Knedle śliwkowe, czyli kolejna odsłona. Dziś trochę inne ciasto od poprzedniego przepisu, ale równie smacznie i muszę powiedzieć, że knedle te są błyskawiczne w przygotowaniu. Szukałam przepisów na knedle w starych książkach, ale większość przepisów na ciasto jest taka sama. Czyli jest to mąka, jajko i woda podobnie jak w przepisie na ciasto pierogowe.
Pomyślałam, że takie ciasto można wzbogacić przez dołożenie do ciasta twarogu. Twaróg spowodował, że ciasto stało się lżejsze i delikatniejsze, a knedle wyszły wspaniałe! Co do kształtu knedli to zrobiłam je co prawda w kształcie pierogów, a nie kuleczek, a to dlatego, że śliwka na placuszku tak się ułożyła tworząc sakiewkę 😉 Wyszły więc knedle w kształcie pierogów, a właściwie w kształcie trójkątnych sakiewek, najważniejsze, że są bardzo smaczne! Najbardziej smakowały mi odgrzewane na maśle z tartą bułką, cynamonem, świeżymi listkami szałwii i posypane ciemnym cukrem. Pyszne, polecam!
📖 Przepis
Knedle śliwkowe
🥘 Składniki
- 380 g mąki pszennej
- 1 średnie jajko
- 150 g sera twarogowego
- 120 ml wody
- 1 szczypta soli
- 20 sztuk śliwek
🔪 Instrukcje
- Mąkę wsypać do miski, dodać zmielony twaróg, sól, jajko i wodę. Zagnieść ciasto, jeśli będzie się bardzo kleić, podsypcie odrobinę mąki.
- Śliwki wypestkować i przekroić na pół.
- Rozwałkować ciasto na grubość około 2 mm, szklanką lub innym naczyniem wyciąć kółka. Na środku placuszka położyć połowę śliwki, przeciętą częścią do dołu, brzegi ciasta skleić na kształt pierogów.
- W dużym garnku zagotować wodę z solą.
- Na wrzącą wodę wrzucać knedle, gotować do momentu wypłynięcia na wierzch przez 2 minuty Wyjąć łyżką cedzakową, polać śmietaną z cukrem lub przyrumienioną bułką tartą na maśle z dodatkiem cukru i cynamonu.
- Smacznego!
karina napisał
to są pierogi ze śliwkami, a nie knedle... w knedlach są ziemniaki
Anna napisał
Z knedlami to nie takie proste! Najpopularniejsze u nas knedle, to chyba rzeczywiście, te do których dodaje się ugotowane ziemniaki (do ciasta), ale są również knedle z dodatkiem moczonej bułki, są i typowo mączne lub takie jak z tego przepisu z dodatkiem sera. Można spotkać nawet knedle z dodatkiem wątróbki 🙂 Wybór jest duży i możliwości wiele, smacznego 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Justyna napisał
🙂 ... pychotka,kolejny przepis dla mnie!!!