Pyszny delikatny lekki chleb trójfazowy przygotowany na słabym zakwasie żytnim. W przepisie tym należy przygotować delikatny zakwas, a nie zaczyn jak w większości przepisów trójfazowych. Zakwas do chleba przygotowujemy z niewielkiej ilości mocnego, klasycznego zakwasu z dodatkiem jasnej mąki żytniej, który po 12 godzinach nadaje się do przygotowania ciasta właściwego. Chleb na bardzo łagodny kwaśny posmak, dość zwarty, ale nie gliniasty miękisz z mnóstwem maleńkich dziureczek. Chleb pachnie kminkiem, który dodałam do ciasta, ale można, zamiast dodawać go do ciasta obsypać nim wierzch chleba. Najlepiej zrobić to podczas formowania bochenków. Przygotowany bochenek chleba przykryjcie na chwilę bardzo mokrą ściereczką, a następnie posypcie zwilżoną część chleba kminkiem. Kminek dobrze przyklei się do ciasta i po upieczeniu nie odpadnie. Z podanego przepisu wychodzą dwa spore bochenki, które długo zachowują świeżość, ale z powodzeniem można je zamrozić, po odmrożeniu smakują równie dobrze. Chleb najlepiej smakuje z dodatkami wytrawnymi. Smacznego!
📖 Przepis
Chleb żytni delikatesowy
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 108 g wody
- 136 g mąki żytniej chlebowej ( czyli mąka biała)
- 6 g dojrzałego zakwasu
Składniki na ciasto właściwe
- 490 g wody
- 770 g mąki pszennej chlebowej typ 720 (ale może być zwykła mąka pszenna)
- 17 g kminku (całego)
- 17 g soli morskiej
- 5 g drożdży suchych
- cały przygotowany zaczyn
🔪 Instrukcje
Przygotowanie zaczynu
- Wszystkie składniki wymieszać w misce, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 10 - 14 godzin.
Przygotowanie ciasta właściwego
- Do miski z przygotowanym zaczynem dodać wszystkie składniki zaczynając od wody, a następnie dodając pozostałe składniki, ciasto wyrabiamy w mikserze przy pomocy końcówki typu hak przez 3 minuty na niskiej prędkości. Następnie zwiększamy prędkość na średnie obroty wyrabiając kolejne 3 minuty.
- Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę, do prawidłowej fermentacji ciasto potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury, czyli między 25, a 27 st C.
- Po tym czasie wyjąć ciasto na lekko naoliwiony blat, podzielić na dwie części uformować podłużne bochenki, przełożyć je do uprzednio wysmarowanych olejem i wysypanych otrębami keksówek, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 240 st C
- Tuż przed wstawieniem chleba do piekarnika wsypać na jego dno szklankę kostek lodu lub kilkakrotnie spryskać ścianki piekarnika wodą ze spryskiwacza. Chleb pieczemy przez 15 minut w 240 st C, następnie zmniejszamy temperaturę do 230-220 st C i dopiekamy chleb przez 20-25 minut.
- Po upieczeniu chleb wyjmujemy z foremki i przekładamy na kratkę, pozostawiamy chleb do całkowitego wystudzenia.
- Wierzch chleba możemy pomalować wodą zaraz po wyjęciu z pieca, skórka będzie wtedy błyszcząca.
- Smacznego!
inspiracja z książki " Chleb"
Halka napisał
Dlaczego nazywasz ten chleb żytnim?
Anna napisał
Tak jak wspomniałam we wpisie, przepis pochodzi z książki "Chleb" Hamelmana i to on dał taką nazwę temu chlebkowi 🙂
pyrra napisał
Dziwne. Chleb nazywa się żytni, a jest z mąki pszennej.
Anna napisał
Często tak bywa z nazwami potraw, że sugerują, z czym lub z czego jest przygotowany. Chleb z nazwy jest żytni, ponieważ jest przygotowany na zaczynie żytnim bez, którego nie miałby takiego wspaniałego smaku 🙂 Tak czy inaczej, chleb jest pyszny! Rzadko piecze się chleby w 100 % z mąki żytniej raczej z jej dodatkiem, ale jeśli zależy Pani na 100% żytnim chlebie to zapraszam do tego przepisu 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Monika napisał
Nastawię go dzisiaj wieczorem i spróbujemy jutro, co z tego wyjdzie. Uwielbiam chleby z kminkiem, mają niepowtarzany smak , a Twój chlebuś wygląda zjawiskowo 😉
Anna napisał
Dziękuję 🙂 Chlebek jest pyszny i mam nadzieję, że będzie Wam smakował 🙂
Krzych napisał
Jadę jutro do pracy, zakwas przerobiony na zakwas żurkowy stoi w lodówce.
Ale za to jak wrócę...
Anna napisał
... to po Twoim powrocie piekarnia ruszy pełną parą 🙂 Dla Ciebie mam rewelacyjną propozycję do tego chleba z kminkiem, kaczek masz tam pod dostatkiem, więc zrób smarowidło z kaczyny i do tego buteleczka dobrego piwka!