Średniowiecze było okresem, kiedy to narodził się pierwszy prymitywny przepis na gofry. Gofry miały zupełnie inny skład i formę, były płaskie i cienkie jak dzisiejsze opłatki, a ich składniki ograniczały się do minimum. W XII wieku zmieniła się forma wypiekanych wafli, gofry zaczęły przypominać spłaszczony plaster miodu, skład ciasta nadal pozostawał dość ubogi. Można śmiało powiedzieć, że XVII wiek to rozkwit przepisu, bo do ciasta zaczęto dodawać jajka, miód i mleko wreszcie zaczęło się szaleństwo! Kontynuując to szaleństwo, chciałam zaproponować wam gofry z dodatkiem jabłka i serka ricotty. Oczywiście składniki te dodałam do ciasta. Połączenie jabłka, serka i cynamonu to bardzo udane trio zapewniam, że gofry smakują wybornie! Po upieczeniu są dość ciemne, chrupiące z zewnątrz i delikatnie wilgotne w środku. Gofry można zjeść bez dodatków, bo są tak dobre. Oczywiście ze świeżymi owocami, miodem lub bitą śmietaną będą iście królewskim deserem!
Gofry po upieczeniu i wyjęciu z gofrownicy odłóżcie na kratkę, aby przestygły wtedy będą chrupiące. Układanie gorących jeden na drugim na talerzu spowoduje, że gofry staną się miękkie, a tego przecież nie chcemy. Wystudzone gofry można przechować w woreczku foliowym, a przed podaniem wystarczy odgrzać je w gofrownicy, aby smakowały tak jak zaraz po upieczeniu. Smacznego!
📖 Przepis
Gofry z jabłkiem
🥘 Składniki
- 200 g mąki pszennej
- 90 g cukru
- 120 g serka ricotta
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 średnie jajka
- 100 ml jogurtu naturalnego ( lub maślanki)
- 150 ml mleka
- 1 duże jabłko
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3 łyżki oleju + do posmarowania gofrownicy
🔪 Instrukcje
- Składnik suche umieścić w misce, wymieszać. Jabłko obrać ze skórki i zetrzeć na tartce o grubych oczkach, odstawić.
- W drugiej misce umieścić serek, jajka, mleko, jogurt i olej, całość wymieszać do połączenia się składników na koniec dodać starte jabłko i jeszcze raz wymieszać.
- Składniki mokre dodać do suchych połączyć, jeśli masa będzie zbyt gęsta można dodać odrobinę mleka lub maślanki.
- Rozgrzać gofrownicę, wysmarować olejem i nalać porcję ciasta, piec na złoty kolor.
- Upieczone gofry układać na kratce tam mogą spokojnie czekać na podanie, pamiętajcie, że układanie dużej ilości gorących gofrów na talerzu spowoduje, że gofry zmiękną.
- Gofry najlepiej podawać zaraz po upieczeniu z ulubionymi dodatkami, spróbujcie z odrobiną miodu i bananami.
- Smacznego!
Comments
No Comments