Późne lato to czas śliwek! Uwielbiam śliwkowe powidła i chutney, ale chyba najbardziej lubię ciasta ze śliwkami. Śliwki na kruchym spodzie to deser, który może przygotować każdy nawet najmniej wprawny cukiernik. Przygotowanie kruchego ciasta jest bardzo proste i zajmuje chwilkę, po zagnieceniu nawet nie trzeba go schładzać. Możemy od razu rozwałkować na bardzo cieniutki placuszek i podpiec. Kolejny krok to wyłożenie śliwek, nakrycie ich pozostałym ciastem i upieczenie. Ciasto można posypać cukrem pudrem, ale zdecydowanie smaczniejszą opcją jest polanie ciasta lukrem kokosowym przygotowanym z likieru Malibu! Co mogę powiedzieć jeszcze o tym cieście? Chyba tylko tyle, że w prostocie jest siła! Koniecznie spróbujcie, zanim skończą się pyszne śliwki węgierki, które są najlepsze do tego ciasta.
Zapraszam też do wypróbowania przepisu na powidła ze śliwek z imbirem i cynamonem, nisko słodzone i długo smażone, powidła są wyśmienite, a ich rozgrzewający smak przyda się, kiedy na zewnątrz zrobi się już zimno. Mam jeszcze świetny przepis z wykorzystaniem śliwek, a mianowicie chutney ze śliwek jest on wspaniałym dodatkiem do serów, pasztetów lub mięs pieczonych. Smacznego!
📖 Przepis
Śliwki na kruchym spodzie
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 250 g mąki krupczatki
- 90 g cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 120 g masła (pokrojone w kostkę)
- 1 żółtko
- 2 łyżki śmietany
Składniki na lukier
- ¾ szklanki cukru pudru
- 3 łyżki likieru Malibu (lub soku z cytryny)
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 190 st C. Formę o wymiarach 23x33 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
- Składniki na ciasto umieścić w misce według podajnej kolejności, zagnieść głdakie ciasto. ¾ ciasta rozwałkowaćna na cienki placek, którym wyołożyć spód formy, całą powierzchnię ciasta nakłóć widelcem. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika, podpiec przez 12-15 minut.
- W czasie, kiedy spód podpieka się należy umyć, osuszyć i wypestkować śliwki, przekroić każdą na pół.
- Podpieczony na złoto spód wyjąć z piekarnika, ułożyć śliwki jedna obok drugiej, na śliwki rozłożyć resztę ciasta, można rozwałkować ciasto na cieniutki placek i porozrywać na mniejsze kawałki, a następnie nieregularnie rozłożyć na śliwkach. Można również zetrzeć ciasto na tatce o dużych oczkach i rozsypać na wierzchu.
- Ciasto pieczeny przez 30-35 minut do zarumienienia się wierzchu ciasta. Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i pozostawić na kratce do przestudzenia.
- Z cukru pudru i likeru utrzeć gęsty lukier, polać nim wierzch ciasta.
- Smacznego!
Asia napisał
Dziś wypróbowałam przepis i ciasto jest bardzo smaczne. Miałam tylko wątpliwości co do rozmiarów blaszki.Wyszedł mi b. cienki i przypieczony. Czy mogłabyś podać wymiary? I jeszcze ten sam problem miałam z tiramisu. Pozdrawiam 😀
Anna napisał
Wspaniale, bardzo cieszę się, że ciasto smakuje 🙂 Przepraszam, gdzieś uciekły wymiary 😉 Najlepsza blaszka do tej ilości ciasta to 23x33 cm. Jeśli chodzi o tiramisu, to też można użyć podobnej foremki lub dwóch mniejszych np. 16x16 cm. Pozdrawiam serdecznie.
Asia napisał
Dziękuję za szybką odpowiedź i naprawdę świetne przepisy.