Pierogi ze szpinakiem II to delikatna modyfikacja pierwszego, można powiedzieć podstawowego przepisu. Do tego przepisu użyłam dodatkowych składników, co wzmocniło i podkreśliło ich smak. Szpinak użyty do farszu to szpinak mrożony, który kupicie bez problemu przez cały rok, ale oczywiście można użyć świeżego. Do farszu oraz do podania konieczny jest szczypiorek, który bardzo fajnie podkreśla smak pierogów. Zamiast twarogu użyłam delikatnej i bardzo lekkiej Ricotty co również wpływa na smak farszu, ale jeśli nie będziecie mogli kupić Ricotty, spokojnie możecie zastąpić ją zwykłym twarogiem. W przypadku użycia twarogu rozgniećcie dokładnie go widelcem, aby nie było zbyt dużych grudek sera. Najważniejsze w przygotowaniu pierogów oczywiście poza dobrym ciastem jest odpowiednie doprawienie farszu, to farsz decyduje czy pierogi będą smaczne. Pierogi proponuję podać z klarowanym masłem, siekanym szczypiorkiem i odrobią tartego Parmezanu. Smacznego!
📖 Przepis
Pierogi ze szpinakiem II
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 250 g mąki pszennej
- 125 ml gorącej wody (może będzie potrzeba troszkę więcej)
- 1 szczypta soli
Składniki na farsz
- 100 g mrożonego szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- 250 g Ricotty (Ricotty może być nawet 350g)
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki siekanego szczypiorku
- 3 łyżki łyżki drobno startego sera typu Parmezan
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
Dodatkowo
- 2 łyżki masła
- 5 łyżek siekanego szczypiorku
- tarty ser typu Parmezan (do smaku)
🔪 Instrukcje
- Do miski lub na stolnicę przesiać mąkę pszenną dodać szczyptę soli, stopniowo dolewać gorącą wodę zagniatając ciasto ręką lub mikserem wyposażonym w końcówkę typu hak, ciasto wyrabiać do chwili uzyskania gładkiej, elastycznej powierzchni. Wyrobione ciasto umieścić w misce, przykryć folią spożywczą, odstawić na około 30 minut.
- W czasie, kiedy ciasto odpoczywa możemy przygotować farsz.
- Cebulę pokroić w kostkę, na patelni rozgrzać masło, dodać cebulę, podsmażyć ją przez kilka minut ciągle mieszając, powinna zmięknąć,następnie dodać przeciśnięty czosnek.
- Nie czekając, aż szpinak rozmrozi się dodać go na patelnię, jeśli jest to szpinak cały, a nie cięty należy przy pomocy noża przeciąć w kilku miejscach zamrożoną porcję szpinaku tym samym rozdrabniając go.
- Szpinak smażymy przez kilka minut ciągle mieszając do chwili odparowania nadmiaru płyny, doprawić do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową, wymieszać i odstawić od przestygnięcia. Kiedy szpinak będzie już chłodny połączyć go z Ricottą, Parmezanem i szczypiorkiem w razie potrzeby doprawić jeszcze przyprawami.
- Z ciasta odcinać niewielkie kawałki, które należy rozwałkować na dość cienki placek, przy pomocy szklanki lub wycinaczki do pierogów wyciąć małe placuszki, na środek każdego nałożyć łyżkę farszu, zlepić brzegi ciasta, gotowe pierogi układać na podsypanym mąką blacie.
- W garnku zagotować wodę z sola i odrobiną oleju na wrzącą wodę wkładać porcjami pierogi, woda po włożeniu porcji pierogów przestanie wrzeć, ale po chwili znów zacznie, wtedy trzeba przykręcić ogień tak, aby woda gotowała się gotowała.
- Pierogi gotujemy 3-4 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
- Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową bezpośrednio na talerz.
- Pierogi podajemy z klarowanym masłem, szczypiorkiem i odrobiną Parmezanu.
- Smacznego!
Ela napisał
Ricotta i parmezan robi w tych pierogach ogromna robote <3
Anna napisał
Tak, to prawda i nie można ich pominąć 🙂