Wegańska Pavlova z lekkim kremem i sezonowymi owocami. Pavlova w takiej wersji wspaniała jest nie tylko dla wegan! Jest to przepis bardzo na czasie i świetnie wypisujący się w recykling żywności 🙂 Wegańską bezę przygotowuję zazwyczaj przy okazji robienia hummusu. Z ciecierzycy powstaje pyszny dodatek do chlebka naan, a woda z puszki zamiast do zlewu trafia do miski. Po chwili ubijania zmienia się w puszystą i sztywną masę na bezę. Ubijanie wegańskiej bezy trwa odrobinę dłużej niż bezy z białek, więc nie denerwujcie się, jeśli po 3 minutach nie uzyskacie puszystej piany. Kiedy piana będzie już biała i sztywna zacznijcie dodawać cukier łyżka po łyżce, aż do wykończenia cukru. Pamiętajcie, że trzeba zrobić to solidnie!
Pamiętajcie, że wegańska beza nie nadaje się do dłuższego przechowywania i nie zaleca się pieczenie jej na zapas, ponieważ bardzo szybko absorbuje wilgoć, a co za tym idzie, szybko mięknie. Najlepiej przygotować ją tuż przed podaniem, a krem i dodatki nałożyć w ostatniej chwili i od razu podać. Jeśli zostanie kawałeczek i przechowacie go do dnia następnego, to z pewnością beza zmięknie i zrobi się klejąca. Choć możecie spróbować zamrozić kawałek, będą lody bezowe.
Wysuszone i wystudzone bezy można spróbować przechować w szczelnie zamkniętym pojemniku wyłożonym papierem, choć pewnie następnego dnia beza i tak nabierze trochę wilgoci, ale można temu zaradzić, trzeba ją ponownie podsuszyć. Wystarczy około 15 minut, aby znów zrobiła się chrupiąca. Dodatkiem do blatów jest krem przygotowany z orzechów nerkowca. Możemy również zastosować lekki krem przygotowany z bitej śmietany i serka mascarpone, oczywiście nie będzie to już wersja dla wegan, ale dla wszystkich pozostałych poszukiwaczy dobrych smakołyków. Sam krem oczywiście nie wystarczy, potrzebna będzie jeszcze garść sezonowych owoców. Mogą to być jagody, truskawki, borówki lub maliny. Smacznego!
📖 Przepis
Wegańska Pavlova
🥘 Składniki
Składni na bezę
- 150 ml wody po ciecierzycy w puszcze
- 190 g drobnego cukru
- 1 łyżka soku z cytryny (lub octu winnego)
Składniki na krem klasyczny
- 300 ml śmietany 30% lub 36% (zimna)
- 400 g serka mascarpone
- 3 łyżki miodu lub cukru (ilość uzależniona od własnych upodobań)
- owoce do dekoracji (maliny, jagody, truskawki...)
Składniki na krem wegański
- 1 szklanka orzechów nerkowca
- 1 ½ łyżki oleju kokosowego
- ½ łyżeczki pasty z wanilii (lub prawdziwa wanilia, może być olejek)
- 2 łyżki syropu z agawy (lub ksylitol do smaku)
🔪 Instrukcje
Wykonanie bezy
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 110-120 st C.
- Wodę po ciecierzycy, czyli aquafabę wlać do wysokiego naczynia i zacząć ubijać, ubijamy do chwili otrzymania sztywnej piany, piana powinna być dokładnie tak samo ubita jak piana z białek jaj!
- Kiedy mamy już sztywną pianę dalej ubijamy ją na najwyższych obrotach, dodając jednocześnie po łyżce cukru, po każdej dodanej łyżce cukru ubijamy kilka chwili, postępujemy tak do wykorzystania całego cukru.
- Na koniec dodać sok z cytryny zmiksować, dalej ubijać, piana powinna być jasna i błyszcząca.
- Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na papierze narysować koło o średnicy około 24 cm, zarys wypełnić ubitą bezą. Przygotowany blat wstawić do nagrzanego piekarnia. *Bezę suszymy przez około 80 minut może odrobinę dłużej, to zależy od piekarnika.
- Po wysuszeniu wyjąć bezę na kratkę i całkowicie wystudzić.
Przygotowanie kremu
- Krem wege: Namoczone nerkowce odcedzić, przełożyć wraz z dodatkami do do pojemnika, przy pomocy blendera kielichowego zmiksować na gładki krem. W razie potrzeby dolać odrobinę zimnej wody lub mleczka kokosowego, albo sok z cytryny tylko tyle, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Krem przed wyłożeniem na blat bezowy należy schłodzić. Krem najlepiej przygotować wcześniej.
- Krem klasyczny:W wysokim naczyniu ubić na sztywno śmietanę, wcześniej śmietana powinna być dobrze schłodzona! Do miski włożyć serek mascarpone dodać cukier i delikatnie zmiksować, następnie dodać do niej ubitą śmietanę, połączyć.
- Na wystudzony blat bezy nałożyć krem, udekorować owocami.
- Wegańską bezę należy wykończyć tuż przed podaniem, ponieważ ta wersja bezy jest nietrwała i po nałożeniu kremu szybko mięknie. Należy ją również szybko zjeść, ale z tym nie powinno być problemu.
- Smacznego!
Katta napisał
Aniu, zgadzam się z zarzutem Krystyny. Nazwa Wegańska Pavlova wprowadza w błąd. Jestem weganką, więc wybrałam tag 'dania wegańskie' bo wgan interesują dania skomponowane w taki sposób, że nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Nie wiem, czy złe przyporządkowanie potraw do tagu jest celowe, czy przypadkowe.
Jednak dość skutecznie zniechęca mnie do dalszej eksploracji bloga.
Anna napisał
Bardzo dziękuję Ci za komentarz, bez niego nie dowiedziałabym się pewnie zbyt szybko, że wpis nie zaktualizował się po zaimportowaniu do nowego formatu strony!
Wegańska Pavlova jest w 100% wegańska, oczywiście jest również propozycja podania z kremem nie wegan, staram się podawać przepisy tak, aby każdy mógł wykorzystać w swojej diecie. Jeszcze raz dziękuję Ci bardzo za komentarz i mam nadzieję, że jednak znajdziesz dla siebie jakieś smaczne inspiracje 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Ania napisał
Wegańska z mascarpone i śmietaną:) Chyba się coś komuś pomieszało.
Anna napisał
Wegańska jest Pavlova, czyli beza, a krem do niej to tylko propozycja 🙂 Weganie zrobią krem bez nabiału 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Krystyna Zero napisał
To wypada zmienic nazwe na " weganska beza " bo pawlowa to beza , krem i owoce, ktos kto publikuje powinien wiedziec 🙂
Anna napisał
Nie do końca rozumiem zarzuty, ale spróbuję wyjaśnić. Wegańska Pavlova jest nazwą celową i przemyślaną! Pavlova dlatego właśnie, że jest to zestawienie kremu i owoców, a nie sucha beza bez dodatków. To, że w nazwie pojawia się słowo wegańska, jest chyba oczywiste. Pozdrawiam serdecznie 🙂