Kawa, domowe dżemy i świeżutkie pachnące własnoręcznie przygotowane rogaliki przyznacie, że to idealne śniadanie! Przygotowanie ciasta uprościłam do minimum, wszystkie składniki na ciasto należy włożyć do miski robota i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Nie ma potrzeby przygotowywania rozczynu nawet, jeśli użyjecie świeżych drożdży. Skórka rogalików po upieczeniu jest chrupiąca, a wnętrze puszyste i delikatne. Sposób dzielenia i formowania rogalików pokazałam przy okazji przepisu na rogale marcińskie może to być pomocne dla tych, którzy będą przygotowywać rogaliki po raz pierwszy. Życzę miłego zwijania i smacznego!
📖 Przepis
Rogaliki śniadaniowe
Fantastyczne rogaliki!
Dodaj do kolekcji
🥘 Składniki
- 250 ml mleka
- 2 małe jajka
- 8 g suchych drożdży (lub 16 - 18 g świeżych drożdży)
- 1 szczypta soli
- 2 łyżki cukru
- 65 g masła
- skórka starta z połowy cytryny
- 580 g maki pszennej
Dodatkowo
- 1 małe jajko + 1 łyżka mleka
- mak do posypania rogalików
- 50 g masła
🔪 Instrukcje
- Masło rozpuścić w rondelku dodać do niego mleko, zdjąć z ognia - mieszanka mleka i masła powinna być letnia, dodać drożdże i cukier, wymieszać. Jajka roztrzepać.
- Do miski miksera przesiać mąkę, dodać sól i skórkę z cytryny, jajka i mieszaninę mleczną, wyrobić gładkie i elastyczne ciasto, ciasto należy wyrabiać końcówką typu hak. Ciasto pozostawić w misce, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
- Przygotować blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Ciasto wyjąć z miski, odgazować - kilkakrotnie przerobić tak, aby wyszło z niego powietrze. Podzielić na 12 - 14 część z każdej z nich uformować kulkę, a następnie rozwałkować ją na kształt trójkąta.
- Innym sposobem jest rozwałkowanie ciasta na prostokąt i podzielenie go na trójkąty ( sposób dzielenia pokazany jest w przepisie na rogale marcińskie, link do przepisu we wpisie ). Każdy trójkąt posmarować wcześniej rozpuszczonym masłem ( 50 g ), a następnie zacząć zwijać rogaliki od dołu trójkąta kończąc na jego wierzchołku.
- Uformować rogalik - lekko zawijając końce rogali do środka, gotowe układać na blaszce do pieczenia.
- Rogale przykryć wysmarowaną folią spożywczą (naoliwioną stroną do rogali) odstawić w bardzo ciepłe miejsce do podwojenia objętość, może to trwać od 30 do 60 minut.
- Piekarnik nagrzać do temperatury 190 st C.
- W kubku roztrzepać jajko, wymieszać z mlekiem, przy pomocy pędzla kucharskiego pomalować wierzch rogalików, a następnie posypać makiem. Rogaliki wstawić do piekarnika na 18 - 25 minut, czas zależy od piekarnika, po 15 minutach należy zajrzeć do nich i sprawdzić, czy są już gotowe, powinny mieć rumiany lekko przypieczony kolor, nie przetrzymujcie ich zbyt długo w piekarniku ponieważ mogą się zbyt mocno przypiec i będą suche w środku.
- Rogale studzimy na kratce, można jeść ciepłe :).
- Smacznego!
JUSTYNA napisał
Mniammmm, uwielbiamy rogaliki 🙂 ,przepis faktycznie prosty i przystępny nawet dla początkujących 😉
Anna napisał
Polecam, ciepłe z masełkiem i miodem, mniam 🙂
Broker napisał
Rogaliki jak z piekarni obok. Super wyglądają i mam nadzieję, że będą super. Jutro na śniadanie dla moich niejadków 🙂
Anna napisał
Z pewnością będą smakowały, smacznego 🙂
Krzych napisał
Dzień dobry, albo dobry wieczór.
Uroczyście wręczam nominację do nagrody Liebster Blog Award, przekazaną mi taką samą drogą.
Odpowiedz proszę na zadane pytania i wybierz swoich ulubieńców w sieci.
Akcja ma na celu umożliwienie poznania się bliżej. Nie można zdaje się nominować osoby(bloga), przez którą samemu zostało się wybranym.
Pytania tutaj
Anna napisał
Dziękuję 🙂