Pierogi można przygotować chyba ze wszystkim, bo na słodko i na słono. Dziś spróbowałam zrobić pierogi z kurkami, szpinakiem i orzechami nerkowca, które można zastąpić kaszą gryczaną. Ser ricotta sprawdzi się dla wszystkich, którzy nie są na diecie wegańskiej. Jakie wyszyły, powiem szczerze, że pierogi wyszły wspaniałe! Wszyscy, którzy lubią kurki, będą nimi zachwyceni. Połączenie kurek ze świeżym szpinakiem jest bardzo smaczne a zioła, które zaproponowałam do przyprawienia farszu, wspaniale podkreślają smak grzybów. Oczywiście do przyprawienia pierogów można użyć innego zestawu ziół może to być rozmaryn, który również świetnie pasuje do grzybów. Pierogi z kurkami chyba najlepiej smakują odgrzewane na patelni. Dzięki lekko przypieczonej skórce ciasta są delikatnie chrupiące i do tego wspaniały farsz. Rewelacyjna uczta, polecam!
📖 Przepis
Pierogi z kurkami
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 260 g mąki pszennej (+ mąka do podsypania)
- 125 ml gorącej wody
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- ½ łyżeczki soli
Składniki na farsz
- 350 g kurek
- 1 duża cebula
- 150 g świeżego szpinaku
- 3 duże ząbki czosnku
- 1 łyżka świeżego estragonu (siekanego)
- 1 łyżka natki pietruszki (siekanej)
- 1 łyżeczka soli (lub do smaku)
- pieprz
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 łyżki masła
- 150 g namoczonych orzechów nerkowca (lub ugotowanej kaszy gryczanej 1 szklanka)
- 1 łyżeczka gałkki muszkatołowej
🔪 Instrukcje
Przygotowanie farszu
- Orzechy nerkowca namoczyć w ciepłej wodzie przez przynajmniej 5 godzin, następnie odcedzić i zmiksować w blenderze.
- Szpinak umyć, osuszyć i posiekać. Cebulę posiekać w drobną kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę lub posiekać. Grzyby oczyścić, osuszyć i pokroić w drobniutką kostkę.
- Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę, podsmażyć przez 2-3 minuty, następnie dodać grzyby, które smażymy mieszając od czasu do czasu, po około 5 minutach dodać szpinak, estragon i natkę pietruszki, całość smażyć do całkowitego odparowania płynu. Na koniec dodać czosnek po minucie zdjąć patelnię z ognia, doprawić solą, pieprzem i sosem sojowym, przestudzić.
- Kiedy farsz jest już chłodny dodajemy zmielone orzechy nerkowca lub ugotowaną kaszę, a w wersji dla pozostałych smakoszy można dodać ricottę, mieszamy i ewentualnie doprawiamy przyprawami.
Przygotowanie ciasta
- Mąkę i sól dodać do miski (ja zagniatam ciasto przy pomocy miksera) dolać oliwę i gorącą wodę, zagnieść gładkie i elastyczne ciasto.
- Gotowe ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na kilkanaście minut, aby odpoczęło.
- Z ciasta odcinać małe kawałki ciasta, rozwałkować na odpowiednią grubość, następnie wyciąć placuszki, można zrobić to przy pomocy szklanki lub maszynki do zlepiania pierogów. Na każdy placuszek położyć porcję farszu, zlepić brzegi, gotowe pierogi odkładać na podsypany mąką blat.
- W dużym garnku zagotować wodę z solą i olejem ( olej zapobiegnie sklejaniu się pierogów podczas gotowania).
- Kiedy woda zagotuje się można wkładać pierogi, pierogi gotujemy około 3-4 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię, pierogi nie powinny gotować się zbyt ostro ponieważ mogą popękać i rozkleić się, przykręćcie ognień!
- Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową na talerze.
- Pierogi podajemy gorące polane tłuszczem i cebulką lup posypane serem typu Parmezan oraz świeżymi ziołami, można podać również z sosem śmietanowo-serowym.
- Smacznego!
📋 Notatki
Pierogi można odgrzewać w wodzie, na parze lub odsmażyć na patelni 🙂 Do farszu można dodać serek ricotta (wersja dla wszystkich poza weganami) w ilości 150 g.
Comments
No Comments