Czekolada, pomarańcze i migdały to smaki, które przeplatają się w dzisiejszym cieście. Ciasto pięknie wygląda, jest bardzo smaczne, a jednocześnie szybkie i bardzo, ale to bardzo łatwe, czyli idealne ciasto na święta! Ważna informacja dla bezglutenowców - ciasto jest dla Was! Ponieważ przygotowane jest na bazie mielonych migdałów. Natomiast osoby odchudzające się z czystym sercem mogą skusić się na kawałeczek tego smakołyku, ponieważ ciasto nie zawiera tłuszczu ;). Ciekawostką w przepisie są pomarańcze, które gotujemy w całości, a następnie miksujemy. Pomarańcze możemy ugotować dzień wcześniej, aby w dniu pieczenia ciasta połączyć wszystkie składniki i upiec ciasto. Ciasto jest naprawdę łatwe, a jego przygotowanie zajmuje chwilkę. Delikatna i lekka konsystencja ciasta jest bajeczna i ten wspaniały smak. Ciasto przechowane pod szklanym kloszem długo zachowuje świeżość.
Przepis można znaleźć u Nigelli Lawson i jest to jedno z popularniejszych ciast żydowskich. Oryginalny przepis jest, jak dla mnie przesłodzony zmniejszyłam, więc ilość cukru z 250 g do 190 g, ale Wy sami zdecydujcie, ile dodać cukru. Smacznego!
📖 Przepis
Ciasto czekoladowo - pomarańczowe
🥘 Składniki
- 2 małe pomarańcze lub jedna bardzo duża o łącznej wadze 375 g
- 6 średnich jajek
- 190 g cukru
- 200 g mielonych migdałów
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- 50 g dobrej jakości kakao
Dodatkowo
- skórka obrana 1 pomarańczy
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 25 ml likieru pomarańczowego - opcjonalnie
🔪 Instrukcje
- Pomarańcze dokładnie umyć, wyszorować włożyć do garnka zalać wodą, pomarańcze powinny być całkowicie zalane wodą, przykryć pokrywką i gotować na średnim ogniu przez 2 godziny. Po tym czasie pomarańcze wyjąć na talerz i pozostawić do całkowitego wystudzenia, można ugotować je dzień przed pieczeniem ciasta.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 st C.
- Dno tortownicy o średnicy 20 cm ( moja miała 18 cm ) wyłożyć papierem do pieczenia, boki wysmarować masłem.
- Wystudzone pomarańcze włożyć do malaksera lub miski blendera, rozdrobnić pomarańcze tak, aby pozostały małe kawałki pomarańczy.
- Następnie dodać mielone migdały, jajka, cukier, proszek i sodę oraz przesiane kakao, wymieszać na jednolitą masę, masę należy mieszać krótko! W masie powinny pozostać kawałki pomarańczy.
- Masę przelać do tortownicy, wstawić do piekarnika, piec ciasto przez 50 do 65 minut, sprawdzając ciasto po 45 minutach pieczenia - najlepiej sprawdzić ciasto patyczkiem drewnianym czyli : należy uchylić piekarnik, a w środek ciasta wbić drewniany patyczek szaszłykowy jeśli po wyjęciu będzie oblepiony wilgotnym ciastem to znak, że ciasto powinno spędzić jeszcze chwilkę w piekarniku.
- Skórkę z jednej wyszorowanej pomarańczy cieniutko ściąć, pokroić na wąskie paseczki, włożyć do małego rondelka, zalać 100 ml wody dodać cukier trzcinowy, przykryć pokrywką i dusić do zredukowania i zgęstnienia płynu, skórka powinna zrobić się przeźroczysta, na koniec dolać alkohol ( lub odrobinę wody jeśli nie używacie alkoholu ) w razie potrzeby dodać więcej cukru wymieszać, odstawić - sos powinien mieć konsystencję gęstego płynnego miodu.
- Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika, wystudzić.
- Ja wyjęłam ciasto na paterę "do góry nogami", a wierzch ciasta pomalowałam przygotowanym syropem ze skórką pomarańczową, syrop przed naniesieniem na ciasto delikatnie podgrzać - będzie lepiej rozprowadzał się na powierzchni ciasta.
- Smacznego!
Justyna napisał
Dzień dobry,
Nie ma mąki w tym przepisie, czy tak ma być?
Anna napisał
Tak ma być, to ciasto bezglutenowe na bazie "maki" migdałowej 🙂
Kasia napisał
czy pomarańcze mają być gotowane w całości? Czy nie będzie czuć wtedy goryczy?
Anna napisał
Nie, zapewniam, że nie ma żadnej goryczki. Goryczka jest w białej części, czyli pod skórką i podczas gotowania znika 😉 a ciasto jest pyszne!
irekfolter napisał
tak tylko polewa czekoladowa dodałaby kalorii, które zostały odjęte zmniejszeniem ilości cukru
Anna napisał
To prawda 🙂 może tych kalorii byłoby mniej gdyby zrobić polewę z czekolady 90 % 😉
JUSTYNA napisał
Pięknie to ciasto wygląda...od razu drukuję przepis ;),a ja bym proponowała na wierzch lekką polewę czekoladową,ale każdy ma inne preferencje 🙂
Anna napisał
O tak! z polewą czekoladową będzie pyszne i może jeszcze posypka z prażonych płatków migdałowych... mniam 🙂