Jaki jest jeden prosty sposób na idealny biszkopt? Widziałam już wiele przepisów i wszystkie zawierają te same składniki: mąkę, cukier, jajka. Ale jak zrobić taki, który wyszedłby zawsze taki sam? Puszysty, który nie opada i zawsze wychodzi w dodatku bez proszku do pieczenia? Przez lata wypróbowałam już wiele przepisów i to jest ten prosty i najlepszy. Zawsze wychodzi, pięknie i równo wyrasta, no i oczywiście jest bardzo smaczny. Sprawdzony przepis na bazę biszkoptową można wykorzystać do przygotowania wspaniałego tortu 🎂, spodu do ciasta z kremem i owocami lub wspaniałego tiramisu.
Upieczony i wystudzony można również zamrażać, co często robię. Piekę porcję z poniższego przepisu następnie dziele na dwie lub trzy części, z jednego blatu przygotowuję ciasto z jednego z wielu moich przepisów na torty i biszkopty. Resztę szczelnie owijam folią spożywczą i zamrażam. Biszkopt można w dowolnej chwili wyjąć z zamrażalnika i przygotować pyszne ciasto. Taki zapasik przyda się w chwili, kiedy odwiedzą nas niezapowiedziani goście lub w chwili słabości 😉.
Przejdź do:
🥘 Przepis na biszkopt do tortu. Składniki
🔪 Instrukcje krok po kroku
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 °C
Dno tortownicy o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować!
Białka oddzielić od żółtek, z białek ubić sztywną pianę.
Kiedy piana jest już ubita dodawać cukier łyżka po łyżce, ciągle ubijając
Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania
Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach, choć lepiej jest delikatniej wymieszać szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła
Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch, wstawić do nagrzanego piekarnika.
Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka
Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia
Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz
Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty, niektórzy przecinają nawet na 4!
💭 Biszkopt bez proszku do pieczenia
Kluczowe w przepisie są 🥚 jajka! Jedna rada techniczna. Jajka, których będziecie używać do biszkoptu, powinny być w temperaturze pokojowej! Najlepiej wyjąć je wcześniej, aby zdążyły się ogrzać. Jeśli jednak zapomnicie o tym, to wystarczy, że tuż przed przystąpieniem do robienia ciasta włożycie jajka na chwilę do ciepłej wody. Zabieg taki zapewnia połowę sukcesu na nasz idealny wypiek! Kolejna sprawa to bardzo dobre ubicie białek. To one unoszą biszkopt i pozwalają na pięknie wyrośnięcia ciasta bez dodatku proszku do pieczenia.
❓ Idealny biszkopt na tort - FAQ
Nie ma głupich pytań. Znajdziecie tutaj zebrane w całość odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie dostałam przez wiele lat odnośnie tego przepisu. Najczęściej popełniane błędy podczas przygotowania i pieczenia biszkoptu. Tego typu wypieki bywają kapryśne. Zakalec to raczej nasza nieuwaga i pośpiech w przygotowaniu. Często chcąc sobie "skrócić" czas pracy przy przygotowaniu ciasta pomijamy ważne etapy!
🥚 Jajka
Oczywiście powinny być dobrej jakości i świeże. Jednak najważniejszą sprawą, moim zdaniem jest ich temperatura.
Wielokrotnie powtarzam, że jajka do biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej.
Wyżej wspomniałam już, że jeśli zapomnicie o wcześniejszym ogrzaniu jaj, to można doprowadzić je do temperatury pokojowej przez ocieplenie w ciepłej wodzie.
Kolejna sprawa to staranne oddzielenie żółtek od białek. Niepowodzeniem zakończy się ubijanie piany z białek choćby z kroplą żółtek. Zróbcie to uważnie i delikatnie. Oczywiście są przepisy, gdzie możemy ubijać całe jajka, ale to nie jest ten przepis.
Oczywiście piana z białek jest najważniejsza w tym przepisie i to ona odpowiada za to, że biszkopt rośnie, ponieważ nie dodajemy tutaj proszku do pieczenia jest to bardzo ważne. Same białka należy ubić na "sztywno" i dodawać do niej łyżka po łyżce cukier jednocześnie ubijając masę.
Starajcie się robić to sprawnie i nie przedłużać procesu, bo możecie przedobrzyć i "przebić" pianę, która sprawi, że nasz biszkopt nie urośnie tak, jak należy, a piana zacznie robić się płynna.
Tak, można upiec biszkopt bez jajek. Bazą do jego przygotowania jest aquafaba.
Mąka
To ważny składnik, najlepszą mąką do biszkoptów będzie mąka pszenna typu 450 - tortowa. Jest ona lekka i delikatna idealna to tego typu wypieków.
Mąkę powinniśmy przed dodaniem do masy jajecznej przesiać. Dzięki temu będzie ona odpowiednio napowietrzona, a to korzystnie wpłynie na strukturę ciasta. Mąkę można przesiać przez sito, specjalny kubek z sitkiem na dnie lub jeśli nie macie takich sprzętów, to wystarczy kawałek gazy.
