Chleb żytni i to w 100% żytni, upiekłam go specjalnie, aby móc przygotować idealny kwas buraczany. Najlepszy kwas buraczany uda się tylko z kromką prawdziwego żytniego chleba.
Chleb jest przygotowany na zakwasie żytnim oraz mąki żytniej typu 2000 i 720 to składniki, które koniecznie musicie zakupić! Procedura przygotowania chleba jest trójfazowa. Zaczynamy 16 godzin przed pieczeniem chleba, najpierw przygotowujemy zaczyn, który pracuje przez około 12 godzin. Po tym czasie mieszamy ciasto właściwe, przelewamy do keksówki, a po wyrośnięciu ciasta pozostaje nam ostatni etap, czyli pieczenie. Pieczenie jest dość nietypowe, bo wyrośnięte ciasto wstawiamy do zimnego piekarnika, a nie jak zazwyczaj do gorącego! Bardzo ważne, aby chleb, który wstawiamy do piekarnika, wcześniej zwiększył swoją objętości, nie wstawiajcie ciasta, które nie wyrosło! Chleb żytni jest chlebem umiarkowanie ciężkim, o dość zwartym miąższu, pyszny na kanapki i grzanki. Polecam!
📖 Przepis
Chleb żytni
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 50 g aktywnego zakwasu
- 150 g letniej wody
- 150 g mąki żytniej typ 2000
Składniki na ciasto właściwe
- 200 ml wody
- 380 g mąki żytniej typ 720
- 1 ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki suchych drożdży (opcjonalnie)
🔪 Instrukcje
- Wieczorem wymieszać w misce składniki na zaczyn, wystarczy wymieszać łyżką do połączenia się składników, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 12-14 godzin.
- Po upływie 12 godzin można przystąpić do mieszania ciasta właściwego, do miski dodać pozostałe składniki na ciasto właściwe, wyrabiać ciasto przez 4-5 minut.
- Przygotować keksówkę o wymiarach 23 x 12 cm wysmarować ją olejem i wysypać otrębami, przelać ciasto, wyrównać delikatnie wierzch, przykryć foremkę folią spożywczą, odstawić w ciepłe miejsce na około 2-4 godziny, ciasto powinno w tym czasie wyrosnąć.
- Bardzo ważne, aby ciasto przed wstawieniem do piekarnika podwoiło swoją objętość, nie wstawiajcie niewyrośniętego ciasta do piekarnika!
- Chleb wstawiamy do zimnego piekarnika, nastawiamy temperaturę na 230 st C po 30 minutach zmniejszyć temperaturę do 210 st C i pieczemy jeszcze przez 30 minut.
- Podczas pieczenia należy sprawdzać czy wierzch chleba nie przypieka się zbytnio, jeśli tak by się stało, należy jego wierzch przykryć folią aluminiową.
- Po upieczeniu wyjmujemy chleb z foremki na kratkę i pozostawiamy do wystygnięcia.
- Smacznego!
Kaziu napisał
Więc ciasto gęste tak
Anna napisał
Tak, ciasto jest gęste.
Kaziu napisał
Witam serdecznie dziś robię pierwszy raz chlebek z pani przepisu i czy na 380g mąki 200ml wody to nie za mało? Ciasto jest bardzo zwięzłe czy takie ma być? Pozdrawiam.
Anna napisał
Tak, takie ilości są na składniki właściwe chleba, plus do tego wcześniej przygotowany zaczyn.
wOJCIECh napisał
Zupełnie nie potrzebne drożdże. Chleb powinien rosnąć na samym zakwasie. Ja wstawiam do piekarnika z włączoną żarówką na dwie-dwie i pół godziny. Poza tym piekę około godziny ale wkładam do nagrzanego.
Anna napisał
Drożdże są opcjonalne dla kogoś, kto chce przyśpieszyć proces wyrastania i jest niecierpliwy, ale oczywiście chleb bez ich dodatku będzie wspaniały, trzeba tyle dłużej poczekać 🙂
Paulina napisał
Czy można nie dodawać drożdży?
Anna napisał
Można je pominąć, ale chleb pewnie będzie musiał dłużej wyrastać i może być bardziej zwarty niż z minimalnym dodatkiem drożdży.
Alicja napisał
Chleba zytniego nie piecze sie na drozdzach, nie urosnie i one nic nie wnosza po za balaganem.
Anna napisał
Nie wiem skąd ma Pani takie informacje, ale zapewniam, że nie jest to prawda. Drożdże można dodawać do chleba z dodatkiem mąki zytnież i działają one tak samo, jak i z innymi makami. Dodatek drożdży do takiego chleba powoduje znaczne przyspieszenie fermentacji. Można je pominąć, ale czas wyrastania chleba będzie dłuższy.... Pozdrawiam serdecznie
wOJCIECh napisał
Fermentacja musi trwać odpowiednio długo ponieważ wdedy właśnie chleb nabiera smaku.
Iwona napisał
Bardzo ciekawy przepis, mam jednak jedno pytanie - czy odliczamy 30 minut od momentu wstawienia chleba do piekarnika, czy od momentu osiągnięcia temperatury 230 stopni?
Anna napisał
Odliczamy 30 minut od wstawienie chleba do zimnego piekarnika, a po 30 minutach zmniejszamy temperaturę do 210 st C i dopiekamy 30 minut lub więcej.
Robert napisał
Witam Bardzo przypadly mi do gustu Pani przepisy na chleb
Mam pytanie .Na jednym ze zjdec na tej stornie widze jakis mlynek do maki .Prosze o info co t oza wyrob i gdzie mozna go ew zakupic .
Drugie pytanie
Z jakiej maki jest najlepszy chleb ktory nie zawiera maki przennej.
Pozdrawiam serdecznie i gratuluje wspaniałych pasjii,,,,
Anna napisał
Dzień dobry, bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że posmakowały Panu moje chlebki. Jeśli chodzi o młynek to jest to elektryczny młynek do mąki Firmy Hawo's model Octagon 1, bardzo mi się przydaje robię przy jego pomocy mąkę żytnią, pszenną, ryżową, z ciecierzycy i inne. Kupiłam go przez internet więc znajdzie go Pan bez problemu 🙂
Większość chlebów ma domieszkę mąki pszennej, ale mogę polecić chleb 100% żytni, który jest bardzo smaczny nawet dzieci za nim szaleją 😉 Inny chleb bez dodatku mąki pszennej to chleb żytni lub chleb żytni z żurawiną i morelą w tym przepisie jest mąka orkiszowa ale można zastąpić ją mąką żytnią białą. Proszę częstować się przepisami i życzę wspaniałych wypieków. Pozdrawiam serdecznie 🙂