Chleb na jogurcie naturalnym z dodatkiem siemienia lnianego. Chleb jest oczywiście pyszny jak każde domowe pieczywo! Środek jest miękki i delikatnie wilgotny o lekko kwaśnym smaku. Skórka jest delikatna i miękka z pysznymi ziarenkami siemienia lnianego. Chleb najlepiej smakuje z dodatkami wytrawnymi takimi jak, sery, pasztety, pasty, a mięsożercy chwalą sobie jego smak z plasterkiem domowej szynki.
Siemię lniane to źródło drogocennych składników dla naszego organizmu. Pewnie wiecie, że siemię jest magazynem kwasów tłuszczowych Omega-3, witamin, składników mineralnych, związków śluzowych, które mają dobroczynne działanie na nasz przewód pokarmowy. To małe ziarenko powinno znaleźć się w każdej kuchni, można używać go do pieczywa, ciastek, musli i różnego rodzaju napojów. Siemię jest bardzo tanie, bo kilogram tego "złota" można kupić za 6 zł w sklepie, a jeszcze taniej na targu. Koniecznie zadbajcie, aby siemię zawsze było w Waszej kuchni!
📖 Przepis
Chleb na jogurcie
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 150 g wody o temperaturze pokojowej
- 100 g zakwasu żytniego (aktywny)
- 100 g jogurtu naturalnego (typ grecki)
- 150 g mąki żytniej (typ 1850)
- 50 g mąki pszennej (dowolny typ)
Składniki na ciasto właściwe
- 190 g wody
- 120 g jogurtu naturalnego
- 12 g soli
- 10 g świeżych drożdży (lub 5 g suchych)
- 225 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 225 g mąki żytniej białej
- 50 g siemienia lnianego
🔪 Instrukcje
- Składniki na zaczyn wymieszać w misce, wystarczy połączyć składniki mieszając łyżką. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na całą noc.
- Następnego ranka dodać do zaczynu, składniki na ciasto właściwe, zaczynając od wody wymieszanej z jogurtem i drożdżami, następnie dodać mąki, sól i siemię lniane. Ciasto wymieszać do połączenia składników, ja robię to dużą drewnianą łyżką, miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na przynajmniej 2 godziny, ale jeśli musicie wyjść z domu na dłużej, może spokojnie zostawić ciasto nawet na 9 godzin.
- Przygotować formę na chleb ( ja użyłam 23 x 14 cm ) wysmarować ją olejem i wysypać otrębami. Ciasto przed przełożeniem do formy, wymieszać, przelać, wyrównać, odstawić na około 1 godzinę do wyrośnięcia.
- W tym czasie nagrzać piekarnik do temperatury 200 st C.
- Wyrośnięty chleb posypać mąką lub spryskać olejem, na dno piekarnia wsypać szklankę kostek lodu, aby wytworzyła się para, wstawić chleb. Chleb pieczemy 50 minut, bez termoobiegu.
- Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.
- Smacznego!
Małgorzata napisał
Przepiękne te chleby. Będę próbować po kolei, bo od dawna piekę sama w domu. Do tej pory piekłam tylko z mieszanki mąk żytniej i pszennej, obydwie pełnoziarniste, no i na zakwasie żytnim. Teraz spróbuję tego z jogurtem.
Mam tylko pytanie. Co to za blaszka do pieczenia, z której wychodzą takie fajne bardziej płaskie niż wysokie chlebki?
Sama bym w taka się zaopatrzyła, bo chyba taki chleb szybciej i fajniej się piecze.
Będę wdzięczna za podpowiedź:).
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.
Małgorzata
Anna napisał
Foremkę kupiłam w Ikea, tam znalazłam kilka ciekawych propozycji 🙂 Dziękuję i zapraszam do wypróbowania mojego pieczywa, pozdrawiam gorąco 🙂