Późne lato to czas jeżyn, jeżyn uprawianych w naszych ogrodach, jak i tych leśnych. Z jeżyn najczęściej przygotowujemy dżemy, soki, wina oraz nalewki. Ze względu na dość dużą ilość sporych pestek rzadziej przygotowujemy z nich świeże desery. O ile w sokach, nalewkach czy winach pestki te nie przeszkadzają, ponieważ płynne przetwory przecedzamy, to w dżemach może to dla niektórych być problem. Nie wszyscy lubimy, kiedy pesteczki utykają nam między zębami ;). Dzisiejszy przepis jest dla zwolenników gładkiej konsystencji słodkiego aromatycznego dżemu. Dżem jest przepyszny i nisko słodzony z dodatkiem pektyny jabłkowej, która pozwala na to, aby szybko i bez nadmiaru cukru przygotować wyśmienity dodatek do naleśników czy kanapek.
Gładką konsystencję dżemu uzyskałam przez przepuszczenie rozgotowanych owoców przez wyciskarkę ślimakową. Jeśli takiej nie posiadacie można rozgotowane owoce przetrzeć przez gęste sito lub przecierak do owoców.
🍯 Składniki
Dokładnie ilości składników znajdziecie w karcie przepisu.
🥄 Instrukcje
Jeżyny myjemy, przekładamy do garnka, dodajemy wodę i stawiamy garnek na ogniu. Gotujemy, mieszając od czasu do czasu, aby się nie przypaliły.
Kiedy jeżyny puszczą sok i będą miękkie, przecieramy przez sito lub możemy zrobić to przy pomocy wyciskarki ślimakowej.
Przetarte jeżyny (uzyskałam 1,5 litra musu) ponownie umieszczamy w garnku, stawiamy garnek na ogniu i znów zagotowujemy. Kiedy mus wrze, dodajemy cukier wymieszany z pektyną. Mieszając dżem, znów doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 5 minut, uważając, aby się nie przypalił.
Gorący dżem przelewamy do przygotowanych słoików, zakręcamy słoiki i stawiamy je na zakrętkach na 5 minut. Po tym czasie odwracamy słoiki, pozostawiamy do wystudzenia, przenosimy do spiżarni lub piwnicy.
🌿 Właściwości jeżyn
Jeżyna od wieków była wykorzystywana w medycynie ludowej. Nasze prababcie zbierały je w lesie i przygotowywały z nich soki, którymi leczyły przeziębienia i wzmacniały organizm. Te czarne owoce zawierają sporo witaminy C, A, B6, E i K, kwas foliowy, żelazo wapń, magnez, potas, sód i cynk. Polecane są dla kobiet, które cierpią z powodu PMS, jaki i tych w okresie menopauzy. Zawarte w nich fitoestrogeny łagodzą dokuczliwe uderzenia gorąca doskwierające kobietą w czasie menopauzy, jaki i bóle miesiączkowe. Jeżyny to owoce o niskim indeksie glikemicznym (IG - 25) dlatego mogą być bezpiecznie spożywane przez diabetyków. Dzięki niskiej kaloryczności (43 kcal w 100 g) i dużej zawartości błonnika idealnie nadają się dla osób na diecie.
Oczywiście im mniej są przetworzone owoce, tym więcej cennych składników zostaje w naszych przetworach. Wiadomo, że długa obróbka termiczna powoduje zmniejszenie zawartości cennych składników, dlatego gotowanie trzeba ograniczyć do minimum.
🫙 Pektyna do dżemów
Dlaczego używam pektyny do przygotowania dżemów? To proste, aby zrobić dżem bez dodatku pektyny, trzeba długo gotować owoce, aby zredukować ilość soku, wtedy dżem zaczyna nabierać odpowiedniej konsystencji. Niestety długie gotowanie wiąże się z długim czasem spędzonym w kuchni. Trzeba pilnować, aby dżem się nie przypalił, ciągle mieszać i doglądać. Jednak dla mnie ważniejszą sprawą jest to, że podczas długiego gotowania tracimy cenne składniki odżywcze i witaminy. Dlatego też stosuję pektynę do przygotowania większości słodkich przetworów. Dzięki pektynie dodanej do owoców czas gotowania zredukowany jest do minimum. Dla wielu z Was ważne pewnie będzie też to, że ilość cukru użytego w przepisie jest minimalna! W klasycznych przepisach np. na dżem z jeżyn używamy na 1 kilogram owoców, aż 0,5 kg cukru. Cukier pomaga zagęścić dżem, ale jeśli zastosujecie pektynę, to on przejmie rolę zagęstnika i to bogatego w błonnik.
📖 Przepis
Dżem z jeżyn
🥘 Składniki
- 1,7 kg jeżyn
- 350 g cukru
- 2 łyżki pektyny (lub tyle ile zaleca producent)
- 60 ml wody
🔪 Instrukcje
- Jeżyny myjemy, przekładamy do garnka, dodajemy wodę i stawiamy garnek na ogniu. Gotujemy, mieszając od czasu do czasu, aby się nie przypaliły.
- Kiedy jeżyny puszczą sok i będą miękkie, przecieramy przez sito lub możemy zrobić to przy pomocy wyciskarki ślimakowej.
- Przetarte jeżyny (uzyskałam 1,5 litra musu) ponownie umieszczamy w garnku, stawiamy garnek na ogniu i ponownie zagotowujemy. Kiedy mus wrze, dodajemy cukier wymieszany z pektyną. Mieszając dżem, znów doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 5 minut, uważając, aby się nie przypalił.
- Gorący dżem przelewamy do przygotowanych słoików, zakręcamy słoiki i stawiamy je na zakrętkach na 5 minut. Po tym czasie odwracamy słoiki, pozostawiamy do wystudzenia, przenosimy do spiżarni lub piwnicy.
Kinga napisał
Jaką Pani posiada wyciskarkę ślimakowa? Niestety przez ręczna wyciskarkę mam pesteczki 😅
Anna napisał
Mam wyciskarkę ślimakową i to bardzo ułatwia zadanie, ale można użyć przecieraczki ręcznej, która ma różnego rodzaju sita lub też wystarczy zwykłe sito i pałka. Oczywiście używając klasycznej metody, czyli sitko i pałka, owoce powinny być rozgotowane, to ułatwi przecieranie ich 🙂