Wiem, wiem znów tarta, ale dziś niecodzienna tarta, tarta czekoladowo miętowa. Bardzo lubię połączenie czekolady i mięty i dziś postanowiłam wykorzystać te dwa smaki do przygotowania pysznego deseru. Spód tarty to po prostu bardzo czekoladowe kruche ciasto, a krem przygotowałam z dużej ilości mięty zaparzonej w mleku, mleko po 30 minutach nabiera lekko zielonego koloru i pięknego mocnego aromatu mięty. Przed przystąpieniem do przygotowania ciasta zaopatrzcie się w dużą ilość świeżej mięty! Na aromatycznym mleku gotujemy gęsty budyń, który w połączeniu z serkiem mascarpone zmienia się w krem o delikatnej i przyjemnej konsystencji. Do dekoracji tarty wykorzystałam truskawki, które świetnie pasują do tego zestawu. Gorąco polecam pyszną orzeźwiającą letnią tartę idealną na upalne dni 🙂
📖 Przepis
Tarta czekoladowo miętowa
🥘 Składniki
Składniki na kruche ciasto
- 100 g mąki pszennej (krupczatki)
- 80 g mąki pszennej (tortowej)
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 szczypta soli
- 25 g kakao
- 1 średnie jajko
- 130 g masła
- 1 łyżka śmietany
Składniki na budyń miętowy
- 600 ml mleka
- 90 g świeżej mięty (listki i łodyżki)
- 90 g cukru
- 40 g mąki pszennej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 250 g serka mascarpone
Dodatkowo
- 1 szklanka truskawek (do dekoracji)
🔪 Instrukcje
- Do miski przesiać mąki i kakao, dodać pokrojone masło, sól, cukier, jajko zagnieść ciasto w razie potrzeby dodać śmietanę, ciasto zawinąć w folię spożywczą i dołożyć do lodówki na minimum 30 minut.
- Kiedy ciasto chłodzi się w lodówce można ugotować budyń.
- Do garnuszka wlać 500 ml mleka i zagotować, a następnie wyłączyć gaz i włożyć do gorącego mleka umytą i osuszoną miętę, przykryć pokrywką, pozostawić na 30-40 minut, po tym czasie wyjąc miętę i dokładnie wycisnąć, mleko ponownie zagotować.
- W pozostałej części (100 ml) mleka dokładnie rozprowadzić mąkę ziemniaczaną i pszenną oraz cukier, kiedy mleko zacznie wrzeć dolać mieszaninę i zagotować, powinien powstać gęsty budyń zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego wystudzenia.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 st C.
- Ciasto rozwałkować na cienki placek, wylepić nim dno i boki formy (średnica 25 cm), nakłuć widelcem całą powierzchnię ciasta.
- Wstawić do nagrzanego piekarnika na 15 minut z po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 180 st i dopiec ciasto przez 8-10 minut. Upieczony spód wyjąć z piekarnika i wystudzić.
- Do zimnego budyniu zaczynamy dodawać po jednej łyżce serka mascarpone cały czas miksując (średnie obroty) do połączenia się w jednolitą masę.
- Gotową masę wyłożyć na wystudzony spód, wyrównać powierzchnię na górze ułożyć pokrojone w plasterki truskawki.
- Tartę przechowujemy w lodówce.
- Smacznego!
Joanna napisał
Budyń nie stężał. Próbowałam to ratować dodając budyniu i żelatyny. Nie polecam przepisu .
Anna napisał
Przykro mi, że tak się stało, ale to wręcz niemożliwe, żeby budyń się nie stężał przy takiej ilości mąki. Oczywiści jest jeden wyjątek, kiedy budyń nie zetnie się , nawet po całkowitym wystudzeniu. To dzieje się zawsze, kiedy ugotowany budyń próbujemy, a następnie łyżką, która mieliśmy w ustach znów mieszamy budyń w garnku. Nasza ślina powoduje, że ścięty gęsty budyń potrafi zamienić się w mleko smakowe... Osobiście bardzo lubię tę wersję i to połączenie smakowe, a i krem zawsze wychodzi. Trzeba tylko pamiętać, że wielokrotne próbowanie kremu tą samą łyżką skończy się porażką. Dla jasności, budyń lekko gęstnieje po dodaniu i zagotowaniu mąki. Następnie trzeba go odstawić i całkowicie wystudzić, można też go schłodzić w lodówce, w tym czasie powinien zrobić się dość sztywny. Dopiero później mieszamy z mascarpone.
Aga napisał
Budyń to niewypał. Przy wylewaniu do gotującego się mleka faktycznie zgęstniał, natomiast kiedy chciałam zagotować rozrzedził się i taki już został. Będę jeszcze próbować jakoś go ratować, ale póki co nie mam koncepcji jak.
Anna napisał
Nie rozumiem, dlaczego zagotowałaś budyń jeszcze raz...w takiej sytuacji budyń rozrzedzi się na 100%! To mleko zagotowujemy dwa razy, czyli 500ml mleka zagotowujemy, a następnie zdejmujemy z ognia, aby dodać miętę. Po kilkudziesięciu minutach wyjmujemy miętę i ponownie zagotowujemy miętowe mleko po to, aby dodać wymieszane mąki w 100ml pozostałego zimnego mleka. Powstaje bardzo gęsty budyń, który po całkowitym wystudzeniu będzie jeszcze sztywniejszy, następnie miksujemy go z serkiem. Przy takiej ilości mąki do mleka budyń musi być bardzo gęsty, nie ma innej możliwości. Możesz również ugotować gotowy budyń, np. śmietankowy bez cukru i ugotować w 600 ml mleka, potrzebne są dwa opakowania proszku budyniowego, a następnie postępować tak jak w przepis.. Mam nadzieję, że krem się jednak uda:) Pozdrawiam serdecznie 😁
An etka napisał
Pyszna tarta :). Muszę wypróbować ten przepis, choć miętę mam tylko w doniczce, ale mam nadzieję, że jej wystarczy. Ja dziś upiekłam jasną tartę z truskawkami i kruszonką. Jedliśmy lekko ciepłą. Pychota :). Truskawki i maślane ciasto posypane maślana kruszonką nie może nie być pyszne :). Aniu, pozdrawiam Cię :).
Anna napisał
Tarty z truskawkami uwielbiam i trzeba korzystać póki są świeże bo z mrożonymi nie smakują już tak dobrze! Próbujcie mam nadzieję, że i ta przypadnie Wam do gustu. Jeśli lubicie miętę i czekoladę to jestem pewna, że będzie Wam smakowała 🙂 Pozdrawiam gorąco!
An etka napisał
Ależ oczywiście, że czekolada i mięta to duet idealny :). Uwielbiam takie połączenie :).
Anna napisał
No nie może być inaczej 🙂 Bardzo lubię czekoladki miętowo-czekoladowe 🙂