Świeży soczysty zielony szpinak można przygotować na wiele sposobów. Można wykorzystać go do przygotowania wspaniałego wilgotnego ciasta o nazwie leśny mech lub do zrobienia zdrowego i orzeźwiającego smoothie z dodatkiem pomarańczy. W sezonie grillowym szczególnie godna polecenia jest sałatka ze szpinakiem z dodatkiem daktyli i migdałów.
Wracając do dzisiejszej propozycji, to jest to danie, które spodoba się wszystkim, ale szczególnie powinno przypaść do gustu wegetarianom, weganom i osobom na diecie bezglutenowej. Kotlety jaglane ze szpinakiem będą wspaniałą bazą do przygotowania obiadu lub zestawu piknikowego wykorzystując je do przygotowania burgerów. Kotlety są bardzo proste do zrobienia, a jeśli wcześniej ugotujemy kaszę jaglaną, to przygotowanie ich zajmie Wam tylko chwilkę.
Przypomnę może jak smacznie i dobrze ugotować kaszę jaglaną. Na porcje kaszy, czyli na jedną szklankę potrzebować będziemy trzech szklanek wody, czyli proporcje 1:3. Odmierzoną ilość kaszy wsypujemy na rozgrzaną suchą patelnię i prażymy przez kilka minut do chwili, kiedy kasza zacznie wydzielać orzechowy aromat lub zacznie lekko brązowieć. W czasie kiedy prażymy kaszę, w garnku zagotowujemy wodę. Następnie uprażoną kaszę przesypujemy do gotującej się wody, przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy na średnim ogniu 15 minut. Pokrywki nie odkrywamy przez cały czas gotowania! Po tym czasie wyłączamy ogień i pozostawiamy kasze na około 30 minut lub dłużej, aby doszła. Kaszę można ugotować dzień wcześniej.
Gotowe kotlety są bardzo delikatne wręcz aksamitne w swojej konsystencji i bardzo, bardzo smaczne. Kotlety można odgrzewać lub jeść na zimno z dipami. Szczególnie polecam z dodatkiem surówek i sosów majonezowych na przykład z majonezem z nerkowców!
📖 Przepis
Kotlety jaglane ze szpinakiem
🥘 Składniki
- 400 g ugotowanej kaszy jaglanej
- 250 g świeżego szpinaku
- ½ szklanki orzechów (np. nerkowca wcześniej uprażonych na suchej patelni i grubo posiekanych)
- ½ szklanki luźno upakowanych ziół (dodałam; bazylię, miętę, tymianek, natkę pietruszki, zioła posiekać)
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 średnia cebula (posiekana w kostkę)
- 1 duży ząbek czosnku
- ½ cytryny otarta z niej skórka
- 4 łyżki płatków drożdżowych
- ½ łyżeczki suszonego imbiru
- 4 łyżki szczypiorku (posiekany)
- 4 łyżki prażonej cebulki (opcjonalnie)
- olej roślinny do smażenia (kotletów i podsmażenia cebulki)
- w razie potrzeby dodać kilka łyżek bułki tartej lub w wersji bezglutenowej mielone nasiona słonecznika lub siemię lniane
Składniki na panierkę
- 6 łyżek tartej bułki
- 2 szczypty soli
- 1 szczypta pieprzu
- 2 łyżeczki sezamu
- 2 łyżki płatków drożdżowych
- 2 łyżki szczypiorku (drobno siekanego)
Składnik na panierkę bezglutenową
- 6 łyżek mąki z cieciorki
- 3 łyżki sezamu
- 2 łyżki płatków drożdżowych
- 1 szczypta soli
- 1 szczypta pieprzu
- 1 łyżka szczypiorku (drobno siekanego)
🔪 Instrukcje
- Szpinak umyć i osuszyć.
- Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju kokosowego, dodać cebulę, smażyć przez 3 minuty, następnie dodać przeciśnięty czosnek, smażyć chwilkę, teraz można dodać szpinak, który smażymy do odparowania wody.
- Ugotowaną kaszę jaglaną włożyć do miski dodać przesmażony szpinak z cebulą i czosnkiem, zmiksować na gładką masę przy pomocy blendera, następnie przyprawić przyprawami, dodać siekane zioła, skórkę z cytryny, prażoną cebulkę i prażone orzechy, wymieszać masę.
- Jeśli masa byłaby zbyt lepka, należy dodać odrobinę tartej bułki lub w przypadku bezglutenowej wersji mielone nasiona.
- Przy pomocy łyżki do nakładania lodów odmierzać porcje, kulki masy układać na talerzu z wymieszaną panierką, w której należy dokładnie je obtoczyć lekko spłaszczając każdy kotlecik.
- Na patelni rozgrzać olej roślinny, kotleciki smażyć 4-5 minut z każdej strony na średnim ogniu do zrumienienia.
- Po usmażeniu wyjąć na ręcznik papierowy, aby ociekły z nadmiaru tłuszczu.
- Podawać z ulubionymi dodatkami.
- Smacznego!
📋 Notatki
Kotletów wystarcza na 6-7 porcji!
Comments
No Comments