W tym przepisie dodajemy również mąkę ziemniaczaną. Dzięki zawartości skrobi ziemniaczanej sprawia, że biszkopt jest bardziej wilgotny i sypki.
Cukier
Powinien być drobny, a nie zwykły czy gruby. Drobny cukier odpowiednio szybko rozpuści się podczas ubijania białek dzięki temu "nie przebijemy" piany. Gruby cukier może nawet podczas pieczenia ciasta nie rozpuścić się całkowicie i na powierzchni zostaną drobne kropeczki.
Nie trzeba kupować specjalnie drobnego cukru, który jest niestety sporo droższy. Wystarczy, że rozdrobnicie go w blenderze, czy młynku do kawy.
Tak, można odrobinę zmniejszyć ilość cukru, ale pamiętajcie, że od tego zależy jego smak. Dzięki temu, że nasz wypiek jest słodki nie trzeba dodawać dużej ilości cukru do kremu, którym przełożymy tort.
Nie, bez cukru to już nie będzie biszkopt.
Przepis na biszkopt z 4 5 6 7 czy 8 jaj
Przepis podstawowy jest na 5 jaj i potrzebna jest tortownica o średnicy 22 cm. Jeśli potrzebny jest przepis z 4 czy z 6 jaj, wystarczy w przeliczniku foremek zmienić rozmiar tortownicy zgodnie z poniższą rozpiską:
- 4 jaja na tortownicę 20 cm
- 6 jaj na tortownicę 24 cm
- 7 jaj na tortownicę 26 cm
- 8 jaj na tortownicę 28 cm
Należy pamiętać o proporcjach pozostałych składników: mąki pszennej, ziemniaczanej i cukru. Jeśli szukacie przepisu na dużą blachę (lub małą) wystarczy skorzystać z prostego przelicznika w przepisie lub z przelicznika foremek
Najlepiej skorzystać z przelicznika foremek. Uproszczony przelicznik dla ilości jajek jest w odpowiedzi na ilość jajek do biszkoptu.
To oczywiście zależy od przepisu i wielkości formy. Przyjmuje się, że w przypadku, kiedy chcemy upiec biszkopt z dodatkiem kakao, dodajemy tyle kakaa, ile jest w przepisie podstawowym mąki ziemniaczanej. Po prostu mąkę ziemniaczaną zastępujemy kakaem.
Pieczenie
Powinien zostać zamknięty po włożeniu ciasta i otwarty dopiero po upływie zalecanego czasu pieczenia. Biszkopt jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury podczas pieczenia. Nie otwierajmy więc piekarnika bez powodu, ponieważ może to spowodować jego opadnięcie.
Jeśli pieczecie go po raz pierwszy, można zajrzeć do niego tuż przed końcem zalecanego czasu pieczenia, aby szybko i sprawnie wykonać test "suchego patyczka". Każdy piekarnik piecze inaczej, więc najprawdopodobniej trzeba będzie odrobinę skorygować czas pieczenia. Biszkopty pieczemy z opcją górniej i dolnej grzałki bez termoobiegu.
Zazwyczaj pieczmy w temperaturze 160 stopni C, najlepiej z opcja górnej i dolnej grzałki. Pamiętajcie, że każdy piekarnik piecze inaczej i trzeba o tym pamiętać jeśli chodzi o czas pieczenia, pilnujcie tego.
Najlepiej dzień przed przygotowaniem tortu, całkowicie wystudzone ciasto będzie lepiej się kroić i mniej kruszyć podczas przecinania go na blaty.
To proste, wystarczy że ubijecie białka na sztywno, a one zastąpią proszek do pieczenie.
Po wyjęciu z piekarnika
Może być kilka powodów. Po pierwsze, czy wszystkie składniki były odpowiednio odmierzone, nie odmierzaj składników na oko, w tym przepisie proporcje są bardzo ważne, używaj do tego wagi lub szklanki o pojemności 250 ml. Jeśli do odmierzania składników używasz szklanki, to nie ubijaj w niej mąki. Przesiej mąkę, a następnie nasyp tak jak leci bez potrząsania szklanką.
Dokładnie rozdziel jajka, białka powinny być czyste bez śladów żółtka, to gwarantuje doskonałe ich ubicie. Pamiętaj, nie przebij białek! Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Po ubiciu białek z cukrem pozostałe składniki mieszaj delikatnie, ale dokładnie i krótko, aby piana nieopadła zbyt mocno.
Pamiętaj o odpowiednio nagrzanym piekarniku i stabilnej temperaturze.
