłej więcej. Pozdrawiam.
Anna napisał
Hmm, u mnie zawsze wychodzi taki, jak na zdjęciu. Obawiam się, że przy zmniejszeni ilości wody o 100g i dodaniu 200g mąki, będzie to chleb jak cegła... ale jeśli, sprawdziłeś i z tymi proporcjami wychodzi dobry, to ok! Jutro go piekę, więc sprawdzę! Dziękuję za sugestie 🙂
Geneva napisał
Ja zrobiłam dzisiaj już trzeci raz ten chlebek, ze zmianami jak poniżej i zawsze wychodzi bezbłędnie 🙂 zachowuje na długo świeżość i jak każdy nieoszukany chleb razowy zostawia ślad na nożu do krojenia 🙂 dodaję jednak troszkę więcej soli i formę smaruję olejem po suszonych pomidorach i jest subtelna różnica w smaku na plus 😉
Pozdrawiam serdecznie!
Anna napisał
Super pomysł ze smarowaniem foremki olejem po pomidorach 🙂 na pewno wypróbujemy! Pozdrawiam gorąco 🙂
Geneva napisał
Witam serdecznie,
Chciałabym jutro upiec ten chlebek, jednak czy mogę zastąpić mąkę orkiszową mąką żytnią 750 a pszenną pełnoziarnistą mąką graham? Dziękuję za odpowiedź, najlepiej do końca dnia 😀
Pozdrawiam!
Anna napisał
Myślę, że można zrobić taką zamianę. Chleb na pewno będzie cięższy, mniej puszysty ale smaczny 🙂 Przed wstawieniem do piekarnika trzeba dać mu więcej czasu na wyrośnięcie. Pozdrawiam serdecznie i Wesołych Świąt!
Geneva napisał
Super! Dziękuję bardzo za odpowiedź, to dla mnie będzie pierwsza przygoda z chlebem i emocje sięgają zenitu 🙂
Ciepło pozdrawiam i również życzę spokoju i dużo zdrówka 🙂
AnuchaS napisał
Pysznie się prezentuje. Na pewno w tym tygodniu go zrobię. Jadamy tylko domowe chlebki i to zazwyczaj na samym zakwasie, rzadziej mieszane wersje-drożdżowe lub drożdżowo -zakawasowe.
Pozdrawiam:)
Anna napisał
Chleb jest bardzo dobry, wilgotny a jego świeżość utrzymuje sie na pewno tydzień, a może nawet dłużej:) Pozdrawiam Ania