Przepisów na chleb chyba nigdy nie za wiele! Bardzo lubię pieczywo domowe i jestem od niego uzależniona, bo chyba nie ma nic lepszego niż domowy świeży chleb! Cudowny zapach, jaki unosi się w domu podczas pieczenia chleba, jest jednym z najpiękniejszych zapachów, jaki można wyczarować w kuchni. Oczywiście smak świeżego delikatnie ciepłego chlebka z chrupiącą skórką posmarowaną odrobiną masła, to jest coś wspaniałego!
Dzisiejszy chleb razowy - żytni przygotowany jest na mocnym żytnim zakwasie, co to oznacza "mocny zakwas"? Często zdarza się, że zapominamy o naszym zakwasie spokojnie drzemiącym w lodówce, który potrzebuje regularnego dokarmiania, aby miał moc unoszenia chleba, ale bywa, że niestety zapominamy o tym, a wtedy zakwas słabnie albo nawet umiera. Jeżeli dokarmiacie go w miarę regularnie i to w odpowiednich proporcjach to chleb możecie przygotować bez dodatku drożdży, ponieważ mocny zakwas i czas, jaki jest potrzebny do przygotowania tego chleba wystarczy, żeby chleb odpowiednio wyrósł. Jeśli jednak nie macie pewności, czy Wasz zakwas poradzi sobie z dość ciężkim ciastem, to dodajcie odrobinę drożdży, które wspomogą słabszy zakwas. Więcej o zakwasie przeczytacie we wpisie jak zrobić zakwas żytni.
Chleb jest bardzo smaczny ciemny i dość wilgotny idealny z dodatkami wytrawnymi długo zachowuje świeżość!
📖 Przepis
Chleb razowy żytni
🥘 Składniki
Skaładniki na zaczyn
- 50 g zakwasu (wcześniej dokarmionego)
- 350 g letniej wody
- 150 g mąki żytniej typ 2000 (można użyć również mąki żytniej jasnej, chleb będzie miał zdecydowanie jaśniejszy kolor)
- 130 g mąki pszennej (może być typ 450)
Składniki na ciasto właściwe
- 100 g letniej wody
- 14 g soli morskiej
- 300 g mąki pszennej
- *W przypadku (kiedy nie mamy pewności, że nasz zakwas jest bardzo mocny, należy dodać około 10 g świeżych drożdży w drugim etapie jego wyrabiania, czyli w chwili, kiedy mieszamy ciasto właściwe!)
🔪 Instrukcje
- W dniu poprzedzającym pieczenie chleba wyjąć zakwas z lodówki i dokarmić go, a wieczorem przed pójściem spać przygotować zaczyn.
- Do dużej miski wlać wodę, zakwas i mąki, wymieszać drewnianą łyżką do połączenia się składników, przykryć miskę folią spożywczą i odstawić na całą noc w ciepłe miejsce.
- Następnego dnia dodać do zaczynu pozostałe składniki na ciasto właściwe, (*i ewentualne drożdże) wymieszać do połączenia się wszystkich składników, miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na około 4 godziny, po tym czasie jeszcze raz wymieszać i przełożyć ciasto do przygotowanej keksówki o wymiarach 23x12 cm wysmarowanej olejem i obsypanej otrębami, formę z ciastem przykryć folią spożywczą i znów odstawić do wyrośnięcia na około 2 godziny.
- Piekarni rozgrzać do temperatury 220 st C.
- Wierzch ciasta przed wstawieniem do piekarnika można posypać mąka lub ulubionymi ziarenkami.
- Na dno piekarnika tuż przed wstawieniem do niego chleba wsypać szklankę kostek lodu, wstawić formę z chlebem, piec przez 20 minut w temperaturze 220 st C, a następnie zmniejszyć temperaturę do 200 st i dopiec przez 30-40 minut.
- Po upieczeniu wyjąć chleb z formy na kratkę i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
- Smacznego!
Tomasz Baker napisał
Wczoraj/dzisiaj wykonałem.... robię już double quantity set za każdym razem wychodzi !!!!? Amen Niech Pań Bóg błogosławi w zdrowym żywieniu Sprawdzonej Kuchni?