Po upieczeniu wyjmujemy gorący biszkopt z piekarnika i od razu upuszczamy formę z biszkoptem na podłogę z wysokości około 60 cm. Zabieg ten ma ca celu ustabilizowanie struktury ciasta, powoduje, że ewentualne małe górki na środku biszkoptu wyrównują się lub częściowo znikną
Różne
Ciasto biszkoptowe ma tendencję do kruszenia się podczas przecinania, ważne jest więc, aby dokładnie wystudzić ciasto przed tym zabiegiem. Ciasto powinno być krojone po całkowitym wystudzeniu. Ciepły biszkopt będzie niestety zawsze się mocno kruszył. Najlepiej upiec go dzień przed przygotowaniem tortu lub przynajmniej na kilka godzin przed jego wykończeniem.
Najczęściej wykorzystujemy go do tortów, kostek biszkoptowych z galaretką i owocami czy tiramisu.
To zależy, czy tort ma być dla dzieci, czy dorosłych. Dla dzieci proponuję nasączyć wodą zmieszaną z sokiem z cytryny lub pomarańczy albo czarną herbatą. Ważne, aby nie dodawać cukru do ponczu, biszkopt jest wystarczająco słodki! Dla dorosłych można przygotować poncz na bazie alkoholu, wody lub soku.
🎂 Biszkoptowe wariacje
Podstawowy przepis jest punktem wyjścia do dalszej przygody z innymi przepisami. W innych wpisach znajdziecie kilka propozycji na wykorzystanie biszkoptu. Szczególnie polecam tort z mango i kremem kokosowym, czy też tort czekoladowo-orzechowy. Moje ulubione przepisy to biszkopt czekoladowy (kakaowy) i biszkopt z truskawkami (a precyzyjnie z musem truskawkowym).
Dla tych, którzy nie tolerują glutenu mam również przepis na biszkopt bezglutenowy z opcją bez jajek kurzych! Jajka kurze zastąpiły jajeczka przepiórcze.
📖 Przepis
Biszkopt idealny
🥘 Składniki
- 5 sztuk jajek (w temperaturze pokojowej)
- 110 g mąki pszennej (typ(450) tortowa. W przeliczeniu na szklanki ¾)
- 150 g drobnego cukru (w przeliczeniu na szklanki ¾)
- 40 g mąki ziemniaczanej (w przeliczeniu na szklanki ¼)
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 C.
- Tortownicę o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Tylko jej dno, boków formy niczym nie smarować.
- Białka oddzielić od żółtek. Z białek ubić sztywną pianę. Kiedy piana jest już ubita zacząć dodanie cukru łyżka po łyżce ciągle ubijając.
- Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania.
- Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach. Najlepiej wymieszać delikatnie szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła.
- Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka.
- Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
- Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia.
- Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz.
- Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty. Niektórzy przecinają nawet na 4!
mariola napisał
Witam. Ja z takim zapytaniem czy piec ustawić na termo-obieg czy góra dół?
Anna napisał
Najlepiej jak piec będzie ustawiony na opcję, góra - dół. Pozdrawiam 🙂
Alexis napisał
Jak zrobilas taki piekny plaski biszkopt, jak ja robie to zawsze jest taki wypukły 🙁
Anna napisał
Biszkopt zawsze taki wychodzi z tego przepisu 🙂 Kiedy wyjmuję go z piekarnika zazwyczaj ma niewielki "garb" po środku, ale wystarczy zrzucić go na ziemię i jest równiutki 🙂
Potravel napisał
Zrobiłam, nawet z 70 cm go na podłogę zrzuciłam , wyszedł rewelacyjny. jak z najlepszej cukierni 🙂
Anna napisał
Świetnie! bardzo się cieszę 🙂 Przyznaję, że ja też rzucałam go z wyższej wysokości i to bardzo dobrze działa na niego :)))Pozdrawiam
Marza napisał
Witam! Zastanawiam się czy można zastąic czymś mąkę ziemniaczaną, albo zrobić bez niej? Coś sie stanie jak ją pominę?
Anna napisał
Witam, biszkopt za, który ręczę ma w swoim składzie mąkę ziemniaczaną, ponieważ do wypieku biszkoptów jest potrzebna mąka o niższej zawartości glutenu co powoduje, że wypiek jest lekki i puszysty, a jednocześnie delikatnie wilgotny. Mąka ziemniaczana glutenu nie zawiera i ma za zadanie "rozrzedzić" gluten który jest w mące pszennej. Myślę, że możesz spróbować bez ziemniaczanej, ale pamiętaj o dokładnym przesianiu mąki pszennej, to ją odpowiednio napowietrzy, a najlepiej jeśli użyjesz mąki typu 450 - Tortowej. Jeśli zdecydujesz się nie dodawać mąki ziemniaczanej to w, to miejsce dodaj łyżkę więcej mąki pszennej. Ważne! Mąki o innym typie ( od 500 do 650 ) nie bardzo nadają się do biszkoptów, ciasto może wyjść ciężkie, może nie urosnąć lub będzie zakalec! Pozdrawiam i miłego pieczenia, trzymam kciuki 🙂
Monika napisał
Witam dzisiaj bede piekla pani biszkopt na urodziny mojej corki mam tylko pytanie chce zeby biszkopt byl rozowy slyszalam ze zamiast barwnika moge dodac troszke soku malinowego czy po dodaniu go wyjdzie ciasto?
