Tłusty czwartek już za kilka dni, więc jest jeszcze chwilka, aby wypróbować kilka przepisów na racuchy lub pączki, które wylądują na ostatkowym stole. Przepis Marka Łebkowskiego wypróbowałam już przed feriami, ale w chaosie, jaki panował w domu przed wyjazdem, nie zdążyłam opublikować przepisu. Teraz po powrocie nadrabiam to i już dzielę się z Wami tym wspaniałym przepisem. Prosty przepis na ciasto i mało wymagające wykonanie. Racuchy w tej formie nie wymagają zbyt wiele czasu ani wprawy w toczeniu okrąglutkich pączusiów. Wyrośnięte ciasto nakładamy łyżką prosto z miski, w której rosło. Ich kształt wychodzi nieregularny, ale jeśli chcielibyście bardziej uregulowaną formę, to można pokusić się o użycie rękawa cukierniczego. Wyciskana porcja powinna mieć wielkość orzecha włoskiego, którą najlepiej odciąć nożyczkami. Racuchy po upieczeniu układamy na ręczniku papierowym, aby ociekły z nadmiaru tłuszczu i to już prawie wszystko.
W tak zwanym międzyczasie należy przygotować prostą i szybką frużelinę z jagód z dużą ilością cynamonu. Do przygotowania frużeliny użyłam mrożonych jagód, ale mogą być również jagody w soku własnym. Kiedy nastanie sezon, to oczywiście najlepsze będą świeże. Jagody wystarczy zagotować z cukrem i cynamonem, z żelować i gotowe. Frużelina jest przepyszna, oczywiście polecam ją nie tylko do racuchów, świetna będzie również do naleśników, czy do nadziewania pączków. Polecam!
📖 Przepis
Racuchy
🥘 Składniki
- 220 g mąki pszennej
- 200 ml ciepłego mleka
- 3 łyżki cukru
- 2 średnie jajka
- 3 łyżki miękkiego masła
- 15 g świeżych drożdży (lub 7g suchych)
- olej do smażenia
Składniki na frużelinę jagodową
- 1 ½ szklanki mrożonych jagód
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- ¼ szklanki wody
🔪 Instrukcje
- Do miski miksera przesiać mąkę, dodać cukier, *suche drożdże, jajka, ciepłe mleko i masło, wyrobić ciasto, wystarczy krótko tylko do połączenia się składników, ciasto będzie bardzo płynne, ale nie należy dosypywać więcej mąki, miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 h.
- Do niewielkiego garnuszka włożyć jagody, mogą być zamrożone, zagotować z dodatkiem cukru i cynamonu, do kubka wlać odrobinę wody dodać mąkę ziemniaczaną - wymieszać, a następnie dodać do gotujących się jagód, zagotować i zestawić z ognia, zostawić do ostygnięcia.
- W głębokiej patelni lub rondlu rozgrzać olej.
- Dużą łyżkę zanurzyć w oleju ( zapobiegnie to przyklejaniu się ciasta do niej ) następnie nabrać porcję ciasta, którą natychmiast umieścić w oleju, smażyć z dwóch stron na złoty kolor.
- Po usmażeniu racuchy wyjmujemy łyżką cedzakową na ręcznik papierowy, aby ociekły z tłuszczu.
- Racuchy podajemy z przygotowaną frużeliną, przed podaniem można posypać cukrem pudrem.
- Smacznego!
Doris_33 napisał
A co z masłem z przepisu? W składnikach podano masło a w wykonaniu ani słowa o nim...
Anna napisał
Już jest w opisie przygotowania 🙂 trzeba dodać je do ciasta. Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego.