Dziś chciałam zaproponować Wam przepis na wyborny dżem przygotowany z zielonych pomidorów. Idealny dodatek do serów, wędlin, kanapek i dań słodkich. Smak tego nietypowego dżemu jest wyjątkowy i bardzo smaczny, tego naprawdę trzeba spróbować. Jeśli uprawisz pomidory, to z pewnością z końcem sezonu zostają Ci niedojrzałe egzemplarze, które nie mają już szansy na to, aby dojrzeć na krzaku. Właśnie takie pomidory możemy wykorzystać do tego przepisu, będą idealne. Oczywiście zielone pomidory możemy zerwać i przechować je w ciemnym chłodnym miejscu, gdzie przez długie tygodnie będą jeszcze dojrzewały i cieszyły nas swoim smakiem. Myślę, że jeśli macie ich dużo to warto część z nich wykorzystać to tego przepisu.
Przejdź do:
🧂 Składniki
Dokładne ilości składników znajdziecie w karcie przepisu.
🥄 Instrukcje
Pomidory myjemy i kroimy na drobniutkie kawałki. Umieszczamy w garnku z grubym dnem, dolewamy wodę, sok z cytryny i imbir. Gotujemy na wolnym ogniu przez 40 minut mieszając co jakiś czas. Po tym czasie dżem powinien nieco zgęstnieć, a pomidory powinny być już rozgotowane.
Na tym etapie dodajemy cukier i dalej gotujemy na średnim ogniu, pilnując aby dżem nie przywarł do dna garnka. Gotujemy przez około 40 minut lub do chwili, kiedy dżem nabierze odpowiedniej gęstości.
Gotowy gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy , słoiki stawiamy na zakrętkach na 10-15 minut. Pasteryzujemy w kąpieli wodnej przez 15 minut lub w piekarniku w temperaturze 120 st C.
❓ Jakie pomidory będą najlepsze do dżemu
Odpowiedź jest prosta, wszystkie odmiany będą nadawały się do przygotowania dżemu, ważne, aby były zielone. Do dżemu wykorzystałam pomidory typu Lima, które zazwyczaj wykorzystuję do przygotowania przecierów. Dodałam również pomidorki koktajlowe i malinowe. Nie przejmujcie się ich kwaśnym i cierpkim smakiem, podczas gotowania to się zmieni. Jeśli chodzi o ilość cukru, to możecie do skorygować i dodać go odrobinę więcej, lub mniej. To zależy od Waszych upodobań. Do dżemu można dodać również sproszkowany kardamon z imbirem lub zastosować je wymiennie. Jeśli dżem miałby być podawany głównie do dań wytrawnych, to proponuję dodać odrobinę ostrej papryczki, która podkręci smak.
🍅 Coś smacznego z pomidorów
Przetwory z pomidorów to nie tylko dżem! Kochamy czerwone pomidory przetworzone na soki, passaty, przeciery, ketchupy, kiszone czy suszone. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych i prostych propozycji. Na bazie pomidorów można przygotować wspaniałą szakszukę, wyśmienita salsę, ukochana nie tylko przez dzieci zupę pomidorową lub sos do różnego rodzaju pulpecików.
📖 Przepis
Dżem z zielonych pomidorów
🥘 Składniki
- 1 kg zielonych pomidorów
- 1 sztuka cytryny
- 1 ½ szklanki szklanki cukru
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka imbiru (opcjonalnie)
🔪 Instrukcje
- Pomidory myjemy i kroimy na drobniutkie kawałki. Umieszczamy w garnku z grubym dnem, dolewamy wodę, sok z cytryny i imbir. Gotujemy na wolnym ogniu przez 40 minut mieszając co jakiś czas. Po tym czasie dżem powinien nieco zgęstnieć, a pomidory powinny być już rozgotowane.
- Na tym etapie dodajemy cukier i dalej gotujemy na średnim ogniu, pilnując aby dżem nie przywarł do dna garnka. Gotujemy przez około 40 minut lub do chwili, kiedy dżem nabierze odpowiedniej gęstości.
- Gotowy gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy , słoiki stawiamy na zakrętkach na 10-15 minut. Pasteryzujemy w kąpieli wodnej przez 15 minut lub w piekarniku w temperaturze 120 st C.
Comments
No Comments