Anna napisał
Witam Pani Moniko, soku malinowego nigdy nie dodawałam, więc trudno mi powiedzieć, czy to wystarczy, aby zabarwić biszkopt. Zazwyczaj używam barwników spożywczych ( do dostania w większości sklepów, choć tyko są tylko trzy kolory ) barwiłam biszkopt przy pomocy czystego soku z czerwonego buraka i to działa 🙂 Sok powinien być świeżo wyciśnięty lub ze sklepu, ale bez przypraw. Przy dodaniu soku z malin w takiej ilości, aby biszkopt był różowy może coś się nie udać proponuję, więc biszkopt upiec klasyczny, a zrobić różowy krem, którym można przełożyć tort i udekorować górę i boki 🙂 Przygotowanie kremu z dodatkiem soku malinowego będzie pewniejsze 🙂 Powodzenia i udanej imprezy, a jeśli upiecze Panie biszkopt z dodatkiem soku malinowego, proszę o podzielenie się doświadczeniem 🙂
Monika napisał
Mam jeszcze jedno pytanie chce upiec biszkopt wiekszy w kwadratowej foremce poda jej jwymiary 24 na 28 czy w takim razie moge dodac wszystkich skladnikow razy dwa?czy nasaczac biszkopt woda z cytryna?jesli bede robila krem smietankowy?
Anna napisał
Do takiej formy można podwoić porcję, jeśli ma to być tort dla dzieci najlepiej nasączyć go właśnie wodą z cytryną lub sokiem wyciśniętym z pomarańczy ( bez dodatku alkoholu 😉 cytrynowa lub pomarańczowa nuta zawsze dobrze pasuje do śmietankowego kremu.
jomelka napisał
Witam!Jak mam tortownice o śr.24 to czy moge dac 6 jajek na szkl maki i poł szkl ziemniaczene?Czy tez powinien wyjsc?
Anna napisał
Witam, ilość ciasta pozwala wypełnić również tortownicę o średnicy 24cm biszkopt jest wtedy odrobinkę niższy, ale i tak można przeciąć go na 3 blaty. Oczywiście możesz dodać jedno jajko więcej i proporcjonalnie mąki powinien wyjść, ja robiłam z 1 i 1/2 ilości w tortownicy 25 cm i był olbrzymi 🙂 Smacznego !
Kasia napisał
Przepis mam podobny po prostu na 6 jaj, ale nigdy nie słyszałam o tym, żeby biszkoptem rzucać:)
Anna napisał
Zgadzam się, brzmi dziwnie, ale bardzo dobrze działa na biszkopt 🙂 Biszkopt po rzucie jest równiutki i nie opadnie! Pozdrawiam
magda napisał
Biszkopt na zdjeciu wyglada super i pewnie jeszcze lepiej smakuje! Mam tylko pytanko w jaki sposob mozna go tak rowno przekroic?
Anna napisał
Pierwszy sposób, to wprawna ręka i długi nóż, drugi, są specjalne noże strunowe do kupienia w sklepie z gospodarstwem domowym lub przez internet i trzeci, chyba najdroższy, to regulowana opaska do cięcia biszkoptów ( ta wersja jest najbardziej perfekcyjna ), również do kupienia w internecie. Ja posługuję się nożem i choć nie zawsze wychodzi równo ( a tak prawdę mówiąc rzadko wychodzi równo 🙂 to najważniejsze jak smakuje 🙂 Pozdrawiam
Kasia napisał
Zawsze biegałam do mamy żeby upiekla mi biszkopt bo sama jakoś bałam się do tego zabrać ale dzięki temu przepisowi wreszcie pochwalę się ze potrafię sama sos zrobić Bardzo dziękuję za ten przepis biszkopt wyszedł rewelacyjny 🙂
Anna napisał
Super! Gratuluję, bardzo się cieszę to mama będzie dumna 🙂 Smacznego!
Aga napisał
Mój drugi biszkopt w życiu, pierwszy robiłam z budyniem (zamiast mąki ziemniaczanej) i był suchy. A ten - wygląda wspaniale! Teraz będę szukać w Pani przepisach części dalszej, czyli czym przełożyć. A wszystko dla Mojego Mężczyzny 🙂
Anna napisał
Biszkopt z tego przepisu jest prosty i zawsze pięknie wyrasta ( przy zachowaniu procedur 🙂 ) nasączony pysznym ponczem i przełożony najprostszym kremem na bazie serka mascarpone to najlepszy tort 🙂 a dla ukochanego mężczyzny to już sama poezja 🙂 Pozdrawiam
Anna napisał
Najlepszy przepis na biszkopt jaki do tej pory wyprobowalam 🙂 a upuszczenie ciasta dziala, ciasto nie opada 🙂
Anna napisał
Bardzo się cieszę, że i Tobie przypadł do gustu 🙂 mnie nigdy nie zawiódł! 🙂
ania napisał
W jaki sposób można równo pokroić biszkopt na tort? Mi się nigdy nie udaje 🙁
Anna napisał
Potrzebny do tego jest długi nóż, ja zawsze zaczynam od górnej warstwy, czyli na wysokości ok. 2 cm przykładam nóż do boku biszkoptu delikatnie przecinając ciasto. Następnie przesuwam ostrze ku środkowi, a później okręcam ciastem dookoła, jednocześnie odcinam ostrzem pierwsza warstwę. Kiedy używałam do tego krótkiego noża, mniejszego niż średnica biszkoptu, odcinana warstwa wychodziła mi z garbem na środku.
