Sok, tego zabraknąć u mnie nie może! Na zimę zawsze robię zapas soku z truskawek, malin i porzeczek, bo wiadomo, że szklaneczki domowego soku nic nie zastąpi. Sok z porzeczek z dodatkiem mięty to jeden z moich ulubionych soków jest orzeźwiający i bardzo smaczny. Latem można podawać go z dużą ilością lodu, a zimą w formie ciepłego kompotu. Sok przygotowałam w sokowniku, którym obdarowali mnie moi rodzice i powiem Wam, że sokownik to świetna sprawa bardzo ułatwia przygotowanie dużej ilości soków!
Przejdź do:
🥘 Składniki
Ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🔪 Instrukcje
Przygotowanie soku w sokowniku
Porzeczki myjemy i oczyszczany. W środkowej części sokownika układać warstwami, porzeczki, miętę oraz cukier postępujemy tak do wypełnienia garnka.
Do dolnej części garnka wlać wodę, garnek postawić na ogień. Pozostałe części garnka zestawić ze sobą, przykryć pokrywką, całość parujemy do chwili pojawienia się soku w wężyku.
Do umytych, wyparzonych słoików lub butelek wlewać gorący sok, zakręcić i gotowe.
Przygotowanie soku klasycznie
Oczyszczone porzeczki umieścić w garnku, zasypać cukrem, wymieszać i odstawić na 2 godziny, aby porzeczki puściły sok. Po tym czasie postawić garnek na ogień dolać około ½ litra wody i zagotować. Następnie ustawić na innym garnku sito wyłożone gazą przez, które przecedzamy sok. Kiedy cały sok zleci do garnka (można odcisnąć owoce) zagotować go ponownie i natychmiast rozlać do słoików. Zakręcić, postawić na zakrętkach na 5 -10 minut.
Kiedy słoiki/butelki wystygną odstawić w chłodne miejsce do spiżarni lub piwnicy. Soki można pasteryzować, tak dla pewności.
🥄 Przygotowanie
Owoce wymieszane z cukrem umieszczone w "dziurawej" części sokownika zażywają sauny parowej przez jakiś czas, żeby następnie wydać czysty i klarowny sok. Przygotowanie soku w takim garnku jest łatwe i wygodne, ale jeśli nie macie sokownika, to nic nie szkodzi. Sok można przygotować metodą klasyczną, gotując owoce z cukrem w zwykły garnku. Który później trzeba przecedzić. Do przechowywania soku można użyć słoików, choć przyznam, że butelki lepiej się sprawdzają! W tym roku wykorzystałam butelki po piwie, które po napełnieniu zakapslowałam. Kapslownicę można kupić przez internet lub w sklepach z gospodarstwem domowym :). Miłej pracy i smacznego!
📋 Porada
Słoiki lub butelki powinny być dobrze umyte i wyparzone! Sok wlewamy gorący do słoików/butelek uważajcie aby się nie poparzyć! Sok jest skoncentrowany i powinien być bardzo słodki, rozcieńczamy go wodą.
🧃 Inne domowe przetwory
Szukacie pomysłów na domowe przetwory, którymi można cieszyć podniebienie zimą? Zapraszam, poniżej znajdziecie kilka propozycji. Dżem truskawkowy z dodatkiem kwiatu czarnego bzy jest obłędny w smaku, koniecznie spróbujcie! Może potrzebujecie przepis na wspaniałe ogórki kiszone lub przecier pomidorowy? Częstujcie się, jest tego dużo więcej.
📖 Przepis
Sok z porzeczek
🥘 Składniki
- 1 kg czerwonych porzeczek
- 1 garść mięty (liście i łodyżki)
- 250 g cukru (można dać do 300 g)
- ½ l wody (do porzeczek w przepisie bez sokownika)
🔪 Instrukcje
Przygotowanie soku w sokowniku
- Porzeczki myjemy i oczyszczany. W środkowej części sokownika układać warstwami, porzeczki, miętę oraz cukier postępujemy tak do wypełnienia garnka.
- Do dolnej części garnka wlać wodę, postawić na gaz, pozostałe części garnka zestawić ze sobą, przykryć pokrywką, całość parujemy do chwili pojawienia się soku w wężyku
- Do umytych, wyparzonych słoików lub butelek wlewać gorący sok, zakręcić i gotowe.
Przygotowanie soku klasycznie
- Oczyszczone porzeczki umieścić w garnku, zasypać cukrem, wymieszać i odstawić na 2 godziny, aby porzeczki puściły sok. Po tym czasie postawić garnek na ogień dolać ½ litra wody i zagotować. Na innym garnku ustawić sito wyłożone gazą, przez które przecedzamy sok. Kiedy cały sok zleci do garnka (można odcisnąć owoce) zagotować go ponownie i natychmiast rozlać do słoików, zakręcić, postawić na zakrętkach na 5 -10 minut.
- Kiedy słoiki/butelki wystygną odstawić w chłodne miejsce do spiżarni lub piwnicy. Soki można pasteryzować, tak dla pewności, ale ja nalewam gorące i nigdy nic się nie zepsuło!
📋 Notatki
Sok jest skoncentrowany i powinien być bardzo słodki, przygotowując sok do picia rozcieńczamy go wodą.
Magdalena napisał
Witam, czy porzeczki trzeba pozbawiać szypułek, czy można zostawić z tymi ogonkami?
Anna napisał
Jeśli będzie Pani robiła w sokowniku to można zastawić, ja zawsze tak robię. Trzeba pozbyć się tylko liści, umyć i można robić sok. Jeśli chodzi o gotowanie w garnku to można je poobrywać choć nie jest to konieczne, chyba że ogonki są bardzo grube.
karmel-itka napisał
Bardzo piękny kolor! Lato zamknięte w butelce, zostawione na zimową porę 😉
Anna napisał
Kolor jest piękny, bo porzeczki miały szczęście dojrzewać w pełnym słońcu 🙂 Tak, na zimową porę miał być cały zapas..., ale trudno powstrzymać się przed wypiciem szklaneczki dobrze schłodzonego soku w taki upał:) Cudownie orzeźwia!