Mleczko kokosowe z orzecha, a nie z wiórków? Proszę bardzo, dziś przepis dla osób, które mają wyciskarkę ślimakową, i mogą wykorzystać ją do przygotowania najwyższej jakości mleczka kokosowego. Można przygotować w niej nie tylko soki, ale również mleko roślinne! Mleczko kokosowe jak dla mnie to niezbędny produkt w kuchni, używam go do kawy, sosów, naleśników, kremów. Jest doskonałą alternatywą dla osób uczulonych na mleko krowie. Mleczko kokosowe zawiera sporo potasu, fosforu, cynku, kwasu foliowego, błonnika, żelaza, witaminy B i C i wiele innych cennych składników. Składniki zawarte w mleku kokosowym, to bardzo ważna sprawa, choć przyznam, że mnie najbardziej interesują dwie rzeczy. Walory smakowe i brak laktozy! Zachęcam Was do przygotowania go w domu, to tylko dwa składniki, żadnych konserwantów i zbędnych dodatków.
Przygotowując mleczko kokosowe w wyciskarce ślimakowej, jest jeszcze jedna korzyść z tego, a mianowicie produkt "uboczny" czyli wiórki kokosowe. Wystarczy je wysuszyć w piekarniku i można przygotować z nich na przykład kokosanki i to z własnoręcznie przygotowanych wiórków! Domowe mleczko jest delikatnie słodkie i ma śmietankową lekko aksamitną konsystencję. Gotowe mleczko po jakimś czasie zaczyna się rozwarstwiać, jest to naturalna rzecz, przed podaniem należy je wymieszać. Mleczko można również przygotować bez użycia wyciskarki ślimakowej. Można wycisnąć je ręcznie, używając do tego gazy, ale ten sposób jest pewnie już Wam znany.
📖 Przepis
Mleczko kokosowe domowe
🥘 Składniki
- 1 orzech kokosa
- 500 ml gorącej wody
🔪 Instrukcje
- Łupinę orzecha należy rozłupać, najlepiej zrobić, to dużym ciężkim nożem, mocno uderzając grzbietem w środek orzecha, trzeba zrobić, to kilka razy zanim skorupa orzecha pęknie.
- Wydobywamy miąższ z wnętrza, starając się wyciągnąć jak największe kawałki, łatwiej będzie odciąć ciemną skórkę. Odcinamy ciemną skórkę orzecha, oczyszczony miąższ opłukujemy wodą, następnie tniemy na małe kawałki.
- Do blendera wkładamy rozdrobnione kawałki, miksujemy na drobne kawałki, około 2 minut.
- Rozdrobnionego orzecha zalewamy bardzo gorącą wodą, i tu ilość wody zależy jakie mleko chcecie uzyskać, jeśli delikatne, mniej tłuste, dodajcie 500 ml, natomiast jeśli mleczko ma być gęstsze, bardziej kremowe wystarczy 350-400 ml wody.
- Odstawiamy na 20 minut, po tym czasie miąższ wraz z wodą przepuszczamy przez wyciskarkę ślimakową. Gotowe mleko przechowujemy z lodówce do kilku dni.
- Produkt "uboczny" w postaci wiórków kokosowych, rozkładamy na blaszce do pieczenia, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 100 st C, suszymy przez około 20 - 30 minut, co 10 minut przemieszajcie wiórki, sprawdzając, czy są już wysuszone.
- Piekarnik wyłączyć, pozostawić w nim wiórki do całkowitego wystygnięcia, suche, wystudzone wiórki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniczku.
- Smacznego!
monika napisał
ekstra! jak tylko znajdę kokos to zrobię.
Anna napisał
Polecam! Kto lubi kokos ten doceni smak świeżego i naturalnego mleczka bez zbędnych dodatków 🙂