Inny sposób, to wykałaczkami zaznaczyć grubość odcinanej warstwy ( dookoła biszkoptu ) następnie kierując się zaznaczoną wysokością, nożem odciąć warstwę.
Jest jeszcze sposób z nitką choć nigdy go nie stosowałam, na początku akcji 🙂 należy delikatnie naciąć biszkopt na żądanej wysokości, a następnie długą nitką, którą trzymamy w dwóch dłoniach przecinamy biszkopt, przesuwając delikatnie raz w jedną stronę raz w drugą stronę... Uf 😉 mam nadzieję, że któryś sposób podziała:)
Upiekłaś już w wersji z orzechami?
Pozdrawiam
ania napisał
Jeszcze nie. Tylko zapytalam wczesniej a piec bede w przyszlym tygodniu. Tort dla mojej Ksiezniczki. Duzo eksperymentow: orzechy do biszkopta, masa cukrowa :/ co to bedzie... Az sie boje. Pozdrawiam
ania napisał
czy biszkopt uda sie rowniez po dodaniu niewielkiej ilosci orzechow?
Anna napisał
Nigdy nie próbowałam, więc nie mam doświadczenia z biszkoptem z dodatkami, pewnie chodzi ci o to, aby smak biszkoptu był z orzechową nutą? Warto spróbować i dodać niewielką ilość posiekanych orzechów 🙂 Daj proszę znać jak wyszedł z ich dodatkiem 🙂 Pozdrawiam
Edek napisał
No i w końcu jakiś porządny przepis. Dobrze opisane składniki i proporcje a także przygotowanie.
Dzisiaj robiłem. Wyszedł super (jak na pierwszy raz i średnie zdolności 😛 ). Piekarnik to faktycznie zdradziecka bestia. Z przodu urósł troszkę wyższy niż z tyłu i lekko opadł ale to pierwsze raz 😀 Pozdrawian
Anna napisał
Dziękuję 🙂 bardzo się cieszę! Kiedy poznałam ten przepis, przestałam poszukiwać...:)
To, że wyrósł nierówno, to z pewnością wina piekarnika, najprawdopodobniej grzałki nierówno grzeją, też tak mam w swoim piekarniku 😉 można spróbować piec z termoobiegiem oczywiście należy w tym przypadku obniżyć temperaturę 🙂 Stosuję również obracane ciasta, w momencie, kiedy przód wyrasta, szybko obracam tortownicę, choć jest to ryzykowna metoda, bo biszkopt nie lubi " szoków termicznych " 😉 Pozdrawiam
kajka napisał
Idealny! Pulchny, nie suchy, taki jaki powinien być! Mój pierwszy biszkopt w życiu i taki sukces! Mam swój popisowy tort czekoladowy z wiśniami, nic skomplikowanego jednak zawsze kupowałam gotowe spody kakaowe. Tym razem postanowiłam zaryzykować, okazja nie byle jaka, urodziny narzeczonego... I sukces! Dziękuje bardzo za ten przepis, jest idealny 🙂 pozdrawiam
Anna napisał
Gratuluje!!! bardzo cieszy mnie Twój sukces:) Wszystkiego najlepszego dla narzeczonego:) Pozdrawiam Was gorąco 🙂
Monika napisał
a jak sie ma to rzucanie biszkoptu na podloge w silikonowej formie?
Anna napisał
Przepraszam za brak odpowiedzi wczoraj, kłopot z zasięgiem:( Jeśli chodzi o rzucanie biszkoptu w formie silikonowej, to przyznam, że nie mam takiego doświadczenia. Myślę, że efekt będzie troszkę słabszy bo forma sylikonowa zamortyzuje trochę "upadek" biszkoptu, a tu chodzi o mocne uderzenie, ale warto spróbować:)
Pozdrawiam
kasia napisał
dziś wypróbuje ten przepis,bopomimo tegoże kucharką jestem dobrą, to biszkopty nie zawsze mi wychodzą... to jak to z tym rzucaniem jest?
z całej siły czy po prostu upuścic?
Anna napisał
Kasiu, przepraszam Cię, że tak późno odpowiadam ( dopiero wróciłam do domu:) jeśli mowa o rzucaniu, to rzucić go należy po prostu, z ustalonej wysokości i już. Pozdrawiam
Monika napisał
upieklam( w tej silikonowej formie) i nie rzucalam, a mimo to wyszedl super. Jeden problem jaki mialam , to zaczal mi mocno rosnac i pekl. Jest jakas metoda na to?