,
Anna napisał
Tomaszu, to wspaniała wiadomość? i bardzo dziękuję za błogosławieństwa ? tego nigdy zbyt wiele . Smacznego!
Tomasz Baker napisał
Droga Sprawdzona Kuchnio! Spieszę donieść ze 1 pierwszy chleb wg Twego przepisu. Zrobiłem 2 tygodnie temu był. Dobry...
2 ale chleb który wg Twego przepisu zrobiła Michalina... To był dopiero chleb.... Także rośnie pokolenie piekarskie 🙂
Anna napisał
Tomasz to jest fantastyczna wiadomość!!! Same skarby masz w domu 🙂 "zarażanie" dobrymi działaniami procentuj...wcześniej czy później! Gratulacje dla Ciebie i Misi 🙂
Tomasz Baker napisał
Dziękujemy:-)
An etka napisał
Dziękuję Aniu :). Tak też zrobiłam. Dodałam zakwas po czterech godzinach od dokarmienia. Powyższy chleb zrobiłam z mąką razową 2000. Wyszedł taki, jak oczekiwałam, czyli pyszny. Nie wiem tylko dlaczego, mimo dodania 10 g świeżych drożdży, chleb w foremce wyrastał bardzo długo. Gdy zrobiłam ciasto właściwe, wszystko odbywało się bez przeciągania w czasie. Zatem tym bardziej zagadkowe czemu w foremce nie było tak samo ? Dodam, że mój zakwas ma 10 miesięcy, więc powinien dawać radę. Jak myślisz Aniu, co mogło być tego przyczyną ?
Anna napisał
Po dodaniu drożdży do ciasta końcowa fermentacja powinna przyspieszyć, ale jeśli temperatura otoczenia jest niższa niż (około) 25 st C to ciasto niestety szybciej nie wyrośnie 🙁 Być może to było przyczyną powolnego wyrastania ciasta,mąka typ 2000 jest ciężka i chleb z jej dodatkiem potrzebuje sporo czasu lub właśnie wspomagacza w postaci drożdży, ale najważniejsze, że chlebek się udał i smakował, sięgaj po kolejne przepisy! Pozdrawiam serdecznie 🙂
An etka napisał
Dziękuję Aniu :). Masz rację, że powodem była temperatura. U mnie 22 stopnie, więc za niska do cięższego chleba. Twoje chleby wyglądają tak smakowicie i to mnie zachęca do pieczenia. Jutro robię chleb z płatkami owsianymi. Znów będę czekać na zadowalający efekt :). Dzięki Tobie :). Pozdrowienia :).
Anna napisał
Jeśli w domu nie ma odpowiedniej temperatury dla ciasta na zakwasie czy na drożdżach to pomoże nam piekarnik! Ciasto można umieścić w piekarniku i tam pozostawić je do wyrośnięcia wystarczy zostawić zapalone światełko 🙂 Chleb z płatkami owsianym powinie przypaść Ci do gustu 🙂
An etka napisał
Z jakiej mąki żytniej powstał ten chleb - z razowej, czy jasnej ?
Anna napisał
Ten na zdjęciach z mąki żytniej 2000, czyli mąki z pełnego przemiału, ale piekłam również z jasnej typ 720 i również jest super!
An etka napisał
Dziękuję :). Chleb wygląda przepysznie. Koniecznie muszę go zrobić :).
Anna napisał
Dziękuję 🙂 Zapraszam do wypróbowania również chleba z czosnkiem niedźwiedzim jest super! Pozdrawiam
An etka napisał
Aniu, tyle u Ciebie wspaniałych chlebów, więc poproszę o radę. W jakiej fazie należy pobrać dokarmiony zakwas - gdy jest najbardziej wyrośnięty, czy gdy już opadnie ? Najczęściej dodaję ten, który, już przepracowany, ciut opadnie. Zazwyczaj mija od dokarmienia 10 - 12 godzin.
Anna napisał
Przepraszam Cię, ale gdzieś umknęło mi Twoje pytanie 🙁 Zakwas można dodać do zaczynu lub ciasta chlebowego już po około 3 godzinach, kiedy tylko pojawią się pęcherzyki powietrza to znaczy, że żyje i nadaje się do dalszej produkcji 🙂 i nie musisz czekać aż 10-12 godzin. Pozdrawiam 🙂