Choć tytuł mógłby wskazywać na to, że dzisiejsze ravioli będą ze szpinakiem wymieszanym z grzybami to, są to jednak dwie odsłony tego włoskiego przysmaku. Pierwsza propozycja z grzybami, a druga ze szpinakiem. Ciasto do ravioli przygotowałam z klasycznego ciasta na makaron jajeczny. Jest to proste i bardzo smaczne jędrne ciasto o pięknym intensywnym żółtym kolorze. Farsz grzybowy zrobiłam z podgrzybków z dodatkiem twarogu i parmezanu. Zamiast podgrzybków można użyć prawdziwków lub w ostateczności pieczarek. Natomiast farsz ze szpinaku przyprawiłam klasycznie z dodatkiem twarogu i gałki muszkatołowej. Pierożki ravioli mają różne kształty. Można przygotować je uformowane w półksiężyce, kwadraty lub okrągłe tak jak dziś u mnie. Najważniejsze, aby były małe, wtedy smakują najlepiej. Ravioli można podawać z różnego rodzaju sosami. Wspaniale smakują z sosem pomidorowym lub serowym. Choć mi najbardziej smakują z masłem szałwiowym, które świetnie podkreśla smak pierożków.
Nadmiar ravioli po ugotowaniu i wystudzeniu można zamrozić. Pierożki trzeba umieścić na tacce jednorazowej lub talerzyku i szczelnie owinąć folią spożywczą. Tak przygotowane ravioli można umieścić w zamrażalniku i przechować je przez kilka tygodni. To super sprawa taka porcja na czarną godzinę, to może uratować nas w chwili wielkiego nagłego i głodu!
📖 Przepis
Ravioli ze szpinakiem i grzybami
🥘 Składniki
Składniki na ciasto makaronowe
- 400 g mąki pszennej
- 3 średnie jajka
- 4 żółtka
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Składniki na farsz szpinakowy
- 150 g świeżego szpinaku
- 180 g twarogu - mielonego
- 1 duża cebula (pokrojona w kostkę)
- 2 ząbki czosnku (zmiażdżone)
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
Składniki na farsz grzybowy
- 350 g świeżych grzybów
- 1 duża cebula (posiekana w kostkę)
- 2 ząbki czosnku (zmaiżdżone)
- 8 łyżek sera typu parmezan (starty na tartce o małych oczkach)
- 150 g mielonego twarogu
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
Dodatkowo
- 8 łyżek masła
- 1 duża garść świeżych liści szałwii
- oliwa do smażenia
- parmezan do posypania pierożków
🔪 Instrukcje
Przygotowanie ciasta makaronowego
- Do miski miksera przesiać mąkę. W mące zrobić dołek, wlać żółtka, jajka oraz oliwę, ciasto wrabiać przez około 10 minut mikserem, jeśli będziecie robić, to ręcznie powinno trwać, to trochę dłużej, około 15 minut, ciasto po wyrobieniu powinno być jednolite, elastyczne i gładkie. Gotowe ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na godzinę, aby odpoczęło.
Przygotowanie farszu z grzybów
- Grzyby oczyścić, pokroić na małe kawałki. Na patelni rozgrzać oliwę i 2 łyżki masła, dodać cebulę podsmażyć ją przez 3 minuty, następnie dodać grzyby, smażyć do momentu odparowania całego płynu. Pod koniec smażenia dodać czosnek, smażyć jeszcze przez chwilkę, zdjąć z ognia.
- Kiedy grzyby przestygną dodać do nich parmezan i twaróg, intensywnie doprawić przyprawami, odstawić.
Przygotowanie farszu ze szpinaku
- Szpinak umyć, pokroić na drobne kawałki. Na patelni rozgrzać oliwę, podsmażyć cebulę, kiedy cebula zmięknie dodać szpinak, całość dusić przez 5 minut, woda powinna odparować, pod koniec dodać czosnek, po chwili smażenia zdjąć patelnię z ognia, odstawić do przestygnięcia.
- Dodać twaróg, intensywnie przyprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
- Ciasto podzielić na kilka kawałków, przykryć folią, aby nie wysychało.
- Blat na którym będziemy przygotowywać pierożki, podsypać delikatnie mąką, mały kawałek ciasta spłaszczyć ręką, a następnie rozwałkować na cienki placek w maszynce do makaronu, jeśli takiej nie macie, rozwałkujcie ciasto wałkiem.
- Na rozwałkowane, podłużne płaty ciasta nakładać po łyżeczce farszu (można odrobinę więcej, to zależy od foremki jaką posiadacie do wykrawania pierożków) oczywiście z zachowaniem odstępów, następnie przykryjcie farsz drugim płatem ciasta.
- Ciasto należy dokładnie docisnąć palcami wokół nadzienia, aby pozbyć się powietrza, a następnie wykroić okrągłe lub kwadratowe kształty pierożków, gotowe układać na posypanym mąką blacie.
- W dużym garnku zagotować wodę z dodatkiem soli i odrobiny oleju.
- Na gotującą się wodę wkładać porcjami ravioli, gotować przez kilka minut na średnim ogniu, wyjąć łyżką cedzakową.
- Podawać polane masłem szałwiowym i posypane serem.
- Smacznego!
📋 Notatki
Gotowe ciasto może "odpoczywać" przez kilka godzin, zawinięte w folię, a nawet przez całą noc, ale nie dłużej gdyż zacznie się utleniać i pojawią się na nim brzydkie czarne plamy!
Przygotowanie masła szałwiowego
Na patelni rozgrzać masło,sklarować je, klarowanie masła polega na podgrzaniu go i zdjęciu całej pianki, która utworzy się na powierzchni rozgrzanego masła, dodać listki szałwii, smażyć z dwóch stron, listki powinny być chrupiące.
Ugotowane, przestudzone ravioli można przechowywać w lodówce przez 2 dni, szczelnie przykryte, aby nie obsychały, odgrzewamy na parze lub na patelni:)
Comments
No Comments