Anna napisał
Może, to być wina zbyt wysokiej temperatury ( każdy piekarnik piecze odrobinę inaczej i każdy trzeba wyczuć ) następnym razem spróbuj odrobinę zmniejszyć temperaturę:) Pozdrawiam
Anna napisał
Fantastyczny przepis!! To absolutna prawda, że ten biszkopt wychodzi równiutki, pyszny i nie opada. Wypróbowałam i serdecznie dziękuję!!!
Anna napisał
Polecam się na przyszłość:) Smacznego:)
yumi22 napisał
Właśnie włożyłam biszkopt do piekarnika jestem ciekawa jak wyjdzie;) ale dodałam truskawki;) serdecznie dziękuję i częściej będę witać na tą stronkę... już upatrzałam magiczne ciasto, więc będzie kolejne;D Dziękuje;*
Anna napisał
Proszę o relację jak wyjdzie, jestem bardzo ciekawa jakie będzie" z wkładką":) pozdrawiam
Ola napisał
Witam , chciałabym się zapytać czy jak mam tortownice o szerokości 25 cm to nie zmieniać ilości produktów?
Anna napisał
Olu, biszkopt będzie odrobinę niższy w takiej formie, kontroluj czas pieczenia, z pewnością szybciej się upiecze:) pozdrawiam
Tereska napisał
W 2 godziny musiałam zrobić torta... Dzięki temu przepisowi plan się powiódł! Dziękuję 😀
Anna napisał
Dziękuje,to prawda przepis jest super i zawsze wychodzi, można go rownież mrozić, a przy takim zapasie w zamrażalniku, tort można przygotować w kilka chwil:))) bardzo się cieszę, że przepis się przydał! Pozdrawiam
Alina napisał
Dziękuję za przepis idealny 🙂 Nareszcie skończyły się moje bezzskuteczne dotąd poszukiwania przepisu na udany biszkopt. Biszkopt już upieczony, za chwilę zabieram do zrobuenia kremu.
Anna napisał
Bardzo, bardzo jestem szczęśliwa, że sie udało :))) pozdrawiam
Bożena napisał
Wczoraj upiekłam biszkopt według Twojego przepisu i już wiem, że będę mistrzeem świata:)
Wyszedł rewelacyjnie.
Dziękuję i życzę wszystkiego naj:)
Anna napisał
Dziękuję:) Moim zdaniem, to czempion:) bez zbędnych dodatków, a tak pięknie rośnie...i jest bardzo smaczny. Pozdrawiam gorąco, a biszkopt pewnie z truskawkami ...:)
Angel napisał
Witam,
dziś piekłam Pani biszkopt, co prawda miałam pewne obawy przed upuszczeniem go na podłoge, ale zaufałam i zrzuciłam je, wyszedł idealny, to mój pierwszy biszkopt w życiu, w ogóle jestem na początku mojej drogi kulinarnej, więc szukam pewnych i sprawdzonych przepisów, na pewno będę polecać Pani przepis, pozdrawiam i dziekuje, że dzieli się Pani swoimi świetnymi przepisami
Anna napisał
Dziękuje za miłe słowa, to moja pasja 🙂 Bardzo cieszę się, że biszkopt się udał jesli to wyszło, to reszta pójdzie głasko, gratulacje!!! Pozdrawiam
sara napisał
Bardzo dziękuję za przepis -jedyny który zawsze pięknie wychodzi:)
Anna napisał
Bardzo proszę:) ten przepis nigdy mnie nie zawiódł! kiedyś pomieszałam kolejność, dosypałam inny rodzaj cukru... i tak pięknie urósł! Niezawodny!!! Pozdrawiam 🙂
solveig napisał
Wygląda pięknie :] ... no właśnie, ja wczoraj piekłam biszkopt i miałam identyczny przepis, tylko że z 6 jajek, i wszystko wyszło idealnie, pięknie wyrósł, ale po pierwsze: wysmarowałam boki tortownicy, po drugie: nie upuściłam go po wyjęciu z piekarnika tylko poczekałam aż wystygnie w piekarniku... i koniec końców był taki, że w środku był surowy, poodchodził od boków i oklapł niemiłosiernie - no TRAGEDIA 🙁 ale nic to, zabieram sie za drugi 🙂 moze teraz się uda. A tak apropo? a gdzie proszek do pieczenia?
Anna napisał
Kiedy piękne dokładnie z tego przepisu i według podanych wskazówek, zawsze mi wychodzi równy i upieczony. Przed wyjściem biszkoptu z pierarnika warto sprawdzić patyczkiem czy jest juz upieczony:) Patyczek powinien byc suchy! Każdy piekarnik piecze inaczej i tu może być jakaś różnica w czasie pieczenia:) Spróbuj dokładnie z tego przepisu i zachowaniem odpowiednich proporcji, a proszku tutaj nie ma:)))) Pozdrawiam i trzymam kciuki za następny biszkopt!
