Dżem z pomarańczy, dyni i imbiru z dodatkiem karmelizowanej skórki pomarańczowej. Jeśli nie próbowaliście jeszcze takiego połączenia, to zachęcam do spróbowania. Na początek podaję Wam proporcję na kilka słoiczków, tak na przetestowanie. Choć jestem pewna, że po spróbowaniu dżemu z pomarańczy z dynią, imbirem i likierem Cointreau, będziecie chcieli więcej.
🥘 Składniki
- 670 g obranej dyni użyłam Hokkaido
- 800 g pomarańczy waga podana po obraniu ze skórek
- 250 g cukru trzcinowego
- 20 g świeżego imbiru
- 70 ml likieru Couintreau
- 1 skórka z pomarańczy
🔪 Instrukcje
- Pomarańcze obrać ze skórki (wraz z białą częścią), pokroić na kawałki, włożyć do garnka z grubym dnem, postawić na ogień. Obraną dynię pokroić na małe kawałki, dodać do pomarańczy, dosypać cukier, przykryć i zacząć dusić przez 15 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywkę, dalej gotować bez przykrycia, nadmiar wody szybciej odparuje.
- Skórkę z jednej pomarańczy pokroić na drobniutkie paseczki. Umieścić na patelni, dolać 100 ml soku z pomarańczy, dodać 2 łyżki cukru trzcinowego, karmelizować skórkę przez około 10 minut ciągle mieszając, skórka powinna zrobić się miękka i szklista, zestawić z ognia.
- Imbir obrać ze skórki, zetrzeć na tartce o małych oczkach, dodać od dżemu, dżem gotować do zredukowania do odpowiedniej konsystencji.
- Garnek zdjąć z ognia, zmiksować blenderem na gładką masę. Do przetartego dżemu dodać karmelizowaną skórkę i likier Cointreau, gotować jeszcze przez około 30 minut na małym ogniu. Dżem należy częściej mieszać, aby nie przywarł do dna.
- Umyte i wysuszone słoiki napełnić gorącym dżemem, zakręcić zakrętki. Słoiki z dżemem wstawić do piekarnika, nastawić temperaturę na 130 st C. Pasteryzować przez 40 minut, po tym czasie wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim słoiki do całkowitego wystygnięcia.
🟠 Z czym najlepiej smakuje
Smak jest niesamowity. Słodycz pomarańczy podkreślona ostrością imbiru i delikatną goryczką karmelizowanej skórki z pomarańczy. To jest to! Dżem jest bardzo, bardzo smaczny i fantastycznie smakuje podany z naleśnikami kokosowymi z mąki ryżowej. Warto spróbować też z placuszkami pancakes, czy świeżymi bułeczkami pszennymi. Poza walorami smakowymi dżemu z pomarańczy jest jeszcze coś, co cieszy oko, czyli piękny pomarańczowy kolor, który dżem zawdzięcza dyni Hokkaido. Dodatek dyni sprawił, że konsystencja dżemu jest bardzo delikatna, a i smak wzbogacony o jej nutę. Polecam!
📖 Przepis
Dżem z pomarańczy
🥘 Składniki
- 670 g obranej dyni (użyłam Hokkaido)
- 800 g pomarańczy (waga podana po obraniu ze skórek)
- 250 g cukru trzcinowego
- 20 g świeżego imbiru
- 70 ml likieru Couintreau
- 1 skórka z pomarańczy
🔪 Instrukcje
- Pomarańcze obrać ze skórki (wraz z białą częścią), pokroić na kawałki, włożyć do garnka z grubym dnem, postawić na ogień. Obraną dynię pokroić na małe kawałki, dodać do pomarańczy, dosypać cukier, przykryć i zacząć dusić przez 15 minut, po tym czasie zdjąć pokrywkę, dalej gotować bez przykrycia, nadmiar wody szybciej odparuje.
- Skórkę z jednej pomarańczy pokroić na drobniutkie paseczki, umieścić na patelni, dolać 100 ml soku z pomarańczy, dodać 2 łyżki cukru trzcinowego, karmelizować skórkę przez około 10 minut ciągle mieszając, skórka powinna zrobić się miękka i szklista, zestawić z ognia.
- Imbir obrać ze skórki, zetrzeć na tartce o małych oczkach, dodać od dżemu, dżem gotować do zredukowania do odpowiedniej konsystencji.
- Garnek zdjąć z ognia, zmiksować blenderem na gładką masę, do przetartego dżemu dodać karmelizowaną skórkę i likier Cointreau, gotować jeszcze przez około 30 minut na małym ogniu, dżem należy częściej mieszać, aby nie przywarł do dna.
- Umyte i wysuszone słoiki napełnić gorącym dżemem, zakręcić zakrętki. Słoiki z dżemem wstawić do piekarnika, nastawić temperaturę na 130 st C, pasteryzować przez 40 minut, po tym czasie wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim słoiki do całkowitego wystygnięcia.
Magda napisał
Ania czy filetujesz pomarańcze przed wrzuceniem do garnka czy wrzucisz razem z blonkami?
Anna napisał
Zewnętrzną białą cześć obieram, a wewnętrzne zostawiam, ale to oczywiście zależy od pomarańczy, jeśli mają bardzo grubą błonkę to trzeba filtrować całe. Dżem będzie delikatniejszy z minimalną goryczką.
amgdalena napisał
cudowne połączenie - dżem pomarańczowy mogę jeśc bez przerwy. wypróbuję na 100%!
Anna napisał
Zachęcam! A jutro przepis na ciacho z wykorzystaniem tego dżemu:)
skoraq cooks napisał
Uwielbiam dżem pomarańczowy, ale Twoja propozycja z dynią i imbirem i likierem pomarańczowym sprawi najpewniej, że się od niego uzależnię 🙂
Anna napisał
To pewne!!! Ja również uwielbiam dżem pomarańczowy, ale sama pomarańcza, to już za mało, więc mieszam, poszukuje i testuję z mowymi połączeniami:) Smacznego!