Portugalskie pączki Malasadas poznaliśmy nie w Portugalii, ale na Hawajach! Szukając atrakcji w okolicach Honolulu, okazało się, że punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest odwiedzenie cukierni Leonard's. Nie mogliśmy tego punktu pominąć! Podjechaliśmy więc zakupić kilka pączków na deser, które miały być zjedzone na jednej z dzikich plaży. Choć byliśmy tam wcześnie rano czekała na nas już spora kolejka, ale to raczej normalny widok przed tym lokalem. Cukiernia cieszy cię ogromną popularnością! Hawajskie Malasady są wyjątkowe dzięki swoim niecodziennym smakom kremów. Można zamówić pączka z nadzieniem typowo hawajskim, a będzie to kremem z dodatkiem orzechów macadamia lub orzechów kokosowych z posypką cynamonową, cukrową...
Pączki - Malasadas, są przygotowywane z bardzo rzadkiego ciasta, co sprawia, że po usmażeniu pączki są niezwykle miękkie i delikatne. Jest kilka sposobów na ich przygotowanie. Najłatwiejszy sposób to nakładanie ciasta łyżką na rozgrzany olej, podobnie jak racuchy. Drugi sposób to formowanie okrągłych bułeczek lub wycinanie ich z rozwałkowanego kawałka ciasta. W drugim sposobie jest jedna niedogodność, a mianowicie ciasto jest tak delikatne, że trudno przenieść je na olej nie uszkadzając ich. Znalazłam i na to sposób 🙂
Przygotowane pączki układam na kwadratach wyciętych z papieru do pieczenia i pozostawiam je do ponownego wyrośnięcia. Kiedy są już gotowe do pieczenia, chwytam za papier i całość umieszczam w oleju. Po kilku sekundach w gorącym oleju pączek odkleja się od papieru. Papier usuwam, a pączek piękny i okrągły smaży się w nienaruszonej formie 🙂 Moje Malasady są w wersji Polskiej, z dżemem malinowym i truskawkowym. Hawajsko-portugalski akcent, to otoczka z cynamonowego cukru. Pamiętajcie, pączki najlepsze są na ciepło, zapraszam!!!
📖 Przepis
Malasadas - pączki portugalskie
🥘 Składniki
- 3 szklanki mąki pszennej
- 8 g świeżych drożdży (lub 1 płaska łyżeczka suchych)
- ⅓ szklanki drobnego cukru
- 1 szczypta soli
- 3 średnie jajka
- ⅔ szklanki mleka
- 2 łyżki wody
- ¼ szklanki śmietany 18 %
- 2 łyżki masła
Dodatkowo
- olej do smażenia
- dżem do nadziewania pączków
- drobny cukier
- cynamon
🔪 Instrukcje
- Mleko, wodę i masło podgrzewać w rondelku do rozpuszczenia się masła, odstawić.
- Do miski miksera wbić jajka dodać cukier i ubić na puszystą masę. Do masy jajecznej dodawać mąkę z *drożdżami na przemian z podgrzanym mlekiem na końcu śmietanę i sól, wyrobić jednolite, dość klejące ciasto. Ciasto wyrabiamy końcówką typu hak.
- Miskę z ciastem przykryć folia spożywczą, odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę do podwojenia objętości.
- Papier do pieczenia pociąć na kwadraty o wymiarach 8 x 8 cm, będzie potrzebne około 28 sztuk.
- Ciasto wyjąć na podsypany mąką blat, oprószyć je odrobinkę z góry, rozwałkować na grubość około 1 cm.
- Przy pomocy okrągłego naczynia lub foremki do wycinania, wykroić pączki, każdy wykrojony placuszek ułożyć na przygotowanym kwadracie z papieru, który następnie ułożyć na blaszce. Pączki przykrywamy ściereczką, a na ściereczkę kładziemy folię spożywczą, która zapobiegnie wysuszeniu ciasta.
- Przygotowane pączki odstawić na około 1 h lub do napuszenia, ważne, aby pączki nieprzerosły.
- Do rondla lub głębokiej patelni wlać olej, rozgrzać do temperatury 175 st C.
- Na rozgrzany olej wkładamy pączki razem z papierem po kilku sekundach papier powinien odkleić się od pączka, przy pomocy szczypiec kuchennych wyjmujemy papier z oleju. Pączki pieczemy z dwóch stron na złoty kolor.
- Gotowe pączki wyjmujemy łyżką cedzakową na ręcznik papierowy, aby ociekły z nadmiaru tłuszczu.
- Do szprycy nakładamy dżem i szprycujemy je, kiedy są jeszcze ciepłe, następnie obtaczamy w cukrze.
- Smacznego!
📋 Notatki
- Pączki można również smażyć nakładając porcję ciasta łyżką, tak jak robimy to w przy pieczeniu racuchów zamiast wałkować i wykrawać okrągłe kształty.
- Ciasto jest bardzo klejące, ale nie dosypujcie więcej mąki, dzięki takiej konsystencji pączki po usmażeniu są bajecznie miękkie 🙂
*Drożdże świeże rozpuszczamy w mleku z dodatkiem łyżeczki cukru i łyżki mąki, odstawiamy na chwilę do spienienia.
Kuba napisał
Pani Ania, a ta smietanka 18% to do czego?
Pozdrawiam Kuba
Anna napisał
Do ciasta, ale gdzieś się zagubiła w punktach wykonania ciasta 😉 Pączki polecam, są mega pyszne i puszyste, pozdrawiam serdecznie.
Kuba napisał
Kurcze.... zrobiłem bez. Mam nadzieję, że wyjdą. Pozdrawiam Kuba
Anna napisał
Wyjdą, wyjdą 😄 i mam nadzieję, że będą smakowały!
Marta napisał
Właśnie pichcę teraz z mamą pączusie na jutro ale takie tradycyjne poleskie z dziką różą mrr jutro na pewno nie liczę kalorii
Anna napisał
Jutro liczyć kalorii nie należy! Choć powiem szczerze, że jutro to ja już bez pączków kawę wypiję, przez dwa dni około 60 pączków upiekłam...dzieląc to na pięć głów to i tak skandaliczna ilość przypadła na osobę 😉 Życzę Wam smacznego! a pączek z dziką różą najlepszy!!!