ELMA napisał
I ja tam dzisiaj byłem, przedostatni kawałek dostałem, herbatą przepiłem, Anię pochwaliłem i Was wszystkich to czytających zapewniam, że to co oglądacie na zdjęciach wygląda identycznie w rzeczywistości, a smak.... niebo w gębie. Aniu, podziwiam Twój talent podbudowany kunsztem kulinarnym. i Twoim sercem
Anna napisał
Bardzo dziękuję za miłe słowa, to daje mi siłę i motywację do dalszych wyczynów kulinarnych:) Pozdrawiam Ania
ewa napisał
mam pytanie w przepisie nie ma nic na temat proszku do pieczenia tak ma być?
Anna napisał
Tak, w tym przepisie nie ma proszku i proszę go nie dodawać! Wiele osób nie dowierza, że biszkopt wyjdzie bez proszku, ale wychodzi i to tak wspaniały jak żaden inny 🙂 W tym przepisie dobrze ubite białka unoszą całe ciasto 🙂 Pozdrawiam i życzę udanego wypieku.
Patka napisał
22.07.2017 przepis jest genialny robimy biszkopt z tego przepisu bardzo często i proszek do pieczenia jest nie potrzebny. Pychotka polecam
Anna napisał
Dziękuję, życzę samych udanych wypieków i smacznego 🙂
pierwszekotyzaploty napisał
Witam, mam pytanie odbiegające troszkę od tematu a mianowicie chcialam sie dowiedzieć jakie zachować proporcje na blaszkę o średnicy 26? Czy samo zwiększenie ilości jak bedzie dobre?
Anna napisał
Przy tortownicy 26 cm średnicy powiększyłabym ilość składników o 1/4, najtrudniejsze jest dzielenie jajek, ale proponuję dać 6 dużych, a cukier i mąkę powiększyć o 1/4.
Życzę smacznego!
DOROTA napisał
Witam
Biszkopt rewelacyjny,dodam ,ze nidy do tej pory nie udal mi sie zaden i nawet nie myslalam juz o pieczeniu jakieokolwiek biszkopta.
Gdy natknęłam się na ten przepis postanowiłam wykonać ostatnią próbę i HURA HURA
Anna napisał
Gratuluję! Nigdy nie wolno się poddawać 🙂 Polecam się na przyszłość, pozdrawiam gorąco 🙂
elutek napisał
Witam. A czy jesli chce by biszkopt byl kolorowy moge dodac do cista barwnika spozywczego? Czy nie zepsuje to biszkoptu? wyrosnie normalnie?
Anna napisał
Biszkopt można upiec w dowolnym kolorze, biszkopt tak samo wyrasta, najlepiej użyć barwnika w proszku lub żelu, ale może być też płynny (kilka kropelek), nie zalecam stosowania soków np. z buraka lub szpinaku, ponieważ trzeba dodać ich dużo, żeby uzyskać odpowiedni kolor, a to rozrzedzi ciasto i najprawdopodobniej będzie zakalec. Pozdrawiam 🙂
Anita napisał
Jeśli chciałabym zrobić ciemne blaty to ile dodać kakao?
Anna napisał
W takim razie polecam biszkopt kakaowy z tego przepisu lub w tym przepisie pomiń mąkę ziemniaczaną, dodaj 30 g kakaa (gorzkie) i 90 g mąki pszennej tortowej.
Chyba, że chcesz uzyskać tylko ciemny kolor to dodaj 2 łyżki kakaa, a tym samym pomniejsz ilość maki ziemniaczanej.
Pozdrawiam!
Dorota napisał
Witam. Ponieważ nie miałam mniejszej tortownicy niż 26 więc postanowiłam wypróbować przepis bez powiększenia na takiej wielkości. Doszłam do wniosku że będzie ciut niższy i nie będę go przekrawać. Niestety, nie udało się :). Wyrósł taki wysoki, że zmuszona byłam go przeciąć. Ten przepis jest doskonały. Mój wypiek wygląda podobnie jak na zdjęciu powyżej i to na większej tortownicy. Moim zdaniem cały sekret w ubijaniu białek i mieszaniu mąki. Mąkę zamieszałam łyżką, delikatnie aby nie zniszczyć piany. 36 minut w piekarniku, obowiązkowe rzucanie o podłogę i biszkopt jak malowany. Polecam wszystkim a za przepis serdecznie dziękuję. To mój pierwszy prawdziwy biszkopt w życiu :). Pozdrawiam.
