Chleb wiejski na zakwasie żytnim z dużą ilością nasion słonecznika i siemienia lnianego. Dziś będzie w wersji ekspresowej. Chlebek, który smakuje tak jak klasyczny chleb żytni. No oczywiście jest mała różnica, ten przygotujecie w ciągu kilku godzin i to bez potrzeby nastawiania zaczynu. Bardzo wygodne jest to, że wszystkie składniki umieszczamy od razu w misce miksera, a następnie zgniatamy ciasto. Później pozostaje wyrastanie i pieczenie. Po upieczeniu i wystudzeniu można rozkoszować się jego smakiem. Pyszna dość gruba chrupiąca skórka i wspaniały środek z mnóstwem nasionek słonecznika i siemienia lnianego. Pieczywo długo pozostaje świeże i miękkie wystarczy tylko odpowiednio je przechować. Do tego celu używam metalowej dużej puszki i bawełnianej ściereczki lub lnianego woreczka. Chleb po całkowitym wystudzeniu owijam w bawełnianą ściereczkę i umieszczam w puszce, chleb zachowuje świeżość nawet do tygodnia.
📖 Przepis
Chleb wiejski
🥘 Składniki
- 550 g letniej wody
- 120 g zakwasu żytniego
- 20 g świeżych drożdży lub 8 - 10 g suchych
- 20 g soli morskiej
- 16 g miodu
- 500 g mąki pszennej typu 550 lub 650
- 200 g mąki żytniej typ 2000
- 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 60 g siemienia lnianego
- 60 g nasion słonecznika
Dodatkowo
- olej do wysmarowania formy
- otręby do wysypania formy
- szklanka kostek lodu
🔪 Instrukcje
- Wszystkie składniki umieścić w misce miksera, zacząć od wody, zakwasu, a następnie pozostałe składniki. Ciasto wyrabiać końcówką typu hak przez 5 minut na średnich obrotach, następni miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na około 2 godziny, można dłużej.
- Formę o wymiarach 37 x 11 cm lub dwie mniejsze wysmarować olejem i wysypać otrębami.
- Ciasto wyjąć z miski na posypany mąką blat, zagnieść i uformować z ciasta wałek, przełożyć do przygotowanej formy, wierzch chleba posypać mąką, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na około 45 do 60 minut.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 st C, na dno rozgrzanego piekarnika, tuż przed włożeniem chleba wsypać szklankę kostek lodu, natychmiast wstawić chleb. Chleb pieczemy przez 50 minut z opcją górnej i dolnej grzałki.
- Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika, a następnie z formy i studzimy na kratce.
- Smacznego!
Marta napisał
Czy mogę pominąć miód?
Anna napisał
Możesz pominąć miód.
Marta napisał
A jaki jest po upieczeniu? Jest ciężki i wilgotny, czy raczej bardziej puszysty jak tradycyjny chleb pszenny? Szukam właśnie takiego przepisu na chleb, który będzie zdrowy ale nie zbity i ciężki.
Anna napisał
Nie jest to chleb ciężki, ale nie jest również tak lekki jak chleb pszenny np: Baltonowski, raczej gdzieś po środku. Jeśli chciałabyś, aby był bardziej puszysty, a jednocześnie szybki to zmień ilość drożdży z 10g na 20g (świeżych) drożdże uniosą go i napuszą:) Bardziej puszysty będzie chleb tradycyjny możesz dodać do niego również ziarna. Pozdrawiam
Krzych napisał
Ja bym tam połowę siemienia zmielił i dodał trochę więcej płynu, bo zmielone wchłania wodę- więcej korzyści z miotełkowych ziarenek 🙂
Anna napisał
Owszem można, można 🙂 Pan sprawdzi, wypróbuje i napisze jak wyszło 😉
Krzych napisał
jak tylko się pan dorobi piekarnika, to nie omieszka sprawdzić, a na razie się powymądrza tutaj ;P
Anna napisał
A to zapraszam tutaj jesteś zawsze mile widziany 🙂 można się wymądrzać i dzielić doświadczeniami, obserwacjami i takimi tam, trzyma kciuki za piekarnik 😉