Anna napisał
Fantastycznie! Cieszę się bardzo, że tak biszkopt wyszedł tak wspaniale. To prawda, że dobrze ubite białka to podstawa 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Kubanka napisał
Upiekłam dzisiaj i z podanej ilości zrobiłam na średnicy 26. Biszkopt wyszedł mega puszysty i mega wysoki 🙂
Anna napisał
Wspaniale, to dowód, że białka były świetnie ubite! Życzę smacznego i pozdrawiam serdecznie 🙂
Jaloszyna napisał
Dzis zrobilam biszkopt wyszedl wysoki i pulchny. Jutro bedzie testowanie, ale juz widze i czuje ze jest dobry. Dziekuje bardzo
Anna napisał
Wspaniale, dziękuję za informację. Biszkopt (jeśli jest już zimny) proszę przechować do jutra owinięty np.w folię spożywczą, dzięki temu nie będzie suchy.
iwona napisał
A jak zmienić proporcje na blachę o średnicy 28cm?
Anna napisał
Ilość składników na tortownicę o średnicy 28 cm to :
mąka pszenna - 165g
mąka ziemniaczana - 60 g
cukier - 223g
jajek - 7 bardzo dużych lub 8 średnich
Pozdrawiam 🙂
rafal napisał
ile to bedzie wychodzilo gramaatura w szklankach?
Anna napisał
Odpowiedź jest w przepisie 🙂 Podaję ilość składników w gramach i w przeliczeniu na szklanki 🙂 Pozdrawiam!
Monia66 napisał
Mi akurat ten biszkopt nie syszedl robilam wszystko zgodnie z instrukcja podana przez pania i co dupa kolezanki ciastem nie poczestowalam???
Anna napisał
Przykro mi, że biszkopt nie wyszedł:( ale oczywiście zakalec może zdarzyć się najlepszym 😉 Być może jajka były zbyt zimne lub pianą z białek za słabo ubita, albo przy końcowym mieszaniu piany z białek z pozostałymi składnikami całość była mieszana zbyt intensywnie i dlatego biszkopt nie wyrósł. Trzyma kciuki za następne udane wypieki, proszę się nie poddawać, pozdrawiam serdecznie 🙂
Anna Lena ze Zjem Cię napisał
Składniki muszą mieć temepraturę pokojową.
Nie można "przebić" białej, czyli jak tylko zrobią się sztywne rozpocząc powolne dodawanie cukru.
Przesianą mąkę dodawać w 2 turach, tak jak pisze autorka posta. I bardzo delikatnie od dołu mieszać szpatułką.
Proszę spróbowac jeszcze raz, bo ten przepis jest jedym z najlepszych, jakie znam na biszkopt 🙂
Gosia napisał
A jak bardzo sztywne bialka powinny byc zanim sie doda cukier? Czy maja byc trochę sztywne czy tak sztywne ze jak sie wykręci miskę one nie wylecą? Ja je ubilam bardzo na małych obrotach miksera dodałam cukier i białka cały czas ubijając mikserem a mąkę mieszkałam szpatułka i biszkopt mi nie wyrósł. Zastanawiam sie co zrobiłam nie tak...?
Anna napisał
Na początek napiszę o tym, co jest najważniejsze w tym przepisie:
Postawą udanego biszkoptu są jajka w temperaturze pokojowej! To jest naprawdę bardzo ważne!!!
Jeśli mamy jajka już w odpowiedniej temperaturze to teraz (po dokładnym rozdzieleniu białek od żółtek) można zacząć ubijać białka. Białka zazwyczaj ubijamy na najwyższych obrotach i kiedy uzyskamy sztywną pianę taką, która nie wypada z miski lub po wyjęciu trzepaczki i uniesieniu jej do góry piana sztywno trzyma i nie opada to znak, że możemy zacząć dodawać cukier, cukier dodajemy łyżka po łyżce, jednocześnie miksując. Po dodaniu ostatniej łyżki cukru należy dodać żółtka, jedno po drugim cały czas miksując, krótko tylko do połączenia się, piany z cukrem i żółtkami nie należy długo miksować, ponieważ podczas długiego miksowania masa się rozrzedzi.
Kolejny krok to bardzo delikatne wymieszanie mąk z ubitą masą. Można zrobić to na dwa sposoby; na początku przy dodaniu pierwszej porcji mąk bardzo delikatnie mieszając mikserem na najniższych obrotach, a następnie po dosypaniu drugiej partii mąki wymieszać szpatułką tylko do połączenie się składników. Drugi sposób to delikatnie mieszanie tylko szpatułką bez użycia już miksera.
Teraz należy delikatnie przełożyć ciasto do formy, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika, po 10 minutach w piekarniku ciasto powinno już sporo urosnąć. Po upieczeniu pozostaje rzucić nim i pozostawić do całkowitego wystudzenia, to również ważne, aby przed krojeniem ciasto dokładnie wystygło, wtedy nie będzie się kruszyło.
Mam nadzieję, że jakoś pomogłam rozwiązać tę zagadkę 🙂 W przypadku tego przepisu to rzadki przypadek, żeby biszkopt nie wyrósł, ale zdarza się i każdemu może się zdarzyć 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Rafał napisał
Pierwszy raz pieklem biszkopt i co ciekawe udal sie pieknie?dziekuje za przepis?
Anna napisał
Wspaniale! Proszę zatem testować różnego rodzaju torty i torciki na bazie biszkoptu 🙂 Smacznego!